Státní zdravotnický systém v Číně se při klasifikaci úmrtí na zápal plic vyhýbá zmínkám o covidu-19, a místo toho uvádí jiné infekce nebo základní onemocnění.
Epidemie záhadného zápalu plic, která zachvátila celou Čínu, se stále zhoršuje. Obyvatelé jedné z nejlidnatějších čínských provincií upozornili, že mnoho lidí na nemoc zemřelo, což způsobilo další boom pro místní soukromý pohřební sektor.
Tato vlna zápalu plic se v Číně začala šířit od září především mezi dětmi, v polovině října se prudce zvedla a během listopadu se zhoršila. Postihla i další věkové skupiny, přičemž se nadále šířila po celé zemi. Komunistická strana Číny (KS Číny) přisuzuje epidemii zkříženým infekcím chřipky, mykoplazmového zápalu plic, respiračního syncytiálního viru, rhinoviru a dalších respiračních infekcí, přičemž se vyhýbá zmínkám o covidu-19 a jeho význam zlehčuje.
Avšak veřejnost a mezinárodní společenství nebyly přesvědčeny, že epidemie nesouvisí s covidem-19. Vládnoucí KS Číny v polovině prosince přiznala, že v Číně již několik měsíců koluje mnohem nakažlivější nová varianta covidu-19, tj. mutantní kmen JN.1.
Sean Lin, odborný asistent na katedře biomedicíny na Feitian College, mikrobiolog americké armády a přispěvatel Epoch Times, koncem listopadu sdělil: „[Představitelé KS Číny] stále tají, že covid-19 v Číně nikdy zcela nevymizel.“
Obyvatelé provincie Henan ve střední Číně, třetí nejlidnatější provincii v zemi, prozradili, že řada lidí se nakazila a zemřela v důsledku výskytu zápalu plic. Nicméně v rámci státního zdravotního systému platí nevyřčené pravidlo vyhýbat se jakékoliv zmínce o covidu-19.
Prudký nárůst úmrtí
Zhou Xiang (pseudonym), obyvatel města Nanyang v provincii Henan, nedávno sdělil The Epoch Times, že spousta místních obyvatel trpí horečkami a nachlazeními a všechny zdejší nemocnice jsou plné. Zatímco se mnoho dětí nakazilo, více starších lidí zemřelo na zápal plic.
„Nyní nesmějí říkat, že to souvisí s covidem-19,“ řekl Zhou. „Infekce starších pacientů přisuzují jejich základním onemocněním, protože lékařský systém jim nedovoluje říct, že se jedná o virus. Žádosti pacientů o provedení testu na covid-19 jsou zamítány, a když se ptají lékařů [zda jde o covid-19], lékaři jim to neřeknou. Ve skutečnosti všichni běžní lidé vědí, že se stále jedná o covid-19.“
Zhou uvedl, jak v poslední době zaznamenal ve své obci více nekrologů, většinou starších lidí. „Mezi zemřelými jsou také mladí lidé a děti, ale ti obvykle nemají nekrology a s jejich úmrtím se zachází poměrně nenápadně. Postačí, když se o tom dozvědí příbuzní a přátelé.“
Liu (pseudonym), rovněž obyvatel provincie Henan, pro The Epoch Times sdělil, že někteří jeho kolegové byli nakaženi zápalem plic a jejich příznaky byly vážnější. „Mnoho dětí je nakaženo,“ dodal. „Všichni si myslí, že jde o opětovný výskyt covidu-19.“
Nedávno se Mu (pseudonym), původem z Henanu, ale pracující v Pekingu, svěřil deníku The Epoch Times, že se vrátil do Henanu, aby unikl epidemii zápalu plic v Pekingu. „Epidemie v Pekingu je skutečně vážná,“ řekl.
Nicméně zjistil, že i v Henanu je mnoho infekcí. Ze skupin na sociální síti WeChat se prý dozvěděl, že 53-letá učitelka v Henanu náhle upadla a zemřela. Stejným způsobem zemřel i 49-letý muž, a dodal, že právě taková úmrtí přitahují nejvíce komentářů na sociálních sítích. „Nákaza covidem-19 je pořád někde kolem,“ poznamenal.
Shao (pseudonym) z města Xuchang v provincii Henan informoval The Epoch Times, že u mnoha místních lidí se vedle horečky a nachlazení objevily i vážnější příznaky a někteří zemřeli. U mnoha pacientů se objevily tzv. „bílé plíce“. Typický příznak poškození plic a plicní fibrózy, vyskytující se u těžkých případů covidu-19. Jiní byli propuštěni z nemocnice, aniž by se plně uzdravili.
„Můj strýc je jedním z nich. Podobných lidí je v nemocnici hodně,“ uvedl Shao. Zároveň dodal, že každá nemocnice je přeplněna mnoha pacienty, jak na rušném tržisti.
Shao také popsal, že slýchá o náhlých úmrtích lidí, kdy mu současná epidemická situace připomíná masivní epidemii před rokem.
KS Číny v prosinci loňského roku náhle bez varování a přípravy upustila od svých drakonických kontrolních opatření proti covidu-19, která platila tři roky. To způsobilo bezprecedentní nárůst případů covidu-19 a mnoho úmrtí, což přetížilo nemocnice a krematoria.
Mezitím byla náhlá úmrtí a zhoršené infekce hlášeny i na dalších místech Číny.
Peng (pseudonym), obyvatel města Hengyang v provincii Hunan na jižním břehu řeky Jang-c‘-ťiang, uvedl, že v jeho kanceláři je 10 lidí, z nichž tři mají horečky a jsou na nemocenské, a dva z nich v předchozích měsících náhle zahynuli.
Jedna z obyvatelek východní provincie Jiangsu napsala 22. prosince na sociální síť : „Letošní zima je tak krutá. Mé dítě má opakovaně teplotu a kašel a je stále nemocné. Také jsem se nakazila,“ uvedla po boku své starší maminky.
Krematoria pracují 24 hodin denně, počet soukromých márnic roste
Místní obyvatelé Henanu sdělili, že státní krematoria jsou v provozu dnem i nocí a počet pohřbů prudce vzrostl.
Zhou uvedl, že v posledních dnech navštívil pohřební ústav dvakrát, aby se zúčastnil pohřbů, a všiml si, jak je neustále plno. Jeho přítel, který v pohřebním ústavu pracuje, mu prý řekl, že jejich krematoria nyní fungují 24 hodin denně. „V pohřebním ústavu je osm krematorií, ve všech se zpopelňují mrtvoly 24 hodin denně, je to dost děsivé,“ řekl.
Podle jeho slov před vypuknutím epidemie covidu-19 v roce 2020 platilo ve většině oblastí pevninské Číny zvyk nespalovat mrtvoly po 12. hodině odpoledne, kterému se říkalo „zákaz kremace po poledni“. Po vypuknutí epidemie se však v krematoriích pracovalo ve dne i v noci.
Zhou prozradil, že kromě státních pohřebních ústavů spadajících pod Úřad pro občanské záležitosti se ve městě Nanyang v posledních dvou až třech letech výrazně zvýšil počet místních soukromých pohřebních ústavů a márnic.
„Márnice státních pohřebních ústavů nemohou uspokojit potřeby veřejnosti. V posledních třech letech se otevřelo mnoho soukromých pohřebních ústavů a podnikání roste. Počet místních pohřbů se prudce zvýšil. Krematoria jsou nyní v provozu každý den a mrtvoly čekající na spálení se ukládají do mrazáků. Na kremaci se dlouho čeká ve frontě,“ uvedl.
„Pokud vím, existuje nejméně pět nových pohřebních ústavů, jež jsou v soukromém vlastnictví, podobně jako soukromé márnice. Jsou také registrovány u Úřadu pro občanské záležitosti.“
Na této zprávě se podíleli Fang Xiao a Xiong Bin.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Článek byl redakčně upraven.