Juraj Skovajsa

29. 3. 2024

Na tiskové konferenci SOSP ve středu 27. 3. 2024 představil ředitel této organizace Vlastimil Veselý jejich novou iniciativu – udělování cen za svobodu projevu (a také anticenu), kterými by chtěli pobídnout veřejnost k většímu zájmu o problematiku.

Inspiraci k tomuto počinu si dle Veselého vzali od jejich britského partnera, organizace The Free Speech Union (FSU), jejíž ředitel Toby Young se společné tiskové konference zúčastnil také.

„Pokud jde o svobodu projevu, přicházím pro lidi v Česku s varováním – snažte se vyhnout osudu Velké Británie. Před 50 lety, když jste trpěli pod sovětským útlakem, vzhlíželi jste k naší zemi a k dalším západním demokraciím, jak udržet plamen svobody při životě. Ale nyní my Britové vzhlížíme k lidem ze zemí střední a východní Evropy, a obzvláště k Čechům, abychom se postavili za svobody, které jsme si nechali vzít,“ uvedl ředitel FSU.

Dále Young rozvedl, jak a kam se Britové z hlediska svobod dostali. Zatímco se z České republiky stávala vzkvétající liberální demokracie, jeho země „se propadla do sebenenávistné autoritářské dystopie, kdy muzea varují návštěvníky, že obrazy britského venkova by mohly vyvolávat temné pocity národní hrdosti, svoboda projevu je nálepkovaná jako ultrapravicový pojem a autorce Harryho Pottera by hrozilo vyšetřování na základě nového skotského zákona (který dnes vstupuje v platnost) kvůli takovým prohlášením k transgender osobám jako nedávno na platformě X.“

„Když si nedáte pozor, stejný osud by mohl postihnout i Českou republiku,“ varoval.

Young založil FSU v roce 2020, protože vnímal, že svoboda projevu je na Západě v ohrožení. Za poslední čtyři roky měla jeho organizace aktivně zastupovat přes 2 300 případů, kdy mělo dojít k porušení těchto svobod. Minulý rok tvořila největší část jejich případů, kolem 40 %, agenda týkající se pohlaví/genderu, většinou feministi, „kteří se dostali do potíží za to, že zpochybňovali dogma práv trans lidí, čili vyjadřovali přesvědčení o biologické realitě pohlaví.“

Během svého proslovu jmenoval i několik konkrétních případů. Promluvil také o tom, že zatímco se policie zabývá vyšetřováním příspěvků na internetu, v mnoha oblastech nebyl za poslední tři roky vyřešen ani jeden případ vloupání.

„V Británii tomu říkáme anarcho-tyranie. Ne-zločinci jsou pronásledováni úřady, zatímco zločinci nikoli,“ upřesnil Young a znovu se věnoval již zmíněnému zákonu, který věci dle něj ještě zhorší, protože kromě jiného zavádí to, čemu říká „bezpečná místa pro bonzování“. V ohrožení budou dle něj i rodiče či satirici.

„Stejně jako vy před 50 lety, jsme teď zemí, které vládnou nekompetentní autoritáři. Ale nemáme ani Václava Havla, aby nás povzbudil, ani Milana Kunderu, aby nám připomněl, co jsme ztratili,“ uzavírá Young s tím, že i Češi ale mají momentálně problémy se zákonem o digitálních službách (DSA) a progresivními vlivy médií.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.