John Seiler

18. 3. 2024

Komentář

Zde je zvláštní příběhABC News: „Ekonomiky červených států pod Bidenovým vedením prudce rostou. Tady je důvod.“ Podtitulek: „Červené státy tvoří drtivou většinu nejúspěšnějších států, zjistila ABC.“ Naneštěstí reportér a editoři neprovedli jednoduchou statistickou analýzu pomocí excelovské tabulky.

To se týká Kalifornie, protože je největším modrým státem a podle zpravodajského serveru by měla dosahovat horších výsledků.

Jeden z ekonomů, který by se měl v problematice vyznat, Mark Partridge, profesor ekonomie na Ohio State University, však pro ABC News řekl: „V červených státech je lepší klima a Američané mají rádi dobré klima.“ Pokud by to byla pravda, neměla by se tedy Kalifornie jako stát s nejlepším klimatem chlubit nejlepší ekonomikou?

Podívejme se na to.

I když by konzervativci jako já rádi věřili, že červené státy jsou na tom nejlépe, není to tak docela pravda. Je ovšem faktem, že lidé z některých modrých (demokratických) států, jako je Kalifornie, New York a Illinois, utíkají do červených (republikánských) států. Ale jednoduchý rozptylový graf v Excelu ukazuje, že existuje jen nepatrná korelace růstu HDP ve prospěch červených států.

V níže uvedeném grafu je osa X (vodorovná) pro tento i ostatní grafy růst reálného HDP od třetího čtvrtletí 2022 do třetího čtvrtletí 2023 podle států. Osu Y (vertikální) zde tvoří procento voličů ve státě, kteří v roce 2020 volili prezidenta Trumpa. Jedná se o červené státy – republikánské státy. Všechny údaje jsou uvedeny v odkazu na konci tohoto článku.

(Mohli bychom použít jiná kritéria, například státy s republikánskými nebo demokratickými guvernéry nebo sněmovnami. Prezidentské volby v roce 2020 jsou však dobře známé a byly těsné. Proto je používám.)

Na pravé straně modrého řádku je napsáno: R2 = 0.0254. Podle Scribbru: „Pearsonův korelační koeficient (vpravo) je nejběžnější způsob měření lineární korelace. Je to číslo v rozmezí -1 až 1, které měří sílu a směr vztahu mezi dvěma proměnnými.“

R2 o velikosti 1,0 znamená úplnou korelaci. „Střední“ korelace je 0,3 až 0,5.

V procentuálním grafu Trumpa se korelace 0,0254 blíží nule, tedy v podstatě žádné korelaci. V rozporu se zprávami ABC News červené státy „nestoupají“, ale rostou zhruba stejným tempem jako modré státy.

Souvislost s počasím

Nyní se podívejme na tvrzení profesora ekonomie, že záleží na počasí, protože hospodářský růst se hrne na Floridu a do Texasu.

Tam je korelace ještě menší. R2 = 0.0042. Teplota nemá na hospodářský růst žádný vliv. Jedním z důvodů je, že s výjimkou věčně teplé Kalifornie mají teplé státy některé nepříjemné aspekty. Houston a Miami jsou nejen teplé, ale často i horké, dusné a sužované hejny hmyzu o velikosti letounu F-16.

Spojené státy mají celkově nejlepší počasí ze všech velkých zemí. S výjimkou většiny Aljašky, nejvyšších hor a pouští na západě je země jedním obrovským obydleným místem se skvělým zemědělstvím. Od doby, kdy byla vyvinuta klimatizace, může téměř kdekoli probíhat také výroba.

Faktor daně z příjmu

Větším faktorem než to, zda je stát červený nebo zda je v něm teplé počasí, je nejvyšší mezní sazba daně z příjmu. Ale ani ta není příliš důležitým faktorem. R2 = 0,0189 směrem dolů. To znamená, že je zanedbatelnou výhodou mít vyšší sazbu daně z příjmu namísto nižší. Statistický prach. Takže nezvyšujte daně kvůli tomuto grafu. Kalifornie je nahoře uprostřed s 14,4 procenta.

Jedním z důvodů, proč jsou tato čísla tak podobná, je skutečnost, že mnoho modrých států má nízké daňové sazby. Patří mezi ně i Pensylvánie, jejíž guvernér zvolený v roce 2022 Josh Shapiro loni daně snížil. Také Colorado, kde guvernér Jared Polis ve svém prvním funkčním období daně snížil a nyní chce ve svém druhém funkčním období daně opět snížit. A guvernérka Arizony Katie Hobbsová zdědila snížení daní po svém republikánském předchůdci Dougu Duceym.

Závěr: Americká ekonomika je jednotná a sama se přizpůsobuje

Co z toho všeho můžeme vyvodit? Zaprvé, Amerika má do značné míry jednotnou ekonomiku. Hlavními faktory nejsou státní daně nebo regulace, ale federální daně a regulace a obchodní doložka v Ústavě USA – článek I, oddíl 8, klauzule 3: „Kongres má pravomoc … regulovat obchod s cizími národy, mezi jednotlivými státy a s indiánskými kmeny.“ A navíc klauzule 7 neboli poštovní klauzule: „Zřizovat poštovní úřady a poštovní silnice.“

Od roku 1789, s výjimkou občanské války, se všichni Američané těšili z jedné rozsáhlé kontinentální zóny volného obchodu s jednotným systémem komunikací a silnic. Existují některé státní zvláštnosti, například kalifornské předpisy o kontrole smogu u vozidel. Ale hlavně je to dnes obrovský trh s 340 miliony lidí. Opět se projevuje genialita otců zakladatelů.

Pokud se podíváte na poslední graf pro nejvyšší sazbu daně z příjmu, ukazuje růst HDP uprostřed – mezi čtyřmi a šesti procenty. Státy jsou si příliš podobné na to, aby se výrazně lišily.

Nakonec je tu samovolné třídění, které jsem popsal ve svém článku z 15. ledna v Epoch Times s názvem Manhattanizace Kalifornie postupuje. Američané byli vždy velmi mobilní. Stále se stěhují do míst, která považují za nejlepší. Geniální počítačoví programátoři jsou zpravidla demokraté a stále se stěhují do Silicon Valley – navzdory vysoké státní dani z příjmu. Konzervativní rodiny střední třídy opouštějí Kalifornii a odcházejí do států s nižšími daněmi a lepšími školami. Jiní se stěhují z jiných států a do jiných států z jiných důvodů.

Ale přál bych si, aby novináři a ekonomové udělali trochu té jednoduché statistické analýzy.

Ekonomické údaje státu

Zdroje:

Reálný HDP, růst osobních příjmů třetí čtvrtletí 2023: https://www.bea.gov/news/2023/gross-domestic-product-state-and-personal-income-state-3rd-quarter-2023

Volby 2020 podle států: https://www.cnn.com/election/2020/results/president

Průměrné teploty ve státech: https://worldpopulationreview.com/state-rankings/average-temperatures-by-state

Nejvyšší sazby daně z příjmu ve státech: https://taxfoundation.org/data/all/state/state-income-tax-rates-2024/

Poznámky:

1. Sazby daně z příjmu v Kalifornii jsou opraveny na 14,4 %. 2. New Hampshire a Washington mají sazbu daně z příjmů 0 procent, ale New Hampshire uvaluje tříprocentní daň z úroků a dividend a Washington sedmiprocentní daň z kapitálových výnosů.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.