ČTK

22. 2. 2024

V nezvykle vážné roli se na filmovém festivalu Berlinale představil americký herec Adam Sandler známý spíše z komediálních snímků. Ve sci-fi dramatu Kosmonaut z Čech ztvárnil velitele Jakuba Procházku, který se během osamělé poutě vesmírem utápí steskem po těhotné manželce Lence. Procházkovu samotu umocňuje to, že se ho Lenka rozhodla opustit. Publikum film ocenilo potleskem a příznivě vyznívají i příspěvky německojazyčných médií, naopak kritiky v angličtině dílo švédského režiséra Johana Rencka v dobrém světle nevidí.

Kosmonaut z Čech z dílny amerického Netflixu, který se natáčel v Česku a kterého Berlinale zařadilo do sekce Special, vychází ze stejnojmenné knihy Jaroslava Kalfaře. Ta vyšla nejprve anglicky jako Spaceman of Bohemia. Kosmonaut Procházka, který se potýká s nedostatkem spánku, problémy s technikou a steskem po ženě, míří na lodi Jan Hus v rámci české vesmírné mise k tajemnému Čoprově mračnu (Chopra Cloud) viditelnému ze Země. Dalekou kosmickou výpravu kamsi za Jupiter přitom neorganizuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), ale malá středoevropská země, která soupeří s pomalejšími Jihokorejci.

„Je to mise východoevropské provenience, což znamená, že nic není v lesku NASA. Právě naopak, kamery na palubě odcházejí jedna za druhou, hlučná toaleta ho (Procházku) nenechá v noci spát. Vše jde pro něj tak špatně, že když se připojí ke globální tiskové konferenci, aby oslavil své hrdinství, tak dostane od veřejnosti dotaz na to, jaké je to být nejosamělejším člověkem na světě,“ napsal hollywoodský portál Deadline.

Zastaralé a problematické technické vybavení a velké mobilní telefony však patřily k prvkům, které publikum po dnešním promítání v kině Haus der Berliner Festspiele kladně hodnotilo. „To se mi moc líbilo,“ řekl ČTK jeden z diváků. „Za dobrý nápad považuji i pavouka,“ dodal.

Zajímavostí je, že i přes všelijak fungující techniku má Procházka spojení s řídicím střediskem v Česku bez časové prodlevy. To, jak kosmonaut ve filmu zmiňuje, je možné díky komunikačnímu systému CzechConnect.

Zmíněný pavouk vystupuje v obří velikosti jako vesmířan, kterého na palubu lodi přilákala Procházkova samota. Zda je pavouk skutečný, závisí na interpretaci každého. „Jsem skutečný jako ty,“ odpovídá pavouk Procházkovi, který se obává, zda nemá halucinace.

S pavoukem, kterému dá jméno Hanuš po domnělém tvůrci staroměstského orloje, pak Procházka čelí okolnostem své samoty.

Podle portálu Deadline to vše na chvíli jistým způsobem funguje. „Ale rozsekávání a střídání mezi Jakubovou vesmírnou samotou a světem dole, kde se těhotná Lenka trápí budoucností nenarozeného dítěte, začnou být trochu únavné. Obzvláště pak množstvím vzpomínek, které se do toho začnou mísit,“ poznamenal server.

Deadline se rovněž domnívá, že vše působí zdlouhavě. „Svádí to k myšlence, zda scénář vzniklý adaptací románu Kosmonaut z Čech od Jaroslava Kalfaře vlastně není jen obyčejnou literární interpretací písně Rocket Man od Eltona Johna,“ uvedl portál. Elton John totiž v písni zpívá o astronautovi, kterému chybí Země a manželka a že vesmír je osamělým místem. Deadline v závěru poznamenává, že je chvályhodné, že do filmu Sandler šel, když v něm není ani za mák humoru.

List The Guardian na svém webu uvádí, že je škoda, že ve filmu chybí jakékoli vtipné repliky, ačkoli je Sandler umí. „A pokud jde o Lenku, její role je žalostně nedopsaná. Vůbec nevíme, jak se mohla do Jakuba zamilovat, nebo proč se nyní zdá, že by se do něj v rámci jakéhosi zázraku kosmického zjevení mezigalaktické sympatie mohla znovu zamilovat. Je to vesmírný let do nikam,“ dodal The Guardian.

Ačkoli The Guardian postrádá humor, část publika se dnes při některých scénách opakovaně smála reklamám na produkty sponzorů české mise, které byl Procházka nucen propagovat. Hned v úvodu to byl například lék AntiQuease proti žaludeční nevolnosti při cestování. Některé pobavil i pavoukův zájem o nugátový krém.

Zatímco The Guardian film přirovnal k letu do nikam a Deadline psal o přílišné rozvláčnosti, rakouský portál film.at naopak ocenil podle něj působivé scény ve stavu beztíže, rozvíjející se přátelství mezi Procházkou a pavoukem a také to, že film vytváří napětí až do konce.

Příznivě film hodnotí berlínský deník Berliner Morgenpost, který roli Procházky vidí jako Sandlerovu největší misi. „Mohla to být satira, ale zfilmování (románu) je hlubokým hledáním duše a opravdovou vesmírnou operou s gigantickými obrázky kosmické mlhoviny,“ napsal list.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.