Redakce Epoch Times

16. 2. 2024

Známý autor, podnikatel a motivační řečník Tony Robbins navštívil 2. května představení Shen Yun Performing Arts v Dreyfoosově sále Kravisova centra múzických umění v centru West Palm Beach na Floridě.

„Podle mě je to úžasné,“ řekl pan Robbins. „Je úžasné vidět další část čínské kultury, kterou mnoho lidí nemá možnost vidět.“

Soubor Shen Yun se sídlem v New Yorku byl založen v roce 2006 a je předním světovým souborem klasického čínského tance a hudby. Posláním Shen Yun, který má nyní osm stejně velkých souborů, které současně cestují po celém světě, je oživit tradiční čínskou kulturu a umožnit divákům nahlédnout do předkomunistické Číny.

Pan Robbins řekl, že bylo fascinující dozvědět se z představení, že mnoho akrobatických technik používaných v gymnastice pochází z klasického čínského tance.

„Bylo to velmi poučné a krásné,“ dodal. „Vřele to všem doporučuji.“

Naprosto úžasné

Hudbu Shen Yun hraje živý orchestr, který kombinuje tradiční čínské a západní nástroje. Pan Robbins prohlásil, že „hudba je nádherná. Je velmi dojemná, dramatická a silná“.

Podle webových stránek Shen Yun byla tradiční čínská kultura zničena, když se k moci dostala Komunistická strana Číny. Pan Robbins řekl, že ačkoli „je smutné vidět, když je kultura v jakékoli části světa ničena“, poslání Shen Yun oživit čínskou kulturu „je krásné, protože ji udržuje při životě a sdílí ji se světem“.

„Jak všichni víme, postupem času se všechno mění. Takže si myslím, že udržování věcí při životě a vnímání jejich krásy je zárukou, že kultura bude pokračovat. Myslím, že je to naprosto úžasné.“ 

Program Shen Yun zahrnuje tance založené na příbězích, z nichž některé se odehrávají v současné Číně a zobrazují pronásledování příznivců víry čínským režimem. Pan Robbins poznamenal, že Shen Yun ovlivňuje svět tím, že „vzdělává lidi o tom, co se skutečně děje, aby lidé znali pravdu“. 

„Pravda vás osvobodí, jak už bylo mnohokrát řečeno.“ 

Tony Robbins sedí u rozhovoru v Empire State Building v New Yorku 5. října 2015. (Taylor Hill/Getty Images)

Pan Robbins, předplatitel Epoch Times, ve svých komentářích publikaci rovněž pochválil. „Znát pravdu a mít něco jako Epoch Times, co ji lidem přináší, je podle mě fantastické a já jsem si ji předplatil.“

Řekl také, že věří, že Shen Yun nabízí novou perspektivu, která může lidem ulevit od deprese způsobené pandemií covid-19. 

„Když jsou lidé zalezlí doma a nevědí, jaká je budoucnost, je příjemné mít k dispozici perspektivu 5 000 let tance a hudby, která vám změní pohled na věc a poskytne vám jiný úhel pohledu,“ řekl pan Robbins.

„Myslím, že je to krásné představení pro každého, kdo touží po změně prostředí, po změně stavu. Myslím, že si všichni zasloužíme být vystaveni mnoha kulturám, mnoha částem kultur v různých historických obdobích.“

Zprávy NTD a Wandi Zhu.

Epoch Times je hrdým sponzorem souboru Shen Yun Performing Arts. O reakcích diváků informujeme od založení Shen Yun v roce 2006.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu
Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu

Americký prezident Joe Biden dnes krátce po 15:30 místního času (21:30 SELČ) přivítal v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.