Datum 2. února odkazuje na podepsání tzv. Ramsarské úmluvy (r. 1971), nesoucí mezinárodní význam. Jde o Světový den mokřadů, jenž nám připomíná důležitost těchto vodních ploch pro živočichy, rostliny, člověka i planetu. Ornitologové pořádají vycházky po celém světě, Česká společnost ornitologická (ČSO) se připojuje pořádáním vycházek na třech desítkách míst Česka.
Ornitologové letos tento den zaměřili na provázanost mokřadů s přínosem pro člověka.
„Kampaň se zaměří na to, jak jsou mokřadní ekosystémy, kolébka biodiverzity, propojené s člověkem a jak přispívají k jeho spokojenosti. Už od dávné historie poskytovaly lidem obživu, inspiraci a pomáhaly zvládat období záplav i sucha, což je v dnešní době velmi aktuální. Postupem času se ale vazby mezi člověkem a přírodou zpřetrhaly a lidé začali mokřady ničit, odvodňovat a těžit. Kvůli tomu světové mokřady mizí třikrát rychleji než lesy, což je velmi alarmující, protože jsou domovem pro mnoho ohrožených druhů. Na mokřadech a jejich dobrém stavu je přitom závislý i člověk,“ sdělila Gabriela Dobruská z ČSO.
Během vycházek za vodními ptáky…
Účastníci vycházek se dozví, se kterými ptačími druhy se lze na mokřadech potkat a jak tato setkání přispívají k lidské spokojenosti.
Současně ornitologové povedou kampaň, v jejímž rámci budou zdůrazňovat důležitost mokřadů.
„Mokřady jsou nejohroženějším prostředím na planetě. Odhaduje se, že od roku 1900 celosvětově zmizelo 64 % mokřadů, v České republice se hovoří až o 80 %, přičemž vnitrozemské mokřady mizí rychleji, než přímořské,“ uvádí ČSO.
„Byli to právě ornitologové, kteří iniciovali vznik úmluvy na základě pozorovaného úbytku vodních a mokřadních ptáků, který dali do souvislosti s ubýváním jejich stanovišť – mokřadů. Nejdříve byla úmluva zaměřená na ochranu ptáků a až později se její záběr rozšířil na komplexní ochranu a udržitelné využívání všech typů mokřadů jako jednoho z nejvýznamnějších ekosystémů na planetě,“ říká Katarína Slabeyová z ČSO.
I v Praze jsou vodní plochy a zimoviště ptáků
Projekt Za ptáky Prahy, podpořený hlavním městem Prahou, seznamuje Pražany s vodními plochami, jejichž počet v Praze roste. V zimním období, v rámci vycházek za zimujícími ptáky, představuje Vltavu jako významné zimoviště.
„V projektech podpořených hlavním městem Prahou a Ministerstvem životního prostřední budeme od března za pomoci dobrovolníků sledovat kvalitu vody v rybnících a také upozorňovat na stále rostoucí tlak návštěvníků na vodní ptáky v době hnízdění, jakým je například i volné pobíhání psů,“ vysvětluje Dobruská. ČSO kromě pořádání vycházek a další dlouhodobé osvěty také obnovuje mokřadní lokality ve vlastních ptačích parcích.
Více informaci o Světovém dnu mokřadů: birdlife.cz/svetovy-den-mokradu/