Komentář
Zde je zvláštní příběh z ABC News: „Ekonomiky červených států pod Bidenovým vedením prudce rostou. Tady je důvod.“ Podtitulek: „Červené státy tvoří drtivou většinu nejúspěšnějších států, zjistila ABC.“ Naneštěstí reportér a editoři neprovedli jednoduchou statistickou analýzu pomocí excelovské tabulky.
To se týká Kalifornie, protože je největším modrým státem a podle zpravodajského serveru by měla dosahovat horších výsledků.
Jeden z ekonomů, který by se měl v problematice vyznat, Mark Partridge, profesor ekonomie na Ohio State University, však pro ABC News řekl: „V červených státech je lepší klima a Američané mají rádi dobré klima.“ Pokud by to byla pravda, neměla by se tedy Kalifornie jako stát s nejlepším klimatem chlubit nejlepší ekonomikou?
Podívejme se na to.
I když by konzervativci jako já rádi věřili, že červené státy jsou na tom nejlépe, není to tak docela pravda. Je ovšem faktem, že lidé z některých modrých (demokratických) států, jako je Kalifornie, New York a Illinois, utíkají do červených (republikánských) států. Ale jednoduchý rozptylový graf v Excelu ukazuje, že existuje jen nepatrná korelace růstu HDP ve prospěch červených států.
V níže uvedeném grafu je osa X (vodorovná) pro tento i ostatní grafy růst reálného HDP od třetího čtvrtletí 2022 do třetího čtvrtletí 2023 podle států. Osu Y (vertikální) zde tvoří procento voličů ve státě, kteří v roce 2020 volili prezidenta Trumpa. Jedná se o červené státy – republikánské státy. Všechny údaje jsou uvedeny v odkazu na konci tohoto článku.
(Mohli bychom použít jiná kritéria, například státy s republikánskými nebo demokratickými guvernéry nebo sněmovnami. Prezidentské volby v roce 2020 jsou však dobře známé a byly těsné. Proto je používám.)
Na pravé straně modrého řádku je napsáno: R2 = 0.0254. Podle Scribbru: „Pearsonův korelační koeficient (vpravo) je nejběžnější způsob měření lineární korelace. Je to číslo v rozmezí -1 až 1, které měří sílu a směr vztahu mezi dvěma proměnnými.“
R2 o velikosti 1,0 znamená úplnou korelaci. „Střední“ korelace je 0,3 až 0,5.
V procentuálním grafu Trumpa se korelace 0,0254 blíží nule, tedy v podstatě žádné korelaci. V rozporu se zprávami ABC News červené státy „nestoupají“, ale rostou zhruba stejným tempem jako modré státy.
Souvislost s počasím
Nyní se podívejme na tvrzení profesora ekonomie, že záleží na počasí, protože hospodářský růst se hrne na Floridu a do Texasu.
Tam je korelace ještě menší. R2 = 0.0042. Teplota nemá na hospodářský růst žádný vliv. Jedním z důvodů je, že s výjimkou věčně teplé Kalifornie mají teplé státy některé nepříjemné aspekty. Houston a Miami jsou nejen teplé, ale často i horké, dusné a sužované hejny hmyzu o velikosti letounu F-16.
Spojené státy mají celkově nejlepší počasí ze všech velkých zemí. S výjimkou většiny Aljašky, nejvyšších hor a pouští na západě je země jedním obrovským obydleným místem se skvělým zemědělstvím. Od doby, kdy byla vyvinuta klimatizace, může téměř kdekoli probíhat také výroba.
Faktor daně z příjmu
Větším faktorem než to, zda je stát červený nebo zda je v něm teplé počasí, je nejvyšší mezní sazba daně z příjmu. Ale ani ta není příliš důležitým faktorem. R2 = 0,0189 směrem dolů. To znamená, že je zanedbatelnou výhodou mít vyšší sazbu daně z příjmu namísto nižší. Statistický prach. Takže nezvyšujte daně kvůli tomuto grafu. Kalifornie je nahoře uprostřed s 14,4 procenta.
Jedním z důvodů, proč jsou tato čísla tak podobná, je skutečnost, že mnoho modrých států má nízké daňové sazby. Patří mezi ně i Pensylvánie, jejíž guvernér zvolený v roce 2022 Josh Shapiro loni daně snížil. Také Colorado, kde guvernér Jared Polis ve svém prvním funkčním období daně snížil a nyní chce ve svém druhém funkčním období daně opět snížit. A guvernérka Arizony Katie Hobbsová zdědila snížení daní po svém republikánském předchůdci Dougu Duceym.
Závěr: Americká ekonomika je jednotná a sama se přizpůsobuje
Co z toho všeho můžeme vyvodit? Zaprvé, Amerika má do značné míry jednotnou ekonomiku. Hlavními faktory nejsou státní daně nebo regulace, ale federální daně a regulace a obchodní doložka v Ústavě USA – článek I, oddíl 8, klauzule 3: „Kongres má pravomoc … regulovat obchod s cizími národy, mezi jednotlivými státy a s indiánskými kmeny.“ A navíc klauzule 7 neboli poštovní klauzule: „Zřizovat poštovní úřady a poštovní silnice.“
Od roku 1789, s výjimkou občanské války, se všichni Američané těšili z jedné rozsáhlé kontinentální zóny volného obchodu s jednotným systémem komunikací a silnic. Existují některé státní zvláštnosti, například kalifornské předpisy o kontrole smogu u vozidel. Ale hlavně je to dnes obrovský trh s 340 miliony lidí. Opět se projevuje genialita otců zakladatelů.
Pokud se podíváte na poslední graf pro nejvyšší sazbu daně z příjmu, ukazuje růst HDP uprostřed – mezi čtyřmi a šesti procenty. Státy jsou si příliš podobné na to, aby se výrazně lišily.
Nakonec je tu samovolné třídění, které jsem popsal ve svém článku z 15. ledna v Epoch Times s názvem Manhattanizace Kalifornie postupuje. Američané byli vždy velmi mobilní. Stále se stěhují do míst, která považují za nejlepší. Geniální počítačoví programátoři jsou zpravidla demokraté a stále se stěhují do Silicon Valley – navzdory vysoké státní dani z příjmu. Konzervativní rodiny střední třídy opouštějí Kalifornii a odcházejí do států s nižšími daněmi a lepšími školami. Jiní se stěhují z jiných států a do jiných států z jiných důvodů.
Ale přál bych si, aby novináři a ekonomové udělali trochu té jednoduché statistické analýzy.
Ekonomické údaje státu
Zdroje:
Reálný HDP, růst osobních příjmů třetí čtvrtletí 2023: https://www.bea.gov/news/2023/gross-domestic-product-state-and-personal-income-state-3rd-quarter-2023
Volby 2020 podle států: https://www.cnn.com/election/2020/results/president
Průměrné teploty ve státech: https://worldpopulationreview.com/state-rankings/average-temperatures-by-state
Nejvyšší sazby daně z příjmu ve státech: https://taxfoundation.org/data/all/state/state-income-tax-rates-2024/
Poznámky:
1. Sazby daně z příjmu v Kalifornii jsou opraveny na 14,4 %. 2. New Hampshire a Washington mají sazbu daně z příjmů 0 procent, ale New Hampshire uvaluje tříprocentní daň z úroků a dividend a Washington sedmiprocentní daň z kapitálových výnosů.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.