ČTK

13. 3. 2024

Na sever Pásma Gazy vjelo z Izraele v úterý šest kamionů s humanitární pomocí přes nový provizorní přechod, informovala dnes podle AFP a serveru The Times of Israel izraelská armáda. Podle ní jde o „pilotní projekt“, jak dostat do Gazy pomoc, aniž by se jí zmocnilo palestinské hnutí Hamás.

Šest kamionů s pomocí od Světového potravinového programu (WFP) vjelo na sever Pásma Gazy v místě nazvaném izraelskou armádou Přechod 96, který podle agentury AP leží nedaleko kibucu Beeri. Ten byl jedním z kibuců, které loni 7. října napadli palestinští ozbrojenci. Tímto teroristickým útokem, při němž Hamás a další palestinské skupiny zabily v Izraeli na 1200 lidí, začala válka v Pásmu Gazy.

Masivní izraelské bombardování a pozemní operace v Pásmu Gazy si podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádaly přes 31.000 obětí z řad Palestinců a způsobily humanitární krizi, která hrozí přerůst v hladomor. Většinu z 2,4 milionu obyvatel boje vyhnaly z domovů a přes milion jich už několik měsíců přežívá na jihu u egyptských hranic v oblasti Rafáhu.

Humanitární pomoc do Gazy se od ledna výrazně snížila a na sever téměř zastavila. Důvodem je zničená infrastruktura a chaos v oblasti, kde hladoví Palestinci konvoje s pomocí začali přepadat, aby získali jídlo pro své rodiny. Při jednom takovém incidentu 29. února zemřela u města Gaza víc než stovka lidí. Podle izraelské armády byla většina obětí ušlapána v tlačenici, podle palestinských zdrojů na dav také stříleli izraelští vojáci, kteří konvoj doprovázeli. Izrael také viní Hamás, že pomoc pro civilisty zabavuje.

Kvůli zhoršující se humanitární krizi v Pásmu Gazy zesílilo mezinárodní společenství i Spojené státy tlak na Izrael, aby pomoc civilistům v Gaze zvýšil. Koncem ledna k tomu izraelskou vládu vyzval i Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu. Pomoc do Gazy se od října dostává z Egypta přes Rafáh a od prosince také z Izraele přes přechod Kerem Šalom blízko egyptských hranic. Veškeré dodávky podléhají izraelské kontrole.

Některé státy, například Jordánsko, Francie, USA či Egypt shazují do Pásma Gazy pomoc také z letadel. Dnes agentura DPA informovala, že i německý ministr obrany Boris Pistorius dal nyní zelenou německé armádě, aby se připojila ke shazování potravin do Gazy z letadel. Bundeswehr k tomuto účelu poskytne dva transportní letouny C-130 Hercules, z nichž každý dokáže přepravit až 18 tun nákladu.

Z letadel se ale do Gazy dostává jen malé množství pomoci a shazování ze vzduchu také není úplně bezpečné. Minulý týden se jedné bedně s humanitární pomocí shozené ze vzduchu neotevřel padák a náklad na severu Pásma Gazy zabil několik lidí z davu Palestinců čekajících na jídlo.

Tento týden se také otevřel námořní humanitární koridor do Gazy. První loď s 200 tunami potravin vyplula v úterý z Kypru. Dorazit k pobřeží Pásma Gazy by mohla podle deníku El País ve čtvrtek. Pásmo Gazy ale nemá přístav pro větší lodě, proto se tam zatím buduje provizorní hráz pro první dodávky a do dvou měsíců by tam americká armáda měla postavit přístavní molo a plošinu pro větší množství pomoci.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.