Juraj Skovajsa

29. 2. 2024

Prezident Agrární komory Jan Doležal shrnul dnešní jednání zástupců zemědělských organizací s ministrem Markem Výborným jako „zklamání“ a spolu se zástupci zemědělských organizací vyzvali farmáře ke stávkové pohotovosti s tím, že protest by byl 7. března v Praze.

Doležal na tiskové konferenci sdělil, že dnešní jednání s ministrem zemědělství shrnuje stručně jedním slovem – zklamání.

„Čekali jsme daleko více. Čekali jsme, že když jsme byli konstruktivní a dali jsme prostor nejenom panu ministrovi, ale celé vládě vládě jako celku k tomu, aby našla nějaké řešení pro tu aktuální velkou krizi, kterou zemědělství v ČR zažívá, tak že uslyšíme konkrétní návrhy, konkrétní řešení. Ale já jsem tam slyšel jen nějaké obrysy a nějaké sliby o tom, že dnes se má ještě jednat v rámci pětikoalice,“ vysvětloval dále prezident Agrární komory s tím, že se možná má jednat o slevě na sociální pojištění, kterou jim slibovala vláda už v roce 2022.

Největší problém však agrárníci dle něj vidí v tom, že nefunguje trh, což je hlavně kvůli politikům. Jako příklady pak uvedl vpouštění ruského obilí na evropský trh v době konfliktu, či ukrajinského obilí za cenu, které ohrožuje ekonomickou životaschopnost našich zemědělců.

Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, předestřel 5 požadavků vůči vládě:

  • Zdůraznil především nedanění evropských dotací a vrátit daň z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023.
  • Výrazně vyzval nejen ministra, ale celou vládu a také europoslance, aby aktivně obhajovali zájmy zemědělců obecně a také ve vazbě na obchodní dohodu s Ukrajinou.
  • Požaduje „splnění slibu na spuštění podpory zaměstnanosti na venkově, který nám byl dán vicepremiérem Marianem Jurečkou před dvěma lety a na které se shodla vládní koalice v roce 2022“.
  • Dále také „splnění slibu vlády na nekrácení národních podpor ve výši 5 mld. Kč, která nám byla dána vicepremiérem Marianem Jurečkou v roce 2022. Tento slib vláda porušila hned v roce 2023, kdy byly kráceny na 2,7 mld. a v roce 2024 jsou dále kráceny na 2,5 mld. Kč.
  • „Plně kofinancovat, stejně jako v ostatních zemích EU, záchranný balíček na rok 2024, který připravuje Evropská komise, a vyplatit ho co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.“

Byť ministrovi Jurečkovi slíbili čas do 1. března, splnění požadavků ve výhledu několika dalších hodin agrárníci zřejmě nevidí „růžově“. Navíc, na splnění některých z nich již dle Pýchy čekají dva roky.

„Vyzýváme všechny zemědělce k tomu, aby jsme zahájili přípravu protestní akce v Praze na 7. března,“ sdělil předseda Zemědělského svazu ČR s tím, že konkrétní podrobnosti zatím nesdělí, byť již mají představu.

„Je hrozně důležité, abychom teď jako zemědělci byli jednotní, proto tady stojíme teď v jednom šiku. Jsou tu mladí agrárníci, je tu Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, vyzýváme i členy Asociace soukromého zemědělství, i nečleny jakékoliv organizace, abychom v tuto chvíli táhli za jeden provaz, protože ta akce, která má být příští týden, ta protestní akce, je v první řadě za zemědělce, za zemědělství. V žádném případě to není akce politická,“ dodal dále Doležal.

Zemědělci již s oteplováním a prvními pracemi na polích budou pod tlakem, což by teoreticky mohlo oslabit účast na protestech. Nicméně, dle Doležala bude protest pro zemědělce prioritou.

„Vy víte, že jsme je tady několik týdnů brzdili, protože jsme jednali s vládou a upřímně řečeno, ti zemědělci si uvědomují, že teď se o jejich existenci nerozhodne na poli, ale rozhodne se tady v Praze na úřadu vlády,“ komentoval Doležal a dodal: „Samozřejmě začínají jarní práce, začíná příprava na setí jařin, ale ti samí zemědělci se mě ptají, komu a za kolik já budu ty jařiny vlastně prodávat. Takže teď musíme bojovat za to, aby ten trh znovu nastartoval, a tady opravdu potřebujeme současnost vlády, a nepotřebujeme jenom nějaké protahování toho času a v podstatě nulové výsledky.“

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).