Tribune News Service

28. 12. 2023

Některé rostliny jsou pro kočky toxické – zvažte jejich vyřazení ze své sbírky rostlin. 

Pěstování pokojových rostlin, když jsou v domě zvědavé kočky, může být náročné. Chceme, aby naše kočky byly v bezpečí a spokojené – a zároveň aby naše pokojové rostliny zůstaly nedotčené.

Obojího můžete dosáhnout pomocí několika jednoduchých strategií. 

Vytvořte si seznam všech rostlin, které pěstujete. Pro přesnou identifikaci uveďte běžný i botanický název. Proveďte malý průzkum o tom, jakou potřebují péči a jak jsou toxické pro vaše domácí zvířata. 

Poraďte se se svým veterinárním lékařem a navštivte webové stránky Americké společnosti pro prevenci krutosti vůči zvířatům, kde najdete seznam rostlin bezpečných pro zvířata a toxických rostlin. Pokud máte podezření, že vaše zvíře požilo toxickou rostlinu, budete mít při kontaktu s veterinárním lékařem k dispozici správný název rostliny. 

Udržujte toxické rostliny mimo dosah zvědavých koček. To může být náročné, pokud vaše kočka umí skákat a šplhat. Existuje tolik krásných pokojových rostlin, že může být bezpečnější se jednoduše vyhnout těm, které jsou toxické. 

Několik snadných tipů

Odstrašte kočky vůní citrusů. Na listy rostliny nastříkejte směs citronové, limetkové nebo pomerančové šťávy zředěnou trochou vody. Nebo si zakupte některou z komerčních směsí. Pokud nechcete rostliny stříkat, vložte do květináče citrusové slupky. 

Natřete půdu. Předejděte tomu, aby se rostliny v květináčích proměnily v odpadkové koše, tím, že povrch půdy pokryjete hrubým mulčem, například korkovým nebo velkoplošným mulčem. Pokud to není možné, postříkejte povrch půdy směsí citrusů a vody, abyste zabránili hrabání. 

Dejte své kočce květináč s trávou. Většina travních souprav pro kočky obsahuje pšeničnou trávu, ovesnou trávu, jitrocel nebo jejich směs. Květináč s kočičí trávou pomůže kočku zabavit, dodá jí vlákninu a některé mikroživiny a pomůže jí s trávením. A stejně tak je důležité, aby kočky místo vašich pokojových rostlin měly co okusovat. 

Využijte pomoc montážního tmelu. Pomocí montážního tmelu zabráníte zvědavým kočkám, aby převrátily nádoby s rostlinami. Pár kousků tohoto základního materiálu z železářství na dně květináče pomůže snížit riziko převrácení.

Pokud zavedete tyto strategie, vaše kočky a rostliny budou na nejlepší cestě ke společnému soužití ve vaší domácnosti. 

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.