ČTK

21. 2. 2024

Vláda by měla jednat o řešení případných stíhání za držení kanabinoidu HHC. Piráti o tom chtějí v kabinetu diskutovat. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Vláda rozhodla o dočasném zákazu HHC a dalších dvou konopných látek, platit by mohl od března. Držení většího než malého množství by pak bylo trestné, hrozí vězení. Podle lidoveckého ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) bude po zákazu klíčové omezení dostupnosti látek a jejich stažení z prodeje, ne trestní hledisko.

„Policie by měla dokonce konat. Tohle musíme dořešit. Je to na ministerstvu vnitra, jakým způsobem k tomu bude přistupovat,“ uvedl Bartoš. Rozhodnutí o zákazu považuje za chybný krok. Poukázal na vládní programové prohlášení. Vláda v něm píše, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti. Kabinet uvádí, že při řešení problematiky závislostí chce uplatňovat politiky podle „vědecky ověřeného a vyváženého konceptu prevence rizik a snižování škod“.

Bartoš podotkl, že po zákazu se HHC dostává do „stejného režimu“ jako jiné látky, tedy třeba heroin. „Budeme se o tom dál bavit, protože jsou tady ty dopady zejména na kriminalizaci uživatelů,“ uvedl šéf Pirátů.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) chtěl vládě navrhnout možnost abolice, kterou by vyjednala s prezidentskou kanceláří. Na trestní dopady zařazení HHC na seznam zakázaných látek upozorňoval předem on i experti na drogovou problematiku.

Výborný novinářům dnes řekl, že vláda o případných abolicích zatím nejednala. „Je to věc ministerstva spravedlnosti a případně potom skutečně jednání s kanceláří prezidenta republiky. Myslím, že tady otevíráme něco, co nikdy nebylo součástí té debaty. My jsme přece ten problém řešili dočasným krokem proto, abychom zabránili dostupnosti nezletilým dětem. To byl ten celý problém,“ uvedl ministr zemědělství.

Podle něj téma „trestněprávní roviny“ zvedají jako jediní Piráti. „Já myslím, že tady je potřeba zdůraznit, že v okamžiku, kdy nařízení vlády nabyde účinnosti, bude notifikováno Evropskou komisí, tak potom přece jasně platí, že to klíčové je to správněprávní hledisko – například to, že daný obchodník nesmí mít cukrovinky s obsahem HHC na pultě a podobně. Znovu zdůrazňuji: primární musí být správněprávní hledisko, a to tretněprávní je až v tom úplně druhém gardu,“ řekl Výborný. Uvedl, že ale nemůže vyloučit, že „pokud by tady někdo rozjížděl velký byznys, může i toto hledisko přijít na stůl“.

Podle Pirátů se dala ke stažení jedlých produktů s HHC z prodeje využít zdravotní a potravinářská legislativa. Experti připomínali, že podobně před lety tehdejší ministr zdravotnictví dočasně zakázal kvůli metanolové aféře prodej alkoholu.

ČR čeká na schválení Evropské komise k zařazení HHC na seznam zakázaných látek. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by rozhodnutí mohlo být tento týden. Poté se podepíše vládní nařízení a začne pak platit.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.