ČTK

13. 3. 2024

Na sever Pásma Gazy vjelo z Izraele v úterý šest kamionů s humanitární pomocí přes nový provizorní přechod, informovala dnes podle AFP a serveru The Times of Israel izraelská armáda. Podle ní jde o „pilotní projekt“, jak dostat do Gazy pomoc, aniž by se jí zmocnilo palestinské hnutí Hamás.

Šest kamionů s pomocí od Světového potravinového programu (WFP) vjelo na sever Pásma Gazy v místě nazvaném izraelskou armádou Přechod 96, který podle agentury AP leží nedaleko kibucu Beeri. Ten byl jedním z kibuců, které loni 7. října napadli palestinští ozbrojenci. Tímto teroristickým útokem, při němž Hamás a další palestinské skupiny zabily v Izraeli na 1200 lidí, začala válka v Pásmu Gazy.

Masivní izraelské bombardování a pozemní operace v Pásmu Gazy si podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádaly přes 31.000 obětí z řad Palestinců a způsobily humanitární krizi, která hrozí přerůst v hladomor. Většinu z 2,4 milionu obyvatel boje vyhnaly z domovů a přes milion jich už několik měsíců přežívá na jihu u egyptských hranic v oblasti Rafáhu.

Humanitární pomoc do Gazy se od ledna výrazně snížila a na sever téměř zastavila. Důvodem je zničená infrastruktura a chaos v oblasti, kde hladoví Palestinci konvoje s pomocí začali přepadat, aby získali jídlo pro své rodiny. Při jednom takovém incidentu 29. února zemřela u města Gaza víc než stovka lidí. Podle izraelské armády byla většina obětí ušlapána v tlačenici, podle palestinských zdrojů na dav také stříleli izraelští vojáci, kteří konvoj doprovázeli. Izrael také viní Hamás, že pomoc pro civilisty zabavuje.

Kvůli zhoršující se humanitární krizi v Pásmu Gazy zesílilo mezinárodní společenství i Spojené státy tlak na Izrael, aby pomoc civilistům v Gaze zvýšil. Koncem ledna k tomu izraelskou vládu vyzval i Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu. Pomoc do Gazy se od října dostává z Egypta přes Rafáh a od prosince také z Izraele přes přechod Kerem Šalom blízko egyptských hranic. Veškeré dodávky podléhají izraelské kontrole.

Některé státy, například Jordánsko, Francie, USA či Egypt shazují do Pásma Gazy pomoc také z letadel. Dnes agentura DPA informovala, že i německý ministr obrany Boris Pistorius dal nyní zelenou německé armádě, aby se připojila ke shazování potravin do Gazy z letadel. Bundeswehr k tomuto účelu poskytne dva transportní letouny C-130 Hercules, z nichž každý dokáže přepravit až 18 tun nákladu.

Z letadel se ale do Gazy dostává jen malé množství pomoci a shazování ze vzduchu také není úplně bezpečné. Minulý týden se jedné bedně s humanitární pomocí shozené ze vzduchu neotevřel padák a náklad na severu Pásma Gazy zabil několik lidí z davu Palestinců čekajících na jídlo.

Tento týden se také otevřel námořní humanitární koridor do Gazy. První loď s 200 tunami potravin vyplula v úterý z Kypru. Dorazit k pobřeží Pásma Gazy by mohla podle deníku El País ve čtvrtek. Pásmo Gazy ale nemá přístav pro větší lodě, proto se tam zatím buduje provizorní hráz pro první dodávky a do dvou měsíců by tam americká armáda měla postavit přístavní molo a plošinu pro větší množství pomoci.

Související témata

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.