Juraj Skovajsa

29. 3. 2024

Na tiskové konferenci SOSP ve středu 27. 3. 2024 představil ředitel této organizace Vlastimil Veselý jejich novou iniciativu – udělování cen za svobodu projevu (a také anticenu), kterými by chtěli pobídnout veřejnost k většímu zájmu o problematiku.

Inspiraci k tomuto počinu si dle Veselého vzali od jejich britského partnera, organizace The Free Speech Union (FSU), jejíž ředitel Toby Young se společné tiskové konference zúčastnil také.

„Pokud jde o svobodu projevu, přicházím pro lidi v Česku s varováním – snažte se vyhnout osudu Velké Británie. Před 50 lety, když jste trpěli pod sovětským útlakem, vzhlíželi jste k naší zemi a k dalším západním demokraciím, jak udržet plamen svobody při životě. Ale nyní my Britové vzhlížíme k lidem ze zemí střední a východní Evropy, a obzvláště k Čechům, abychom se postavili za svobody, které jsme si nechali vzít,“ uvedl ředitel FSU.

Dále Young rozvedl, jak a kam se Britové z hlediska svobod dostali. Zatímco se z České republiky stávala vzkvétající liberální demokracie, jeho země „se propadla do sebenenávistné autoritářské dystopie, kdy muzea varují návštěvníky, že obrazy britského venkova by mohly vyvolávat temné pocity národní hrdosti, svoboda projevu je nálepkovaná jako ultrapravicový pojem a autorce Harryho Pottera by hrozilo vyšetřování na základě nového skotského zákona (který dnes vstupuje v platnost) kvůli takovým prohlášením k transgender osobám jako nedávno na platformě X.“

„Když si nedáte pozor, stejný osud by mohl postihnout i Českou republiku,“ varoval.

Young založil FSU v roce 2020, protože vnímal, že svoboda projevu je na Západě v ohrožení. Za poslední čtyři roky měla jeho organizace aktivně zastupovat přes 2 300 případů, kdy mělo dojít k porušení těchto svobod. Minulý rok tvořila největší část jejich případů, kolem 40 %, agenda týkající se pohlaví/genderu, většinou feministi, „kteří se dostali do potíží za to, že zpochybňovali dogma práv trans lidí, čili vyjadřovali přesvědčení o biologické realitě pohlaví.“

Během svého proslovu jmenoval i několik konkrétních případů. Promluvil také o tom, že zatímco se policie zabývá vyšetřováním příspěvků na internetu, v mnoha oblastech nebyl za poslední tři roky vyřešen ani jeden případ vloupání.

„V Británii tomu říkáme anarcho-tyranie. Ne-zločinci jsou pronásledováni úřady, zatímco zločinci nikoli,“ upřesnil Young a znovu se věnoval již zmíněnému zákonu, který věci dle něj ještě zhorší, protože kromě jiného zavádí to, čemu říká „bezpečná místa pro bonzování“. V ohrožení budou dle něj i rodiče či satirici.

„Stejně jako vy před 50 lety, jsme teď zemí, které vládnou nekompetentní autoritáři. Ale nemáme ani Václava Havla, aby nás povzbudil, ani Milana Kunderu, aby nám připomněl, co jsme ztratili,“ uzavírá Young s tím, že i Češi ale mají momentálně problémy se zákonem o digitálních službách (DSA) a progresivními vlivy médií.

Související články

Přečtěte si také

„Čína neodvádí dobrou práci, v některých zemích panuje z čínských aktivit obrovské zklamání,“ říká Síkela
„Čína neodvádí dobrou práci, v některých zemích panuje z čínských aktivit obrovské zklamání,“ říká Síkela

Josef Síkela jako kandidát na eurokomisaře vidí příležitost pro Evropu v Africe – přijít s lepšími nabídkami než asertivní hráči s agresivním přístupem jako Čína a Rusko, které přináší africkým zemím málo rozvoje a jednoznačných přínosů.

Tomio Okamura se rozohnil při projednávání petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“
Tomio Okamura se rozohnil při projednávání petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“

V pondělí se na Petičním výboru projednávala petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“ předložená Aliancí pro rodinu. Předseda výboru Tomio Okamura se během diskuze rozohnil na Českou televizi.

V Německu se rozpadla vládní koalice, předčasné volby by mohly být v březnu
V Německu se rozpadla vládní koalice, předčasné volby by mohly být v březnu

Německý kancléř Olaf Scholz požádá po Novém roce Spolkový sněm o vyslovení důvěry. Pokud mu ji poslanci na zasedání 15. ledna nevysloví, mohly by se předčasné volby konat nejpozději na konci března.

Zelená Brazílie musí kvůli počasí spoléhat při výrobě elektřiny opět na uhlí a plyn
Zelená Brazílie musí kvůli počasí spoléhat při výrobě elektřiny opět na uhlí a plyn

Brazílie má příkladný energetický mix spoléhající se na obnovitelné zdroje, zejména vodní elektrárny. Jenže to se letos změnilo. V zemi totiž delší čas neprší, vodním elektrárnám poklesl výkon na tříletá minima a proto Brazílie začala masivně nakupovat fosilní paliva – uhlí a plyn.

Velká recenze filmu Pachová stopa
Velká recenze filmu Pachová stopa

Tohle natočit, dostat se s kamerou tam, kam se jim podařilo dostat... klobouk dolů. Pokud vím, je to svého druhu první dokumentární film o kostlivcích české justice.