ČTK

15. 1. 2024

Česko plně podporuje právo Izraele bojovat proti terorismu a chránit své občany. Zároveň vyjadřuje obavy ohledně civilních obětí. Český prezident Petr Pavel to dnes řekl svému izraelskému protějšku Jicchaku Herzogovi před jednáním v Jeruzalémě. Česko podle Pavla nepovažuje Izrael pouze za přítele, ale také za strategického partnera. Podporuje zároveň návrat rukojmích unesených z jižního Izraele hnutím Hamás a veškeré aktivity, které k tomu povedou. Chce toto téma zdůraznit i při návštěvě Kataru, která je v plánu ve středu.

Jedinou dlouhodobou garancí bezpečnosti pro Izrael je vyřešení izraelsko-palestinských otázek, musí k tomu přispět další státy v regionu, míní Pavel. Právě v Kataru chce také podpořit snahu o mírové urovnání konfliktu tehdy, až Izrael dokončí vojenskou porážku Hamásu. “Jejich (palestinská) touha po státní suverenitě je jedním z předpokladů dlouhodobé stability, společně s mnohem větším zapojením zemí v regionu k dosažení mírové dohody,” poznamenal.

Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na útok Hamásu, který v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli. Stovku rukojmích propustilo hnutí koncem listopadu a na 130 lidí dál zadržuje. Při rozsáhlé izraelské vojenské operaci v Gaze podle tamních úřadů řízených Hamásem přišlo o život zhruba 24 000 Palestinců, včetně členů Hamásu.

Prezident Petr Pavel, Jeruzalem, Izrael, Benny Gance
Prezident Petr Pavel na návštěvě Izraele. Setkání prezidenta Petra Pavla s členem válečného kabinetu Bennym Gancem (vlevo), 15. ledna 2024, Jeruzalém. (profimedia)

Teroristický útok ze 7. října byl podle Pavla šokem, nikdo neočekával takovou brutalitu. Útok byl záměrně brutální a barbarský, aby vyprovokoval silnou reakci, uvedl. “Civilisté na obou stranách mají právo být chráněni,” řekl rovněž český prezident. Za zásadní podle něj Česko považuje také to, aby všichni měli dostatečný přístup k humanitární pomoci.

Snímky následků izraelské ofenzivy podle české hlavy státu mění vnímání konfliktu u veřejnosti, často se objevuje narativ, že Palestinci jsou obětí, zatímco Izrael pachatelem. “Je v našem zájmu i v zájmu Izraele, aby tyto snímky nezastřely realitu,” řekl s tím, že světu je nutné připomínat, že původcem války je Hamás a jeho říjnový útok.

Herzog poděkoval Pavlovi za podporu a připomněl, že prvním zahraničním státníkem, který Izrael navštívil po útoku Hamásu, byl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Izrael podle izraelského prezidenta dělá vše pro návrat rukojmích ze zajetí Hamásu. “Od ročního dítěte po 85leté prarodiče,” řekl Herzog. Hamás podle něj hraje cynickou psychologickou hru, když například v neděli zveřejnil video trojice zadržovaných, na jehož konci radikálové uvedli, že dnes budou informovat o jejich osudu.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.