Ondřej Horecký

25. 3. 2024

Nedávný útok Ruska na energetickou soustavu Ukrajiny vyvolal debatu o bezpečnosti Záporožské jaderné elektrárny, kterou Moskva obsadila krátce po invazi na východní Ukrajině v roce 2022.

Tato největší atomová elektrárna v Evropě je momentálně mimo provoz. Všech šest bloků bylo odstaveno v roce 2022, kdy zařízení obsadili Rusové. Přesto je elektrárna stále částečně v chodu kvůli údržbě a je závislá na externí elektřině, kterou jí dodává Ukrajina. Rusové ale údajně zvažují spuštění jejího provozu.

Minulý týden bylo poškozeno při útoku ruských raket vedení vysokého napětí, které elektrárnu napájí, nicméně technikům se v pátek 22. března 2024 podařilo dráty opravit, oznámila ukrajinská společnost Energoatom. Při ruském útoku na elektrárenskou síť byla zasažena také nedaleká vodní elektrárna.

Jakákoliv nehoda v Záporožské jaderné elektrárně není v zájmu ani jedné z válčících stran. Zařízení přitom zažilo od války s Ruskem chvíle bez elektřiny několikrát, ale vždy se podařilo pohotovost překonat díky záložním naftovým generátorům. Nicméně jde o nelibé scénáře.

„Taková situace je extrémně nebezpečná a hrozí, že povede k nouzové situaci,“ citovala agentura Reuters Petra Kotina, šéfa Energoatomu.

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová přesto nepovažuje záporožskou „jaderku“ za velkou hrozbu a katastrofu typu Černobylu vylučuje. Čím déle je podle ní jaderný reaktor odstaven, tím dramatičtější je pokles radioaktivity a možnost úniku významného množství radioaktivity do okolí, uvedla v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct.

Ani v případě, že by byla zasažena samotná elektrárna, nevidí Drábová důvody k panice.

„Neříkám, že bychom nic nenaměřili, ale byly by to velmi minimální hodnoty,“ řekla Drábová a dodala, že by to absolutně nešlo srovnávat s Černobylem nebo Fukušimou, pokud by se jednalo o situaci, ve které by nešlo o „masívní útok, který by plánovaně cílil k úmyslnému úniku radiace“.

Věří, že něco takového se „snad“ ze strany Ruska nestane.

Co se týká znovuspuštění elektrárny, Drábová uvedla, že chápe důvody, které k tomu Rusy vedou. V oblasti je totiž nedostatek elektřiny a po odpálení Kachovské přehrady by Záporožská elektrárna měla dost vody na chlazení přinejmenším jednoho bloku.

Takové chování nicméně považuje za „zločin“. Největší překážkou by dle ní byla nouze o kvalifikovaný personál. Ukrajinští zaměstnanci mají vstup do zařízení, které se nachází ve válečné zóně, zakázán.

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.