Ondřej Horecký

16. 1. 2024

Státní podnik Lesy České republiky nechá v letošním roce postavit 20 nouzových přístřešků, kde mohou přespat turisté v případě nepříznivého počasí. Budou umístněny podél dálkových tras, jako jako je Via Czechia a Stezka Českem.

Společnost to včera oznámila na svých webových stránkách s tím, že první z dvaceti útulen, jak se těmto přístřeškům říká, postavily koncem roku Lesy ČR nad osadou Severní, asi dva kilometry od nejsevernějšího bodu země. Naleznete ji na https://mapy.cz/s/hetarukoco.

„Myslím, že každého přírodního nadšence s batohem potěším zprávou, že letos postavíme u Stezky Českem 20 nouzových přístřešků neboli útulen. Možná je znáte z Krkonoš. Strávíte v nich chvíli nebo celou noc. Za nepříznivého počasí může taková střecha nad hlavou člověku hodně pomoci,“ uvedl na svém X profilu Dalibor Šafařík, generální ředitel společnosti Lesy ČR.

Není to žádný luxus, ale v případě deště a špatného počasí mohou útulny i zachránit život. (foto z X)

Bezplatné provizorní přístřešky pro náhodné cestující mohou dnes turisté najít na vícero místech v tuzemsku. Liší se tvarem, velikostí i vybavením. V Krkonoších se například nachází několik stylových útulen, které pro KRNAP vytvořili studenti Fakulty architektury ČVUT.

Podle Šafaříka právě probíhá výběr vhodných míst pro stavbu útulen a příprava projektové dokumentace. V letošním rozpočtu vyčlení společnost na stavbu útulen čtyři miliony korun, přičemž jeden přístřešek ve tvaru A má vyjít maximálně na 200 tisíc korun, uvedl Zbyněk Šmída, ekonomicko-správní ředitel podniku v tiskovém prohlášení. Stavba jedné útulny podle něj zabere asi měsíc.

V útulně Lesů ČR mohou přespat až 4 lidé. (Lesy ČR)

Konstrukce, které umožní nouzově přespat až čtyřem lidem, budou umístěny na dálkových trasách v České republice, jako je Via Czechia a Stezka Českem. Výběr lokality zajistí Jan Hocek, autor projektu Via Czechia.

„Soustředil jsem se na to, aby se útulny postavily nedaleko od stezek a přírodního zdroje vody, v pokud možno rovinatém terénu a v odlehlých místech, kde není možné využít komerční ubytování,“ uvedl v tiskovém prohlášení Hocek.

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.

Mapy tras Via Czechia. (viaczechia.cz)

Celkem 6 tras je vyznačeno samostatně pro pěší putování, cykloturistiku, přejezdy na lyžích a vodácké splouvání. Síť aktuálně čítá dohromady přes 10.000 kilometrů tras, na nichž můžete po celý rok poznávat českou krajinu, přírodu, památky nebo poutní místa.

Neoficiální seznam míst, kde lze při potulkách přírodou přespat, naleznete také na http://boudy.info/hledat.php?txt=cz&zeme=cz.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.