Naveen Athrappully

21. 3. 2024

Osoby, které kouřily každodenně marihuanu, měly o 25 % vyšší riziko srdečního infarktu a o 42 % vyšší riziko mrtvice.

Podle nové studie zveřejněné v časopise Journal of the American Heart Association (JAHA) zvyšuje užívání marihuany jakýmkoli způsobem riziko srdečních problémů.

Vědci zjistili, že každodenní poživatelé mají o 25 % vyšší riziko infarktu a o 42 % vyšší riziko mrtvice.

Odborná studie, která byla zveřejněna 28. února, zkoumala údaje 434 104 osob z 27 amerických států a dvou teritorií, které byly dotazovány v letech 2016 až 2020. 4 % respondentů užívala konopí denně, zatímco 7,1 % respondentů ho užívalo nepravidelně.

Studie zjistila, že jakýkoli typ užívání konopí – kouření, požití nebo inhalace – má „silnou, statisticky významnou souvislost s nepříznivými kardiovaskulárními následky“, jako jsou ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu a mrtvice.

Častější užívání – užívání konopí více dní v měsíci – bylo spojeno s „vyšší“ pravděpodobností nepříznivých následků.

Výsledky byly podobné i po kontrole dalších kardiovaskulárních rizikových faktorů, jako je užívání tabáku, index tělesné hmotnosti, cukrovka 2. typu, konzumace alkoholu a fyzická aktivita.

„Pacienti by měli být vyšetřeni na užívání konopí a mělo by jim být doporučeno, aby se kouření konopí vyhnuli, a snížili tak riziko předčasného kardiovaskulárního onemocnění a srdečních příhod,“ doporučili vědci.

Studie se zabývala také dospělými s rizikem předčasného kardiovaskulárního onemocnění, kam patří muži mladší 55 let a ženy mladší 65 let.

U těchto skupin bylo užívání konopí spojeno se zvýšením rizika ischemické choroby srdeční, srdečního infarktu a mrtvice o 36 %. U osob, které nekouřily tabákové cigarety ani nikotinové e-cigarety, bylo kardiovaskulární riziko vyšší i v případě, že kouřily konopí.

„Přestože je užívání konopí běžné, o rizicích jeho užívání, a zejména o rizicích kardiovaskulárních onemocnění, se toho ví jen málo,“ uvedla hlavní autorka studie Abra Jeffersová, analytička dat z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu.

„Vnímání škodlivosti užívání konopí se snižuje a lidé ho nepovažují za nebezpečné pro své zdraví. Předchozí výzkumy však naznačovaly, že konopí může být spojeno s chorobami kardiovaskulárního systému,“ uvedla.

„Kouření konopí – převažující způsob užívání – může navíc představovat další riziko, protože dochází k vdechování pevných částic.“

Robert L. Page II, profesor klinické farmacie, poukázal na to, že výsledky studie mají důležité důsledky pro veřejné zdraví, a uvedl, že by měly být výzvou k akci pro všechny zdravotnické pracovníky.

„Vzhledem k tomu, že legálnost a dostupnost užívání konopí v USA stále roste, musí praktičtí lékaři a kliničtí pracovníci pamatovat na to, aby při každém setkání s pacientem posoudili užívání konopí, aby mohli vést rozhovor o možných kardiovaskulárních rizicích a způsobech, jak tato rizika snížit, a to bez předsudků.“

Studie byla financována Národním onkologickým ústavem a Národním ústavem pro srdce, plíce a krev, které jsou součástí Národních institutů zdraví.

Autoři uvedli, že tyto instituce se na provádění studie nijak nepodílely. Jeden z autorů odhalil potenciální střet zájmů, neboť působil jako konzultant Světové zdravotnické organizace (WHO).

Srdeční obtíže

Marihuanu nebo konopí s kardiovaskulárními riziky spojuje i řada dalších studií. Dánští vědci v roce 2022 zjistili, že i užívání léčebného konopí je spojeno se zvýšením rizika arytmie, tedy nepravidelného srdečního rytmu, o 64 %.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) také uvádí, že marihuana může v blízké době způsobit zrychlení srdečního tepu a zvýšení krevního tlaku. Kromě toho „může také vést ke zvýšenému riziku mrtvice, srdečních onemocnění a dalších cévních chorob“.

„Marihuanový kouř také přináší mnoho podobných látek, které vědci zjistili v tabákovém kouři, a tyto látky jsou škodlivé pro plíce a kardiovaskulární systém,“ uvádí se v dokumentu.

„Je obtížné oddělit účinky chemických látek v marihuaně na kardiovaskulární systém od účinků způsobených dráždivými látkami a dalšími chemickými látkami, které jsou v kouři přítomny.“

Zatímco na federální úrovni je konopí nelegální, 24 států a Washington, D. C., jeho rekreační užívání legalizovaly.

Nedávný zveřejněný průzkum společnosti Gallup ukázal, že v loňském roce kouřilo marihuanu 17 % Američanů, přičemž v letech 2015 až 2021 to bylo 11 až 13 %. V roce 2013 uvedlo, že ji užívá pouze 7 % Američanů.

„Věk je významným faktorem ovlivňujícím pravděpodobnost kouření marihuany. Přibližně čtvrtina mladých dospělých ve věku 18 až 34 let uvádí, že kouří marihuanu (26 %), ale mezi dospělými ve věku 35 až 54 let klesá uváděné užívání na 18 % a mezi dospělými ve věku 55 let a více je ještě nižší – 11 %,“ uvedl průzkum.

Bylo zjištěno, že marihuanu častěji užívají muži než ženy. Zatímco 21 % osob bez vysokoškolského vzdělání přiznalo, že kouří marihuanu, mezi absolventy vysokých škol toto číslo kleslo na 9 %.

Z politického hlediska měli nejvyšší podíl uživatelů marihuany demokraté, a to 22 %.

Následovali nezávislí (17 %) a republikáni (12 %).

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.