Zdenka Danková

31. 1. 2024

Datum 2. února odkazuje na podepsání tzv. Ramsarské úmluvy (r. 1971), nesoucí mezinárodní význam. Jde o Světový den mokřadů, jenž nám připomíná důležitost těchto vodních ploch pro živočichy, rostliny, člověka i planetu. Ornitologové pořádají vycházky po celém světě, Česká společnost ornitologická (ČSO) se připojuje pořádáním vycházek na třech desítkách míst Česka.

Ornitologové letos tento den zaměřili na provázanost mokřadů s přínosem pro člověka.

„Kampaň se zaměří na to, jak jsou mokřadní ekosystémy, kolébka biodiverzity, propojené s člověkem a jak přispívají k jeho spokojenosti. Už od dávné historie poskytovaly lidem obživu, inspiraci a pomáhaly zvládat období záplav i sucha, což je v dnešní době velmi aktuální. Postupem času se ale vazby mezi člověkem a přírodou zpřetrhaly a lidé začali mokřady ničit, odvodňovat a těžit. Kvůli tomu světové mokřady mizí třikrát rychleji než lesy, což je velmi alarmující, protože jsou domovem pro mnoho ohrožených druhů. Na mokřadech a jejich dobrém stavu je přitom závislý i člověk,“ sdělila Gabriela Dobruská z ČSO.

Během vycházek za vodními ptáky…

Účastníci vycházek se dozví, se kterými ptačími druhy se lze na mokřadech potkat a jak tato setkání přispívají k lidské spokojenosti.

Současně ornitologové povedou kampaň, v jejímž rámci budou zdůrazňovat důležitost mokřadů.

„Mokřady jsou nejohroženějším prostředím na planetě. Odhaduje se, že od roku 1900 celosvětově zmizelo 64 % mokřadů, v České republice se hovoří až o 80 %, přičemž vnitrozemské mokřady mizí rychleji, než přímořské,“ uvádí ČSO.

Cihelný rybník na Vysočině. (Z. Danková / ET ČR)

„Byli to právě ornitologové, kteří iniciovali vznik úmluvy na základě pozorovaného úbytku vodních a mokřadních ptáků, který dali do souvislosti s ubýváním jejich stanovišť – mokřadů. Nejdříve byla úmluva zaměřená na ochranu ptáků a až později se její záběr rozšířil na komplexní ochranu a udržitelné využívání všech typů mokřadů jako jednoho z nejvýznamnějších ekosystémů na planetě,“ říká Katarína Slabeyová z ČSO.

I v Praze jsou vodní plochy a zimoviště ptáků

Projekt Za ptáky Prahy, podpořený hlavním městem Prahou, seznamuje Pražany s vodními plochami, jejichž počet v Praze roste. V zimním období, v rámci vycházek za zimujícími ptáky, představuje Vltavu jako významné zimoviště.

„V projektech podpořených hlavním městem Prahou a Ministerstvem životního prostřední budeme od března za pomoci dobrovolníků sledovat kvalitu vody v rybnících a také upozorňovat na stále rostoucí tlak návštěvníků na vodní ptáky v době hnízdění, jakým je například i volné pobíhání psů,“ vysvětluje Dobruská. ČSO kromě pořádání vycházek a další dlouhodobé osvěty také obnovuje mokřadní lokality ve vlastních ptačích parcích.

Více informaci o Světovém dnu mokřadů: birdlife.cz/svetovy-den-mokradu/


Mokřady v ptačím parku ČSO Kosteliska. (Ludmila Korešová)

Související témata

Přečtěte si také

Hasiči byli v létě „na roztrhání“. Měli o 11 tisíc zásahů více než předchozí rok
Hasiči byli v létě „na roztrhání“. Měli o 11 tisíc zásahů více než předchozí rok

Letošní léto vyjeli hasiči k celkem 63 802 případů. Jde o 11 tisíc výjezdů více než minulý rok. Průměrně hasiči zasahovali 700krát denně...

Jednosměrná jízdenka zdarma: Maďarsko potvrdilo svůj záměr vozit migranty do Bruselu
Jednosměrná jízdenka zdarma: Maďarsko potvrdilo svůj záměr vozit migranty do Bruselu

Maďarsko vyslalo v pátek 6. září další signál, že hodlá posílat autobusy s ilegálními migranty do sídla Evropské unie, pokud na něm bude Brusel vynucovat přijímání žadatelů o azyl.

Zastavte vyhoření dřív, než začne být vážné – bez léků
Zastavte vyhoření dřív, než začne být vážné – bez léků

Načerpejte nové síly a odvraťte vyhoření pomocí těchto praktických tipů, které vám pomohou pochopit jeho příčiny a příznaky.

Íránský plán pro americké volby v roce 2024
Íránský plán pro americké volby v roce 2024

Írán se údajně snaží zajistit, aby se bývalý prezident Donald Trump nevrátil do úřadu. Existuje prý i vysoce reálná hrozba přímého atentátu.

Německo zavádí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích
Německo zavádí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová nařídila zavedení přechodných kontrol na všech pozemních hranicích.