Michael Washburn

28. 3. 2024

Bývalý král kryptoměn byl odsouzen za podvod ve výši 8 miliard dolarů na investorech nyní zkrachovalé kryptoměnové burzy.

Federální soudce 28. března v New Yorku odsoudil zakladatele FTX Sama Bankmana-Frieda k 25 letům vězení za to, že z investorů padlé kryptoměnové burzy vylákal 8 miliard dolarů.

Americký okresní soudce Lewis Kaplan vynesl rozsudek při soudním jednání na Manhattanu poté, co odmítl tvrzení Bankman-Frieda, že zákazníci FTX ve skutečnosti o peníze nepřišli, a obvinil ho ze lži během jeho svědectví před soudem. V listopadu porotci usvědčili Bankmana-Frieda ze všech sedmi bodů spiknutí a podvodu, z nichž ho obvinili vládní právníci.

„Věděl, že je to špatně,“ řekl soudce Kaplan o Bankman-Friedovi před vynesením rozsudku. „Věděl, že je to trestné. Lituje toho, že uzavřel velmi špatnou sázku ohledně pravděpodobnosti, že bude dopaden. Ale nehodlá nic přiznat, na což má právo.“

Soudce také nařídil propadnutí 11,2 miliardy dolarů, ale nenařídil navrácení peněz, protože by to bylo „nepraktické“ kvůli velkému počtu obětí.

Soudci vadil zejména nedostatek lítosti Bankmana-Frieda.

Na začátku slyšení se zakladatel FTX, oblečený v béžovém vězeňském tričku s krátkým rukávem, omluvil investorům.

„Spousta lidí se cítí opravdu zklamaná a byli velmi podvedeni, což mě mrzí,“ řekl. „Mrzí mě, co se stalo v každé etapě.“

Soudce Kaplan uvedl, že zjistil, že zákazníci FTX přišli o 8 miliard dolarů, investoři do akcií FTX o 1,7 miliardy dolarů a věřitelé hedgeového fondu Alameda Research, který Bankman-Fried založil, o 1,3 miliardy dolarů.

„Tvrzení žalovaného, že zákazníci a věřitelé FTX budou v plné výši vyplaceni, je zavádějící, logicky chybné a spekulativní,“ uvedl soudce Kaplan. „Zloděj, který si odveze svůj lup do Las Vegas a úspěšně tam ukradené peníze vsadí, nemá nárok na slevu z trestu tím, že výhru z Las Vegas použije na splacení toho, co ukradl,“ uvedl přirovnání.

Bankman-Fried a jeho advokáti opakovaně tvrdili, že se ničeho nedopustil úmyslně a že si nezaslouží více než 6,5 roku vězení. Ve své říjnové výpovědi u soudu Bankman-Fried trval na tom, že se pomocí sofistikovaných analytických nástrojů snažil sledovat stav financí společnosti FTX, a naznačil, že se podřízení jednající bez jeho vědomí a bez jeho autorizace dopouštěli nákladných chyb.

Prokurátoři však s odvoláním na svědectví šéfky společnosti Alameda Research Caroline Ellisonové, která měla s Bankmanem-Friedem občas milostný vztah, s tímto šetrnějším názorem důrazně nesouhlasili a požadují pro něj trest půl století nebo delší.

Bankman-Fried přislíbil, že se proti svému odsouzení a trestu odvolá.

Burza se z toho však dosud nevzpamatovala; přibližně 9 miliard dolarů z prostředků zákazníků je stále ztraceno kvůli mísení prostředků a rozmařilému utrácení Bankmana-Frieda.

Poslední obvinění se týká toho, že Bankman-Fried čerpal z vkladů zákazníků a poskytoval vysoké dary demokratům i republikánům, kterým se chtěl vetřít do přízně.

„Ministerstvo spravedlnosti vzneslo obvinění, že Samuel Bankman-Fried spáchal řadu trestných činů v rámci globálního schématu, jehož cílem bylo oklamat a podvést zákazníky a věřitele FTX a Alameda, kryptografického hedgeového fondu obžalovaného, jakož i spiknutí s cílem podvést vládu Spojených států,“ uvedl generální prokurátor Merrick Garland.

Michael J. Driscoll, zástupce ředitele newyorské pobočky FBI, se vyjádřil nekompromisně k tomu, že Bankman-Fried zneužil vklady FTX k úhradě výdajů společnosti Alameda a k dalším investicím.

„Pokud podvádíte a šidíte své zákazníky, FBI bude vytrvale usilovat o to, abyste byl postaven před soud,“ prohlásil Driscoll.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters.

Překlad původního článku ze stránek americké redakce Epoch Times byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.