Na sever Pásma Gazy vjelo z Izraele v úterý šest kamionů s humanitární pomocí přes nový provizorní přechod, informovala dnes podle AFP a serveru The Times of Israel izraelská armáda. Podle ní jde o „pilotní projekt“, jak dostat do Gazy pomoc, aniž by se jí zmocnilo palestinské hnutí Hamás.
Šest kamionů s pomocí od Světového potravinového programu (WFP) vjelo na sever Pásma Gazy v místě nazvaném izraelskou armádou Přechod 96, který podle agentury AP leží nedaleko kibucu Beeri. Ten byl jedním z kibuců, které loni 7. října napadli palestinští ozbrojenci. Tímto teroristickým útokem, při němž Hamás a další palestinské skupiny zabily v Izraeli na 1200 lidí, začala válka v Pásmu Gazy.
Masivní izraelské bombardování a pozemní operace v Pásmu Gazy si podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádaly přes 31.000 obětí z řad Palestinců a způsobily humanitární krizi, která hrozí přerůst v hladomor. Většinu z 2,4 milionu obyvatel boje vyhnaly z domovů a přes milion jich už několik měsíců přežívá na jihu u egyptských hranic v oblasti Rafáhu.
Humanitární pomoc do Gazy se od ledna výrazně snížila a na sever téměř zastavila. Důvodem je zničená infrastruktura a chaos v oblasti, kde hladoví Palestinci konvoje s pomocí začali přepadat, aby získali jídlo pro své rodiny. Při jednom takovém incidentu 29. února zemřela u města Gaza víc než stovka lidí. Podle izraelské armády byla většina obětí ušlapána v tlačenici, podle palestinských zdrojů na dav také stříleli izraelští vojáci, kteří konvoj doprovázeli. Izrael také viní Hamás, že pomoc pro civilisty zabavuje.
Kvůli zhoršující se humanitární krizi v Pásmu Gazy zesílilo mezinárodní společenství i Spojené státy tlak na Izrael, aby pomoc civilistům v Gaze zvýšil. Koncem ledna k tomu izraelskou vládu vyzval i Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu. Pomoc do Gazy se od října dostává z Egypta přes Rafáh a od prosince také z Izraele přes přechod Kerem Šalom blízko egyptských hranic. Veškeré dodávky podléhají izraelské kontrole.
Některé státy, například Jordánsko, Francie, USA či Egypt shazují do Pásma Gazy pomoc také z letadel. Dnes agentura DPA informovala, že i německý ministr obrany Boris Pistorius dal nyní zelenou německé armádě, aby se připojila ke shazování potravin do Gazy z letadel. Bundeswehr k tomuto účelu poskytne dva transportní letouny C-130 Hercules, z nichž každý dokáže přepravit až 18 tun nákladu.
Z letadel se ale do Gazy dostává jen malé množství pomoci a shazování ze vzduchu také není úplně bezpečné. Minulý týden se jedné bedně s humanitární pomocí shozené ze vzduchu neotevřel padák a náklad na severu Pásma Gazy zabil několik lidí z davu Palestinců čekajících na jídlo.
Tento týden se také otevřel námořní humanitární koridor do Gazy. První loď s 200 tunami potravin vyplula v úterý z Kypru. Dorazit k pobřeží Pásma Gazy by mohla podle deníku El País ve čtvrtek. Pásmo Gazy ale nemá přístav pro větší lodě, proto se tam zatím buduje provizorní hráz pro první dodávky a do dvou měsíců by tam americká armáda měla postavit přístavní molo a plošinu pro větší množství pomoci.