ČTK Redakce Epoch Times

a 12. 2. 2024

Aktualizace článku ve 14:10.

Městský soud v Praze rozhodl, že se server Seznam Zprávy musí omluvit za nepravdy a dezinterpretace, které v roce 2022 uveřejňoval v článcích o europoslanci a advokátovi Stanislavu Polčákovi (STAN) a jeho právním zastupování obcí a občanů zasažených výbuchy muničních skladů ve Vrběticích. Polčák to dnes řekl na tiskové konferenci. Podle šéfredaktora Seznam Zpráv Jiřího Kubíka jsou však Polčákova dnešní vyjádření hrubě zkreslující a každopádně předčasná. Proti rozsudku se chce Seznam bránit dovoláním, sdělil Kubík ČTK.

Publikované informace Seznam Zpráv byly podle soudu zkresleny, v článcích byl ignorován rozsah poskytovaných služeb. Soud také uvedl, že pravdivé nebyly ani částky odměn, které server uváděl, řekl Polčák. Omluva musí být podle europoslance zveřejněna na dobu 15 dnů na stránkách serveru. Předpokládá, že bude zveřejněna v příštích dnech. “V omluvě má být přesně uvedeno, že jsem poskytoval se svými kolegy právní službu na odškodnění obcí, dále odškodnění občanů a rovněž administraci veřejných zakázek,” uvedl Polčák.

Podle Kubíka žaloval Polčák redakci Seznam Zpráv za sérii článků týkajících se jím poskytovaných právních služeb pro obce v okolí Vrbětic ve třech případech. “Dvě žaloby byly v plném rozsahu pravomocně zamítnuty. Prvostupňovým soudem byla v plném rozsahu zamítnuta i třetí žaloba, proti čemuž se pan Polčák bránil odvoláním u Městského soudu v Praze,” sdělil dnes v reakci ČTK Kubík.

“Na svých jednáních odvolací soud nezpochybnil podstatu celé kauzy, nicméně uvedl, že prostá matematická operace, kterou byla odměna ve výši 2,9 milionu korun za zastupování obce Vlachovice vydělena 62 vykázanými hodinami, představuje nepřiměřené zjednodušení, a to s ohledem na obsah smlouvy odkazující na další právní služby poskytnuté v budoucnu. Obě strany spory nyní čekají na písemné vyhotovení odvolacího rozsudku, proti kterému se Seznam Zprávy budou bránit dovoláním. I z tohoto důvodu se dnešní tisková konference pana Polčáka jeví jako předčasná a značně zkreslená,” uvedl dále pro ČTK Kubík.

Polčák v březnu 2022 kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích rezignoval na funkci místopředsedy STAN. Kontrolní rada České advokátní komory (ČAK) následně dospěla k závěru, že Polčák neporušil zákon o advokacii ani další stavovské předpisy v souvislosti s tím, že poskytoval právní služby obcím z okolí vrbětických muničních skladů.

Sedmdesátičlenná kontrolní rada se zabývala třemi stížnostmi, které na Polčáka přišly. Ani jedno z podání neshledala důvodným. Polčák dříve uvedl, že právní poradenství s kolegy poskytoval ve třech oblastech, a to ve věci náhrady škody, při administraci veřejných zakázek v souvislosti s využitím prostředků vyplaceným obcím a v právním poradenství občanům, kteří na odškodnění nedosáhnou.

Rozsudek soudu podle Polčáka doplňuje rozhodnutí ČAK a posouzení vedení Evropského parlamentu, podle nichž bylo zastupování obcí v souladu s pravidly české advokacie i mandátu europoslance. “Mám za to, že celý případ by se nemusel takto vykonstruovat do těchto výšin, kdyby Seznam Zprávy skutečně informovaly o celém rozsahu těch poskytovaných právních služeb,” řekl.

Rozhodnutí soudu přivítali také starostové obcí postižených výbuchem ve Vrběticích a Sdružení místních samospráv ČR. Vyplývá to z jejich prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Polčák dnes na tiskové konferenci také potvrdil, že nebude obhajovat mandát europoslance, působit chce v budoucnu jako advokát se zaměřením na komunální právo. Europoslancem je od roku 2014.

Související témata

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.