„Veleslav Wahl byl popraven na pankráckém popravišti 16. června 1950. Rehabilitován byl po roce 1989 na základě zákona č. 119/90 Sb.,“ uvádí stránky Poslední adresa. Za údajnou velezradu a vyzvědačství byl v roce 1950 totalitní komunistickou justicí odsouzen k smrti. Když byl popraven, bylo mu 28 let. Jeho manželka Taťána Wahlová-Růžičková byla v procesu odsouzena na 11 let vězení.
V. Wahl se narodil v Praze do rodiny známého a dobře situovaného advokáta, JUDr. Veleslava Wahla. Odmala se zabýval ornitologií, studoval a za války, po uzavření vysokých škol, pracoval jako vědecký asistent v zoologické zahradě.
Již ve svých 22 letech, roku 1944, vydal odbornou publikaci „Pražské ptactvo: ptáci velkoměsta a jeho okolí“. Tato kniha byla později velmi uznávána a letos vychází znovu – vydává ji Revolver Revue a ČSO pod názvem Pražské ptactvo 1800–2020 (Ptáci – město – příběh hrdiny) Veleslava Wahla a kolektivu autorů.
„Kapitoly původního Pražského ptactva byly pro současné vydání významně doplněny a aktualizovány novými texty, které reflektují změny v avifauně Prahy od dob Veleslava Wahla. Tehdy bylo v Praze zjištěno 182 ptačích druhů, dnes se tento počet zvýšil na 248. Ačkoliv počet druhů v Praze vzrostl, některé tu již nehnízdí. Patří mezi ně například strnad zahradní či sýček obecný, naopak nově v hlavním městě hnízdí labuť velká, hrdlička zahradní nebo sokol stěhovavý. Významně přibyly i druhy typické pro vodní a mokřadní prostředí, Vltava v Praze se také stala důležitým zimovištěm vodních ptáků,“ uvedla ČSO.
Obsáhlá publikace přináší pozoruhodné ornitologické dílo Veleslava Wahla a zároveň přibližuje osud tohoto odbojáře proti dvěma totalitám, který za své přesvědčení zaplatil životem.
Za 2. světové války, během fašistické okupace, Wahl aktivně založil mladou odbojářskou skupinu a neváhal spojit se dalšími odbojáři. Jeho otec a strýc, kteří se také zapojili, byli odhaleni a během heydrichiády v roce 1942 popraveni. On však přesto, nebo právě proto, pokračoval v odboji.
Během odbojové činnosti i nadále pravidelně publikoval svá ornitologická pozorování v časopise Sylvia a pokračoval v kontaktech s českými i zahraničními ornitology.
Další podstatná část nově vydané knihy je zaměřena na nevšední život Veleslava Wahla a jeho obětavé hrdinské postoje, kterým doposud nebyla věnována patřičná pozornost.
„Na svou dobu mimořádně prozíravý a dnes zvlášť aktuální je mimo jiné Wahlův přístup k ochraně ptactva apelující na cílenou péči o životní prostředí,“ uvádí dnešní ornitologové.
Publikace svědčí o mimořádném nadání i osobnosti v boji proti dvěma totalitám. Současně představuje pozoruhodné ornitologické dílo. Knihu doprovázejí ilustrace Karla Svolinského, Jana Hoška i samotného V. Wahla a fotografie Karla Cudlína.
„Tragický osud a silný životní příběh autora Pražského ptactva a dílo samotné nám nedaly spát – kvůli vědomí, že vůči Wahlovi máme my, ornitologové, dluh, který je třeba splatit,“ uvedl jeden z autorů knihy, ornitolog Petr Voříšek z ČSO.
Za odbojovou činnost byl Veleslav Wahl po válce vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a Československou medailí za zásluhy I. Stupně. Masarykovo demokratické hnutí se sídlem v Praze mu v roce 2000 udělilo Čestnou medaili TGM in memoriam.
„Veleslav Wahl byl velmi statečný člověk, jeho osud a ornitologické dílo si proto zaslouží nebýt nikdy zapomenuto,“ napsala na závěr předmluvy ke knize Wahlova neteř, Kateřina Ebelová.