ČTK

5. 4. 2024

Číně by prospěly tržně orientované reformy, její nadbytečná průmyslová kapacita utlačuje ostatní ekonomiky. Při své návštěvě asijské země to dnes uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. Politička přijela do jihočínského Kantonu (Kuang-čou) ve čtvrtek odpoledne a v sobotu se chystá do Pekingu, uvedl zpravodajský server CNBC.

Yellenová dnes na své druhé návštěvě Číny ve funkci ministryně financí vystoupila v americké obchodní komoře. Vyjádřila pochopení pro přímou a nepřímou čínskou vládní podporu výroby. Rozumí prý, že souvisí s domácími rozvojovými cíli. Zároveň ale „v současné době vede k výrobním kapacitám, které výrazně převyšují čínskou domácí poptávku i to, co může unést světový trh,“ upozornila ministryně.

Yellenovou přivedla do Číny právě snaha poukázat na problémy, které nadbytečná výrobní kapacita a rostoucí vývoz Číny způsobují v zahraničí. Mimo jiné mohou podněcovat obchodní napětí. Americká ministryně plánuje dnes o těchto tématech mluvit i s čínským vicepremiérem Che Li-fengem.

Čínský premiér Li Kche-čchiang v březnu vytyčil pro tento rok pětiprocentní cíl růstu čínské ekonomiky. Ten chce vláda částečně podpořit většími investicemi do nových technologických odvětví, neboť Čína se potýká s krizí v oblasti nemovitostí a se slabou spotřebitelskou poptávkou.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v současnosti nicméně předpovídá, že reálný růst hrubého domácího produkt (HDP) Číny v roce 2024 dosáhne 4,6 procenta a v roce 2025 se sníží na 4,1 procenta.

Yellenová uvedla, že nadbytečné výrobní kapacity v Číně byly problematické již v minulosti. V poslední době se ale zintenzivnily s nově vznikajícími riziky v nových odvětvích, jako jsou elektromobily, baterie a produkty solární energie. Podle ministryně může nadměrná kapacita vést k vysokému vývozu a poklesu cen, což podkopává podnikání firem v USA i jinde světě. „A to může vést k nadměrné koncentraci dodavatelského řetězce, což představuje riziko pro odolnost globální ekonomiky,“ uvedla Yellenová.

„Domnívám se, že řešení nadměrné kapacity a obecněji zvážení tržních reforem je v zájmu Číny,“ zdůraznila dále členka americké vlády. Upozornila na paralely s čínskými tržními reformami z minulých desetiletí, které pomohly stovkám milionů lidí vymanit se z chudoby, a uvedla, že jejich obnovení by bylo prospěšné.

Yellenová bude v Číně jednat s vysokými vládními představiteli do příštího úterý. Před odjezdem řekla listu The Wall Street Journal, že USA se nechtějí stát příliš závislými na Číně a že Peking se snaží ovládnout trh. „To nedovolíme,“ poznamenala americká ministryně a dodala, že se chce zasadit o zdravé vztahy mezi největší a druhou největší světovou ekonomikou.

Americké firmy si v Číně stejně jako evropské společnosti již léta stěžují na podobné problémy. Podle zahraničních podniků je obtížný přístup na čínský trh. Podle agentury DPA uvádějí, že při zadávání veřejných zakázek se přistupuje jinak k zahraničním a jinak k domácím firmám.

Pozorovatelé předpokládají, že Yellenová pravděpodobně vyzve Čínu, aby svou slábnoucí ekonomiku nepodporovala vývozem, ale naopak posílila domácí spotřebitelský trh.

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.