ČTK

3. 4. 2024

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová vidí tři potenciální ohrožení kampaní před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Jsou jimi kybernetické útoky, zahraniční vměšování a zneužití umělé inteligence. Řekla to na dnešním setkání s novináři v Praze, kde pokračuje v turné po evropských městech, kde se zástupci médií, s úřady i dalšími lidmi hovoří o organizaci voleb a zejména boji proti dezinformacím a dalším hrozbám.

Praha je pátou zastávkou zmíněných cest, před Českem navštívila Jourová Finsko, Itálii, Rakousko a Polsko. V Praze se setká se zástupci médií i ministerstev obrany, vnitra, školství a úřadu vlády. „Byla bych ráda, kdyby se v členských zemích nepodceňovalo to, že se bude vyskytovat ovlivňování voleb. Chci se se zástupci ministerstev bavit, jak se připravují na reakci při nějakých silných dezinformačních útocích třeba deset dnů před volbami,“ řekla eurokomisařka.

Prvním konkrétním ohrožením volebních kampaní jsou podle ní kybernetické útoky. Dlouhodobě podle ní komise varuje před útoky proti kritické infrastruktuře, což se týká i volební infrastruktury. Podle Jourové je důležitá organizace expertů a dostatečné financování. Česko na tom v tomto ohledu není špatně, míní.

Druhým rizikem jsou podle Jourové dezinformace produkované v zahraničí, které si nacházejí spojence v Evropě. Zahraniční vlivy a útoky mají být podle ní ošetřeny ze strany ministerstev zahraničí a obrany. Unie připravila systém včasného varování, podle kterého daná země v momentu, kdy odhalí první náznak silné dezinformační kampaně, měla informovat státy další a reakce by pak měla být koordinovaná.

„Nesmí se to podcenit, protože Rusko má dezinformace na seznamu svých válečných vojenských aktivit. Je to hybridní hrozba, která má za cíl působit na občany členských států EU, aby dali jasný signál svým politickým lídrům, ať přestanou podporovat Ukrajinu,“ míní.

Třetí hrozbou je podle Jourové zneužití umělé inteligence, takzvané deep fakes, což je označení pokročile padělaných videí, zvuků či snímků, které jsou často jen obtížně rozeznatelné od skutečnosti. Jourová loni požádala velké digitální platformy, aby se technologicky připravily tak, aby dokázaly deep fakes označit a uživatelé tak viděli, oč se jedná. Všechny velké platformy kromě sítě X na to podle eurokomisařky přistoupily. V případě, že by měly tyto příspěvky potenciál ohrozit volební výsledky, měly by platformy přistoupit k jejich odstranění, dodala.

Jourová zároveň obeslala evropskou politickou scénu dopisy se žádostí, aby tyto metody politici nepoužívali v kampani.

Eurokomisařka od platforem často slýchá, že se jim těžko dělá ochrana digitálního prostoru ve 24 jazycích členských států EU. Jourová se snaží o kooperaci s resorty vnitra a zahraničí, aby platformy přijímaly oznámení od oficiálních míst, že se v rámci kampaně objevila nebezpečná, manipulativní dezinformační kampaň.

Každý resort by si podle doporučení Jourové měl obstarat ochranu svých faktů v oblastech, které bývají dezinformacemi napadeny. „Sektory, které jsou potenciálně napadeny možnými dezinformačními kampaněmi, jsou životní prostředí, migrace, otázky identity, bezpečnostní oblast, zejména útoky na Ukrajinu, která si podle dezinformátorů nezaslouží podporu,“ poznamenala.

Členské státy Jourová vyzývá, aby o svá data pečovaly, aby komunikovaly a dělaly zpětné analýzy dezinformačních kampaní, protože prakticky všechny byly podle ní předvídatelné. Zároveň s technologickými firmami jedná o tom, zda by se za pomoci umělé inteligence dal předvídat výskyt dezinformačních kampaní.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.