Zdenka Danková

7. 3. 2024

Možná ne všichni vědí, že Tomáš Garrigue Masaryk (*1850 Hodonín – 1937 Lány) byl filozofem. Přestože není zařazen mezi nejvýznamnější postavy oboru, byl jediným filozofem, kterému se podařilo založit stát a stanout v jeho čele.

Než se roku 1918 stal prezidentem samostatného Československého státu, předcházely tomu roky vytrvalé práce v zahraničí, kde spolu s M. R. Štefánikem a Edvardem Benešem vyvíjel diplomatické činnosti.

Po první světové válce vznikl stát, který zahrnoval nejen Česko, ale také Slovensko a Podkarpatskou Rus. Na tomto územním celku se mluvilo česky, ale i slovensky, rusínsky, polsky, maďarsky a německy.

Masarykovou manželkou se nestala česká žena, ale Američanka Charlotte Garrigue, se kterou se zasnoubil a roku 1878 se s ní v New Yorku oženil a současně přijal i její příjmení. Charlotte se učila česky, potom působila v několika spolcích, stala se českou vlastenkou, poznala dobře český národ. Jednou prohlásila: „Je něco zvláštního v české povaze. Velká dobrota srdce a krásné zvyky. Jen je třeba určitého uvědomění, svobody.“

Byla to Charlotte, která se zasadila o to, aby v první ústavě Československa r. 1920 byla žena ve všech oblastech postavena na roveň muži.

Role prezidenta, nazývaného „tatíček“, se TGM zhostil v poměrně vysokém věku. Pozoruhodné je, že popřel představu, že „stáří je pouhým čekáním na smrt“. Ve svých čtyřiašedesáti letech se vydal do exilu, aby vybojoval vznik samostatného státu, a dalších 17 let stál v jeho čele.

Již po pěti letech od svého vzniku se Československá republika stala prosperujícím demokratickým státem se silnou měnou a fungujícím hospodářstvím.

„Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity.“ – TGM

Masarykova humanita se skládala ze dvou pojmů: láska a rozum. Jeho působení a přístup k otázkám životním i veřejným měly motto: „Ctnost je řád a harmonie je částí duše“, což bylo osou, na které spočívalo celé jeho působení. Jeho základní filozofií byl realismus.

Během cestování v průběhu desetiletí vydal několik knih, založil měsíčník Atheneum, zúčastnil se některých veřejných polemik a zasahoval např. proti projevům antisemitismu (během tzv. hilsneriády).

„Budoucnost patří střízlivým, totiž těm, kdož se rozhodli pro vyšší, mravnější světový názor a způsob života.“ – TGM

Prezidentem byl zvolen opakovaně, než nakonec v pozdním věku ze zdravotních důvodů abdikoval.

Za první republiky se fotografie prezidenta nacházely téměř v každé domácnosti a byly nahlíženy s úctou. Opravdová osobní morálka, vedení střídmého života a v neposlední řadě důstojné vzezření a vystupování – tím vším Masaryk založil v české politické tradici vzor státníka, kterému se málokdo dokáže přiblížit.

Podle slov filozofa Karla Raimunda Poppera bylo „Masarykovo Československo nejotevřenější ze všech společností, které kdy v Evropě spatřily světlo světa“.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.