ČTK

18. 3. 2024

Noční teploty v Česku začátkem tohoto týdne klesnou místy až na minus pět stupňů Celsia. Pak zase postupně vzrostou až na deset stupňů nad nulou. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty budou kolísat méně. Na začátku týdne budou nejvýše kolem deseti či 11 stupňů, zhruba od poloviny týdne stoupnou na 14 stupňů. V nejbližších dnech bude jasno, ve druhé polovině týdne se obloha postupně začne zatahovat.

„V noci na dnešek teploty vzduchu klesly většinou na nulu až minus čtyři stupně Celsia. Nejchladněji bylo v severních Čechách, kde například Liberec a Varnsdorf naměřily kolem minus pěti stupňů,“ uvedli dnes pracovníci ČHMÚ na síti X. Ve vyšších polohách na horách byly podle webu ústavu zaznamenány i nižší teploty. Na Luční boudě v Krkonoších se dnes po 04:00 teplota propadla i pod minus osm stupňů.

Na horách klesaly v noci teploty pod nulu i v předchozích dnech. Nyní se ale až do středečního rána mráz může objevit ve velké části Česka podle ČHMÚ i v nižších polohách, pod 400 metrů nad mořem. „Mráz v nočních a ranních hodinách se vyskytne ještě zítra (v úterý) a ve středu. Nadále tak hrozí poškození kvetoucích ovocných stromů, zejména meruněk, broskvoní a slivoní,“ doplnili meteorologové.

V noci na úterý budou teploty podle předpovědi ústavu nejnižší. Většinou se budou pohybovat mezi plus dvěma a minus dvěma stupni, ale na severu a severovýchodě země klesnou až na minus pět stupňů. V noci na středu pak bude mezi plus jedním až minus třemi stupni a v noci na čtvrtek mezi plus třemi a minus jedním stupněm. Potom noční teploty výrazně stoupnou. V noci na pátek bude pět až devět stupňů nad nulou a v sobotu šest až deset stupňů. Poté se zase ochladí na dva až šest stupňů.

Nejvyšší denní teploty budou stabilnější. Dnes dosáhnou až 11 stupňů a v úterý budou většinou mezi šesti až deseti stupni, jen na severovýchodě klesnou na čtyři až sedm stupňů. Ve středu stoupnou na deset až 14 stupňů, ve čtvrtek na 12 až 16 stupňů a v pátek a sobotu budou znovu mezi deseti až 14 stupni. V neděli zřejmě klesnou na pět až devět stupňů. Do čtvrtka bude většinou jasno, nebo polojasno, od pátku pak oblačno až zataženo s deštěm či přeháňkami.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.