ČTK

4. 1. 2024

Z více než 39 milionů dávek vakcín proti covidu-19, které Česko od začátku pandemie dosud nakoupilo, bylo pro očkování využito asi 19 milionů dávek. Stály zatím 15 miliard korun, zlikvidované nebo darované byly za 6,2 miliardy korun. Letos je v plánu dodávka asi 700 000 dávek za 380 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob. Loni se podle dat MZd nechalo očkovat asi 370.000 lidí, většina poněkolikáté, nově zahájilo očkování 1700 osob.

„Od počátku očkování proti covidu-19 v ČR, tedy od ledna 2021, bylo z důvodu uplynutí doby použitelnosti stanovené podmínkami pro uchovávání předmětných léčivých přípravků zlikvidováno přes 12 milionů dávek očkovacích látek proti onemocnění covid-19 v hodnotě přes pět miliard korun,“ uvedl Jakob. Dalších 4,2 milionu dávek za 1,2 miliardy korun Česko darovalo jiným zemím, zbývající jsou připravené k použití.

Z 39 milionů dávek vakcín byla většina nakoupená od firmy Pfizer, jejich počet činil 29,9 milionu dávek. Dalších 3,9 milionu bylo od firem Moderna, tři miliony od AstraZeneca, 1,7 milionu od firmy Janssen, 700 000 dávek od Novavax a 64 000 od Sanofi. O tom, kolik dávek vakcín a od kterých výrobců si Česko objedná, rozhodovalo v roce 2020, kdy epidemie začala, MZd vedené tehdejším ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO). Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) opakovaně uvedl, že za nadbytek vakcín ho nechce kritizovat, protože v té době jeho rozhodování nebylo snadné potřebu odhadnout.

Očkovat proti covidu-19 se v ČR začalo koncem prosince roku 2020. Podle dat MZd bylo použito k 3. lednu 2024 18,97 milionu dávek vakcín. Zhruba 85 procent z nich jsou mRNA vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer, a to včetně těch upravených na novější varianty koronaviru. V procentech byly podávané vakcíny od firem Moderna, AstraZeneca nebo Janssen. V současné době vakcíny platí stát, pokud jsou využité pro očkování klientů zdravotních pojišťoven, proplácejí mu je dané pojišťovny.

Podle souhrnné zprávy má alespoň jednu dávku očkování 6,98 milionu obyvatel. Proočkovanost dospělých je 69,3 procenta. Starších 65 let bylo naočkováno 81,8 procenta, s věkem se proočkovanost snižuje ke zhruba 58 procentů očkovaných lidí ve věku 18 až 34 let. Za poslední rok se nechalo očkovat 370 000 lidí, nejvíc na konci října, kdy jich bylo i přes 10 000 za den. V prosinci se nechalo očkovat v pracovní dny zhruba 2000 lidí za den.

Podle současných doporučení České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně by se měli očkovat lidé pravidelně každý rok před začátkem sezony infekcí dýchacích cest podobně jako proti chřipce, vhodné je zejména pro starší 60 let, chronicky nemocné, těhotné, zdravotníky a pracovníky v lůžkových zařízeních sociální péče. Válek ale na dotaz ČTK dříve uvedl, že hrazené z veřejného zdravotního pojištění bude toto očkování dál i pro mladší.

Poslední dva roky platí zákon o odškodnění za očkování, vztahuje se na povinné vakcinace, které podstupují zejména děti, a na vakcíny proti covidu-19. MZd podle Jakoba do 22. prosince loňského roku obdrželo 135 žádostí. „Některé žádosti jsou odmítnuty a některé se dosud posuzují,“ uvedl mluvčí. Ministerstvo podle něj zatím žádné osobě kompenzaci za následky očkování nepřiznalo.

Přečtěte si také

Vláda rozhodla o delegaci na summit NATO, s prezidentem nepočítá. „Má to racio,“ řekl Babiš

Vládní kabinet dnes rozsekl spor kolem summitu NATO. Prezident do Ankary nepojede. Pavel už dříve avizoval, že na vládu podá žalobu.

Pražští radní odvolali kandidáta na primátora za ANO z další funkce. „Teď už mohu říkat vše naplno,“ reagoval Prokop

Kandidát na primátora Ondřej Prokop a dnes skončil v dozorčí radě městského dopravního podniku. Odvolali jej radní Prahy. Prokop se dnes večer vyjádří.

Vláda schválila plán vývoje veřejných financí do roku 2030, řekla Schillerová

Vláda dnes schválila plán vývoje veřejných financí do roku 2030, ještě dnes ho odešle k definitivnímu potvrzení Evropské komisi. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Minutová zpoždění, moderátoři v černém – ČT a ČRo stávkují kvůli změně financování. Co na to Klempíř?

Dnešní vysílání České televize pokryla černá. Zaměstnanci se ohrazují proti zrušení poplatků. Stávka potrvá 24 hodin. Protestuje i Český rozhlas.

Írán souhlasil s návratem inspektorů jaderné agentury, řekl J. D. Vance

Na tiskové konferenci americký viceprezident J. D. Vance po prvním kole americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni. uvedl, že Teherán souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii do Íránu.

Fauci se choval, jako by pro něj pravidla neplatila

Dr. Malone rozebírá informace odhalené šéfkou tajných služem USA Tulsi Gabbardovou o dr. Faucim a výzkumu ve Wuhanu. Podělil se také o vlastní pozorování kariéry Fauciho.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády.

Tichý prostor v hlučném světě: Jak dnešní mladé dívky prožívají víru

Hledání vnitřního ticha. Jak mladé dívky z generace Z prožívají víru a spiritualitu v chaosu moderní digitální doby.

Jak může tanec vést k výhrůžkám smrtí. Snímek UNBROKEN mapuje vliv čínského režimu v zahraničí

Pražské kino uvedlo premiéru filmu UNBROKEN o souboru Shen Yun. Dokument sleduje práci novinářů odhalujících střet umění s tlakem čínského komunistického režimu.