ČTK

26. 1. 2024

Německé ministerstvo zahraničí odhalilo dezinformační kampaň, kterou na sociální síti X vede Rusko s využitím tisíce falešných uživatelských účtů. Dnes o tom na svých internetových stránkách informoval týdeník Der Spiegel s odvoláním na důvěrnou analýzu resortu zahraničí.

Cílem ruské kampaně je posílit nelibost Němců vůči současné vládní koalici vedené kancléřem Olafem Scholzem a podkopat jejich podporu Ukrajiny, která se už skoro dva roky brání ruské invazi.

Analýzu vypracovali experti na žádost oddělení pro strategickou komunikaci německého ministerstva zahraničí. Od 20. prosince prosince do 20. ledna s pomocí speciálního softwaru zkoumali sociální síť X. Přišli na více než 50 000 falešných uživatelských účtů, ze kterých odešlo přes milion příspěvků v němčině. Často obsahovaly obvinění, že německá vláda v zájmu podpory Ukrajiny zanedbává vlastní obyvatelstvo. “Jsem zklamaný, že vláda pro jiné země dělá více než pro vlastní občany,” psalo se v jednom z příspěvků. “Je ostuda, že semaforová koalice problémy ve vlastní zemi nebere vážně,” uváděl jiný.

Někdy tyto falešné účty generovaly až 200 000 příspěvků denně, což odpovídá přibližně dvěma tweetům na za sekundu.

Odborníci ministerstva zahraničí současnou ofenzivu v informační válce považují za součást velké ruské kampaně, která vyšla najevo v roce 2022 pod názvem Dvojník. Už tehdy se Německo, stejně jako Itálie, Británie, Francie a Ukrajina staly terči internetových útočníků. Společnost Meta, majitel sociální sítě Facebook, hovořila o “největší a nejusilovnější” ruské operaci v online prostoru a mnoho účtů kvůli tomu zablokovala, připomíná Der Spiegel.

Poznatky expertů vyvolaly podle týdeníku na ministerstvu zahraničí pozdvižení kvůli tomu, že Německo letos na jaře čekají volby do Evropského parlamentu a tři spolkové země, které bývaly součástí Německé demokratické republiky, také volby do zemských parlamentů. Panují proto obavy, že Rusko by mohlo zasahovat do volebních kampaní.

Aby kampaň působila věrohodně, zneužívají útočníci jména známých médií a imitují jejich webové stránky, aby je pak mohli umisťovat ve svých falešných příspěvcích. Proto má kampaň název Dvojník. Kromě příspěvků s obsahem, jehož cílem je společnost rozdělit, se na falešných účtech objevují odkazy na známá média, jako je Der Spiegel, Die Welt nebo Süddeutsche Zeitung. Uživatele zavedou na portály těchto médií, které na první pohled vypadají jako originály, ve skutečnosti jde ale o jejich napodobeniny řízené útočníky.

Z dezinformační kampaně dnes Rusko v oficiálním prohlášení obvinilo francouzské ministerstvo obrany, podle kterého Moskva proti Francii vede koordinované operace s cílem šířit nepravdivé informace týkající se například údajného působení francouzských žoldnéřů na Ukrajině. Podle francouzského resortu obrany k tomu Rusko používá státní média, jako jsou společnost Sputnik News, televizní síť RT nebo agentura RIA Novosti.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.