Katarína Tomanová

11. 2. 2024

Jak nás ovlivňuje uspořádání věcí v našem obydlí? Jak nás může motivovat čistota našeho bydlení a jakými jednoduchými způsoby můžeme proměnit svůj dům nebo byt v pozitivní domov? Svůj životní prostor si můžeme zpříjemnit smysluplnými úpravami, a tím i naladit svou mysl.

Feng-šuej je starobylá čínská metoda, která se zabývá harmonií člověka s okolím. Po staletí je považována za tradiční cestu ke štěstí a prosperitě. Tato metoda předpokládá, že vše, co nás obklopuje, je tvořeno energií – čchi – která je součástí vesmíru a ovlivňuje vše živé i neživé, dodává sílu k vývoji a udržuje vše v pohybu.

V rozhovoru s Martou Látalovou se dozvíte, jak uspořádat věci ve své domácnosti tak, aby čchi proudila veškerým okolním prostorem a vše kolem nás bylo harmonizované a pročištěné.

Poradkyně metody feng-šuej, Ing. Marta Látalová.

Jak jste se dostala k metodě feng-šuej a co vás na ní nejvíce fascinuje?

V minulosti jsem často přemýšlela, proč se v některých prostředích cítím dobře a v jiných ne, přestože jsou bez zjevných stavebních problémů. Když jsem se poprvé setkala s informacemi o feng-šuej, začala jsem tušit, že příčinou je proudění energií a jejich vzájemný soulad. Moje zvědavost a vášeň pro feng-šuej neustále rostla, a tak se moje knihovna na toto téma dále rozšiřovala. Snažila jsem se pochopit podstatu této metafyzické vědy, ale po nějaké době jsem si uvědomila, že knihy mi už nemohou poskytnout hlubší vhled. Proto jsem začala postupně studovat u různých mistrů z různých koutů světa a studuji vlastně dodnes.

Metoda feng-šuej je úžasné v tom, že nám umožňuje určit zdroj a tok čchi a pomocí výpočtů určit její potenciál. Je to systém, který umožňuje určit, jak zachytit nebo shromáždit příznivý tok čchi. Umožňuje, aby na nás naše vnější a vnitřní prostředí mělo předvídatelný vliv, protože viditelné i neviditelné aspekty našeho prostředí mohou ovlivnit naši pohodu, zdraví, duševní a emocionální stav stejně jako náš finanční potenciál.

Vytváříte podle této metody také specifické návrhy interiérů? Mohou si vás lidé objednat přímo k sobě domů?

Dělám také interiérový design, ale je třeba si uvědomit, že žádná budova není schopna generovat čchi. Tu generují hlavně hory. Vítr, vodní toky a cesty ji „rozvádějí“ po krajině. Důležité je postavit budovu tak, aby dostatečně „přijímala“ zdravou, nepoškozenou čchi.  Okolí budovy je tedy velmi důležité. Je třeba se zajímat o to, jak budova působí na okolní hory, budovy, silnice, křižovatky, vodní toky a zda se v blízkosti nenachází nějaká stavba, jejíž tvar by vytvářel „ša čchi“ – agresivní, poškozující vliv na naši budovu. Teprve potom zjistíme, jak je zajištěno rozložení čchi v budově a v našem interiéru, a zda není někde blokována nebo příliš zrychlena.

Dalším článkem jsou obyvatelé interiéru. Každý z nás se narodil v konkrétním okamžiku, právě v tu chvíli jsme „vstoupili“ do interakce s elektromagnetickým polem Země, Slunce a planety byly v určitém postavení, to vše na nás má vliv a dává nám určité predispozice. A proto není každé místo prospěšné pro všechny lidi.

Když mám vše zjištěno a spočítáno, mohu začít navrhovat interiér pro konkrétní osobu. Nejlepší je začít se zabývat feng-šuej už ve fázi výběru pozemku pro stavbu domu, nebo v případě koupě bytu si nejprve nechat udělat analýzu feng-šuej, abyste zjistili, zda má dům a byt „dobré feng-šuej“ a zda je pro vás vhodný. Vždyť i císaři ve staré Číně si pomocí systému metod feng-šuej nejprve našli vhodné místo pro svůj palác a město a pak začali stavět. A počkali si na správný čas – příznivou astrologickou konstelaci.

Jak si vybrat správnou barvu pro určitou místnost v domě nebo bytě?

Barvy jsou jedním z aspektů wu sing (pěti faktorů, laicky řečeno pět prvků) a na člověka působí především psycho-emocionálně. Každá z nich má svou jedinečnou frekvenci a ovlivňuje tak organismus. Ve feng-šuej používáme k nápravě jednotlivých vlivů především materiály, tedy přímo kov, dřevo, vodu, oheň a zemi. Mají mnohem silnější vliv než barvy. Samozřejmě, když nemůžeme použít přímo materiály, používáme barvy a vzory. Klientům radím, aby si vybírali barvy podle svých pocitů, podle toho, co se jim líbí, jaké barvy mají rádi.

Barvy samozřejmě vnímáme také z hlediska konceptu jin a jang. Také místnosti v bytě dělíme na více jin a více jang podle charakteru jejich využití. Například v ložnici potřebujeme spíše jinové (klidné, relaxační) prostředí, a proto používáme spíše jinové barvy, tedy tlumenější, jemné nebo tmavé odstíny, rozhodně ne jasně oranžovou nebo červenou.

Naopak v pracovně potřebujeme vytvořit jangovější (akčnější, dynamičtější) prostředí a použít jasné a výrazné barvy. Určitě se nenechte zlákat informací, že např. sever je spojen s fází (činitelem, živlem) vody, a proto je třeba severní místnost vymalovat modře nebo jižní červeně, protože jih je spojen s ohněm. To jsou velmi zjednodušující informace a mohly by přinést více škody než užitku.

Jak lze pomocí feng-šuej zlepšit kvalitu spánku a pohodu v domácnosti?

Součástí feng-šuej je také znalost geopatogenních zón. Ty vyzařují energii, která je pro naše tělo disharmonická, proto není vhodné na nich dlouhodobě spát nebo sedět.

Na kvalitu spánku má vliv kvalita prostředí, proto by ložnice měla být v nejtišší částí bytu, měla by to být nejklidnější místnost. Dveře do ložnice by neměly být přesně naproti vchodovým dveřím a postel by neměla být přesně v linii mezi dveřmi a oknem. Dochází ke zrychlení toku čchi, což nepříznivě ovlivňuje vaše biopole. Je-li místnost malá a nemáte možnost postel posunout, nezapomeňte při spánku zavřít dveře do ložnice a na okna pověsit silnější závěsy. Neměli byste také spát s hlavou pod oknem. Potřebujete mít za hlavou a nad hlavou plnou stěnu, abyste se i podvědomě cítili bezpečně. Nespěte ani pod střešním oknem.

Problematické je také umístění postele pod šikmým nízkým stropem v podkroví. To „stlačuje“ čchi, která následně „stlačuje“ biopole člověka během spánku. Stejný účinek mají i trámy nad postelí nebo police a skříně. Podle toho, na kterou část těla je tento „tlak“ namířen, se tam mohou časem objevit zdravotní problémy. Trámy je třeba zakrýt dřevěným stropem, sádrokartonem nebo alespoň látkou, aby vznikl rovný strop. Neumisťujte postel s hlavou do rohu místnosti, vzniká tím nestabilita v proudění energií a také v podvědomí. Nespěte také s nohama přímo proti dveřím, v naší kultuře je to také poloha mrtvých. Čchi vstupující do místnosti bude „narážet“ přímo do vašich nohou a způsobí poruchy spánku. Pokud nemůžete postel posunout, umístěte mezi ni a dveře zástěnu nebo skříňku o čtyřicet centimetrů vyšší než postel.

Stejně tak je vhodné, abyste spali směrem k jednomu z vašich příznivých směrů. Tyto směry můžete zjistit podle roku narození a tzv. ming gua (životního čísla, čísla gua). Informace o tom najdete také v kalendáři Silná místa Slovenska 2024 nebo v Diáři Feng-šuej almanach 2024.

To jsou základní principy spánku z hlediska proudění čchi a tvarů v místnosti. A tyto principy platí také pro posezení, sezení u jídelního nebo pracovního stolu.

Pomocí metod feng-šuej zjistíme nejen proudění čchi, ale také její charakter a kvalitu a rozhodneme se, k čemu daný prostor využijeme. Ne každá místnost je vhodná pro ložnici, dětský pokoj, obývací pokoj nebo pracovnu. A to ještě musíme zapojit konkrétní obyvatele bytu prostřednictvím jejich osobní astrologie BaZi.

Máte nějaké konkrétní rady, jak zlepšit pracovní prostředí pomocí feng-šuej?

Existuje několik základních rad, které může použít téměř každý. Ideální je dodržovat všechny:

  • Především je třeba, abyste neseděli zády k oknu nebo dveřím, abyste měli za zády stěnu, paraván nebo vyšší skříň, vysoká židle nestačí.
  • Otočte stůl a sezení tak, abyste se dívali ve směru šeng čchi nebo nějakým příznivým směrem podle svého Ming gua (najdete ho v kalendáři Silná místa Slovenska 2024 nebo v Diáři Feng-šuej almanach 2024.
  • Umístěte svůj pracovní stůl a monitor tak, abyste viděli na dveře a většinu místnosti.
  • Zařiďte ji tím, co máte rádi a co vás inspiruje: květinami, fotografiemi, obrazy, knihami, vůněmi…
  • Nezapomeňte na dobré, ale příjemné osvětlení.

Kanceláře typu open space tomu neodpovídají. Zkuste být kreativní i v nich a přizpůsobte svůj pracovní prostor podle těchto zásad a možností. Umístěte si za záda skříňku, nad ni květiny nebo paraván. Pokud sedíte v kóji a máte před sebou dělící stěnu, nalepte na ni velký obrázek vzdálené perspektivy (krajina, moře, město z dálky…), abyste měli pocit, že se díváte do dálky.

Jak zlepšit pracovní prostředí pomocí feng-šuej. Ilustrační foto. (Envato)

Jakých nejčastějších chyb se lidé dopouštějí při uplatňování feng-šuej ve svých domovech nebo kancelářích?

Bohužel se na internetu, ale i v některých knihách, šíří velmi zjednodušené, zkreslené a dokonce vymyšlené informace o feng-šuej. Jedná se především o komerční odrůdu „new age“, která se rozvinula v Americe v 80. letech 20. století. Nebo si přečtou jednu knihu a použijí z ní to, co se dá použít v jejich prostoru. Často se však jedná o informace bez širšího kontextu. Některé informace pocházejí z mýtů, folklóru a náboženských představ východních zemí, zejména Číny. Je to podobné jako symbol štěstí u nás, například čtyřlístek nebo podkova. Běžné symboly jsou o víře v ně, nemají schopnost přímo korigovat čchi. A dalším problémem je, že lidé často neznají skutečný význam symbolů, často je zkreslený.

Další častou chybou je, že při hledání poradce pro feng-šuej se lidé často řídí „krásou“ webových stránek a sliby, které na nich jsou uvedeny. Málokdo se zajímá o to, jak je konzultant kvalifikovaný, kde studoval a kolik toho nastudoval.

Je důležité si uvědomit, že čchi v zemi a prostoru má určitý potenciál. Podle její síly a charakteru ji můžeme pomocí feng-šuej do určité míry posílit, harmonizovat nebo korigovat. Je to však pouze potenciál. Záleží na každém z nás, zda nás ovlivní nebo zda ji využijeme, jestliže má pozitivní potenciál. Ani já, ani feng-šuej to za vás neuděláme. Systém feng-šuej nám ho pomůže rozpoznat, případně upravit a najít nejvhodnější místa v prostoru pro člověka podle jeho astrologie BaZi. I to ale člověku dává jen určitý potenciál a je na něm, jak s ním naloží. Z tohoto pohledu neexistuje žádný pevný osud.

Vzpomenete si na úspěšné případy, kdy metoda feng-šuej v konkrétním případě pozitivně pomohla?

Takových případů je mnoho, většina klientů se řídí doporučeními, která jim dávám v rámci projektu feng-šuej. Ať už se jedná o firemní nebo soukromé klienty. Samozřejmě se najdou i tací, kteří očekávají, že mávnu kouzelným proutkem a vše vyřeším za ně. Nebo že za ně napravím všechny energie a vše se vyřeší, budou bohatí, šťastní a zdraví. Ale těch je naštěstí velmi málo. Možná je to tím, že se každému snažím nejprve vysvětlit, jak to doopravdy funguje.

Projekty feng-šuej ani informace o klientech nezveřejňuji, je to jejich osobní věc. Stejně jako lékař nezveřejňuje informace o svých pacientech. Proto na webu neuvádím žádné reference. Ty si klienti předávají mezi sebou a ten, kdo mě má najít a máme spolupracovat, si mě najde. Právě tak to funguje nejlépe.

Může feng-šuej pomoci při rozhodování, například při výběru místa pro nový domov nebo při zařizování interiéru?

Pomocí systému metod feng-šuej můžeme určit kvalitu místa, které si chcete vybrat za svůj domov. Zkoumám geopatogenní a technopatogenní energie na pozemku a v jeho okolí, možnosti stavby –umístění vchodu na pozemek, orientaci domu příznivým směrem, aby se správným způsobem zachytil tok čchi. To závisí na velikosti pozemku a domu a na stavebních předpisech v dané lokalitě. Ne na každém dobrém pozemku lze postavit dobrý dům. Do hry vstupuje mnoho faktorů, které je třeba vzít v úvahu, a některé se dokonce mohou vzájemně vylučovat.

A navíc, ani „dobrý“ dům na „dobrém“ pozemku nemusí být „dobrý“ pro vás. Totéž platí i pro byty, a proto je ideální před jejich koupí nejprve provést rychlou analýzu feng-šuej. Pokud není vhodný, hledejte dál, a pokud vhodný je, vyberte si příznivý termín pro podpis kupní nebo nájemní smlouvy. Následně je vhodné udělat feng-šuej projekt, ve kterém na základě feng-šuej analýzy navrhnu uspořádání interiéru s ohledem na každého obyvatele v něm (domácí zvířata se nepočítají ) a navrhnu harmonizační a aktivační opatření.

Jak jsem se již zmínila, čchi je generována krajinou, proto je nejlepší začít u ní. Pokud již máte byt, dům, firmu nebo komerční prostory, pomocí metod feng-šuej zjistíme, jaké vlastnosti a znaky čchi tam máte, a pokud je to možné, navrhneme úpravu interiéru a vhodná opatření. Je však třeba počítat s tím, že možná budete muset provést změny v uspořádání nábytku nebo měnit místnosti. Pro obydlí platí jiná pravidla a používají se jiné metody než pro firemní prostory. Přece jen máme jiné požadavky na prostor, ve kterém bydlíme, a vykonáváme v něm jiné činnosti, než v prostorách firemních, ať už se jedná o kanceláře, výrobní, restaurační a kavárenské prostory, hotely a zdravotní střediska, sportovní zařízení, obchody, výstavní prostory, …

Jiný charakter čchi potřebujeme v ložnici, jiný v dětském pokoji, v kuchyni, v obývacím pokoji a jiný v kanceláři manažera, jiný v kanceláři účetní, ve výrobě, v kavárně, v obchodě….

Každý prostor vyžaduje jiný charakter čchi. Ilustrační foto (Envato)

Jak se feng-šuej vyvíjí v dnešní době a jaké nové trendy se objevují?

V minulosti, prakticky až do počátku 20. století, se feng-šuej předávalo pouze ústně z mistra na žáka, kteří často patřili k uzavřeným rodinným liniím. Vybraní žáci, maximálně dva nebo tři, byli s mistrem prakticky po celý život, dělali mu asistenty a přitom se učili. Prakticky jen velmi málo se zaznamenávalo písemně. Proto si mohli nechat „udělat“ feng-šuej jen velmi bohatí lidé, protože najít vhodný pozemek, provést všechna měření a výpočty bez dnešní techniky bylo velmi zdlouhavé a často to trvalo déle než rok. Z toho důvodu bylo mistrů málo, a když už si nějakého objednali, ubytovali a živili ho i jeho pomocníky po celou dobu.

Ve 20. století se situace začala měnit. Mistři feng-šuej začali předávat své znalosti širšímu okruhu zájemců a také „cizincům“. A mnozí je pochopili a šířili dál a mnozí je přetvořili podle svého vlastního pochopení a nepochopení. Tak vznikla řada „nových metod“, které však nemají žádný skutečný základ. V současné době existuje mnoho knih o feng-šuej, také kurzů a tzv. mistrů je stále více, ale problémem je najít relevantní informace. Lidé mají pocit a „učitelé“ feng-šuej jim to prezentují tak, že stačí víkendový nebo týdenní kurz a mohou se věnovat feng-šuej poradenství. Často zde schází „zdravý rozum“ a kritické myšlení.

Další výzvou je uplatnění původních znalostí a zkušeností v dnešní moderní době. Změnil se životní styl a priority lidí (např. nejdůležitější byl prvorozený syn, bylo důležité dobře provdat dcery, bohatství znamenalo mít velké hospodářství, ženy nevlastnily žádný majetek atd.). Je třeba hlubokého pochopení významu informací, které jsou často popsány pouze pomocí symbolů.

Na druhou stranu feng-šuej funguje i v dnešní moderní době velkoměst, moderního života a technologií. Stejně jako všechny ostatní východní filozofie se i feng-šuej zabývá prouděním a hromaděním čchi. A ta vždy proudí v prostředí, ať už přírodním, nebo zastavěném. Mnohé korporace to pochopily a umísťují a budují svá sídla a provozy podle tohoto systému. Stále se setkáváme s mnoha novými budovami a projekty, které využívají feng-šuej a dosahují velmi dobrých výsledků v oblasti bydlení i podnikání.

Můžete nám dát nějaké tipy na rychlý úklid obydlí podle vaší metody? Někomu, kdo tomu chce věnovat málo času…

Nejprve musíme definovat, co chceme vyčistit a proč. Je rozdíl mezi nepořádkem a špínou. Příliš mnoho věcí namačkaných na malém prostoru, nahromaděných na podlaze, v rozích nebo pod nábytkem brání zdravému toku energie. Spousta nepořádku způsobuje stagnaci, blokády a další problémy, které vás mohou brzdit. Uklizení nepořádku je dobrým terapeutickým detoxem.

Probrat, co opravdu potřebuji a co ne, a to se týká všech oblastí života. Toto třídění a zbavování se nepotřebných věcí uvolní místo pro nové věci a zážitky. Měli byste mít kolem sebe věci, které vám skutečně slouží, povznášejí vás, inspirují a přinášejí vám pocit radosti. Existuje také takzvaný pracovní nepořádek, který nemusí být problémem. Nesmí to však být chaos. Opět doporučuji používat zdravý rozum a řídit se několika zásadami:

  • Začněte malými úseky, policemi, zásuvkami…
  • U každé věci si položte otázku, jakou hodnotu má pro váš život.
  • Vytvořte tři hromádky: Chci to, Nejsem si jistý a Nepotřebuji/nechci to. Nepřemýšlejte nad tím příliš, řiďte se prvním pocitem.
  • Hromádku Chci to mějte hezkou, hromádku Nepotřebuji to/nechci to co nejdříve vyhoďte nebo darujte, pokud se někomu jinému hodí (oblečení, knihy, hračky…). Hlavně se v tom už nepřehrabujte, všichni máme tendenci začít přemýšlet, jestli se to ještě někdy nebude hodit. A hromádku, u které si nejsem jist, znovu projděte nebo ji odložte k roztřídění na další den.

Tuto metodu úklidu v japonském stylu (bydlení v malých prostorách) zpopularizovala Marie Kondo, určitě o ní najdete spoustu informací.

Pokud máte pocit, že vaše energie stagnuje nebo je „těžká“, může vám pomoci, když vyvětráte nebo vykouříte prostor pomocí kvalitních přírodních vonných tyčinek nebo vykuřovadla. Zároveň je dobré si uvědomit, že energie v prostoru jsou do značné míry ovlivněny naším vlastním chováním, emocemi, vnitřními postoji a myšlenkami, které se nám honí hlavou.

A hledejme nejprve u sebe, protože svět kolem nás je jen zrcadlem našeho vnitřního světa.

Poznejte sami sebe a poznáte celý svět.

Děkujeme za rozhovor!

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.