ČTK

19. 3. 2024

Úřad práce plánuje proškolit v digitálních dovednostech či rekvalifikovat pro takzvaný Průmysl 4.0 do roku a půl zhruba 100 000 lidí. Nabízí zájemcům ve svém e-shopu www.jsemvkurzu.cz zatím přes 2800 kurzů, na které přispěje až 50 000 korunami. Využít na to může z Národního plánu obnovy z evropských peněz asi pět miliard korun, vyčerpat je musí právě do září příštího roku. Novinářům to dnes řekl generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof. Podle něj se v prvním čtvrtletí dařilo peníze čerpat asi jen ze třetiny.

„Jestli to rychle nezlepšíme, tak ty peníze zmizí…. potřebovali bychom, aby kurzy prošlo dalších 100 000 lidí. Je to hodně. Zvlášť, když česká populace nemá na školu vždy pozitivní vzpomínky,“ uvedl Krištof.

E-shop je v provozu od loňského jara. Kurz s příspěvkem využilo zatím asi 15.300 lidí. V prvním měsíci po spuštění jich se přihlásilo asi 8000 osob, poté zájem slábl. Chybu šéf úřadu vidí v původním nastavení. Lidé si nejdřív vybrali digitální či rekvalifikační kurz, teprve pak ho školitelům úřad práce schvaloval. Když ho nepotvrdil, tak se stávalo, že se vzdělávání zájemcům zrušilo těsně před začátkem. Podle Krištofa se do nabídky na e-shop teď dostávají ale už jen kurzy, které jsou schválené a které se mohou proplácet.

Úřad může zájemcům, kteří si rekvalifikaci či digitální přípravu vyberou, uhradit až 50 000 korun na tři roky. Podmínkou je úspěšné absolvování. U digitálního kurzu si člověk také musí sám dorovnat aspoň 18 procent ceny. Přihlásit se je možné s elektronickou identitou, tedy třeba s tou bankovní. Úřad práce zaeviduje přihlášeného dočasně jako zájemce o zaměstnání, aby mohl na kurz přispět a vzdělavateli částku proplatit.

„Lidé si myslí, že e-shop je jen pro uchazeče o zaměstnání. Není. Je pro všechny, kteří mají zájem o uplatnění na trhu práce,“ uvedl šéf úřadu. Podotkl, že trh práce se s postupující digitalizací a automatizací mění a je nutné se na tyto změny připravit. Řada dosavadních míst zanikne, nová naopak vzniknou.

„Digitální dovednosti jsou důležité napříč profesemi. Lidé z trhu práce vypadávají, protože je nemají,“ dodal Krištof. Úřad hradí třeba kurzy o umělé inteligenci či ke zvládání pokročilejších technologií, ale také pro získání základních digitálních dovedností.

Využívání kurzů má podpořit kampaň. Zaměří se nejdřív na získání nových vzdělavatelů a rozšíření nabídky, potom na podporu zájmu o školení. Podrobnosti Křištof nepřiblížil.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.