Caden Pearson

6. 4. 2024

Izraelský bezpečnostní kabinet ve čtvrtek večer schválil zvýšení pomoci v pásmu Gazy poté, co prezident Joe Biden varoval premiéra Benjamina Netanjahua, že postoj USA vůči válce by se mohl změnit bez zlepšení humanitárního přístupu pro Palestince.

V prohlášení vydaném v noci na čtvrtek pro izraelská média vláda uvedla, že podnikne okamžité kroky ke zvýšení humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu v pásmu Gazy.

Aby usnadnil humanitární dodávky do Gazy, Izrael dočasně otevře hraniční přechod Erez na severu Gazy a umožní průjezd do nedalekého přístavu Ašdod, který byl uzavřen po řádění teroristů Hamásu 7. října na jihu Izraele.

Jordánská pomoc bude moci vstupovat také přes přechod Kerem Šalom, kde Gaza hraničí s jižním Izraelem a Egyptem. „Tato zvýšená pomoc zabrání humanitární krizi a je nezbytná pro zajištění pokračování bojů a dosažení cílů války,“ uvádí se v prohlášení.

Toto prohlášení přichází poté, co americký prezident Joe Biden řekl Netanjahuovi, že politika USA vůči Gaze by se mohla změnit, pokud Izrael nepodnikne žádné kroky. „Humanitární situace v Gaze je nepřijatelná,“ řekl prezident Biden izraelskému premiérovi během jejich telefonického rozhovoru, jak uvádí Bílý dům.

Bílý dům ve čtvrtek večer vydal prohlášení, v němž rozhodnutí Izraele uvítal a vyzval jeho vládu, aby plán v plném rozsahu a rychle provedla.

„Tyto kroky, včetně závazku otevřít přístav Ašdod pro přímé dodávky pomoci do Gazy, otevřít přechod Erez pro novou trasu, po níž se pomoc dostane na sever Gazy, a výrazně zvýšit dodávky z Jordánska přímo do Gazy, musí být nyní v plném rozsahu a rychle provedeny,“ uvedla mluvčí Rady pro národní bezpečnost Adrienne Watsonová.

„Jak řekl prezident v dnešním telefonátu, politika USA vůči Gaze se bude odvíjet od našeho hodnocení okamžitých kroků Izraele v těchto a dalších oblastech, včetně kroků na ochranu nevinných civilistů a bezpečnosti humanitárních pracovníků.“

„Jsme připraveni spolupracovat s s izraelskou vládou, vládami Jordánska a Egypta, OSN a humanitárními organizacemi, abychom zajistili, že tyto kroky budou provedeny a v nadcházejících dnech a týdnech se výrazně zvýší humanitární pomoc, která se dostane k civilistům v nouzi v celé Gaze,“ dodala v prohlášení.

Podle ministerstva zdravotnictví, které v Gaze řídí Hamás, bylo v důsledku izraelských vojenských akcí namířených proti Hamásu v Gaze zabito přibližně 30 000 Palestinců.

Izrael zahájil ofenzívu v Gaze po útocích ze 7. října, při nichž teroristé Hamásu zabili 1 200 Izraelců a dalších osob a zároveň zajali 250 rukojmích – z nichž zatím jen polovina byla osvobozena.

Palestinci se ukrývají v budově OSN v Rafáhu 16. ledna 2024. (Foto: Abed Zagou / Getty Images)

Organizace spojených národů varovala před hladomorem v severní části Gazy, protože Palestinci mají v průběhu izraelské války proti Hamásu problémy s přístupem k základním potřebám, jako jsou potraviny a voda.

Kontrolní stanoviště Erez bude třetím přístupovým bodem pro dodávky humanitární pomoci do Gazy po přechodu Kerem Šalom na jihu Izraele a dalším na hranici s Egyptem ve městě Rafáh, kde se v současné době před probíhající válkou ukrývá více než milion Palestinců.

Telefonát mezi prezidentem Bidenem a Netanjahuem byl prvním rozhovorem obou představitelů od 1. dubna, kdy při izraelském náletu v Gaze zahynulo sedm členů nevládní organizace World Central Kitchen se sídlem v USA, včetně jednoho dvojího občana USA a Kanady. Prezident Biden ve středu uvedl, že je „pobouřen a zdrcen“ touto smrtí.

Izrael se za zabití omluvil a jeho náčelník generálního štábu generálporučík Herzi Halevi oznámil, že počáteční vyšetřování zjistilo, že úder byl důsledkem chybné identifikace cíle.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová uvedla, že administrativa nechá vyšetřování úderu na izraelské vládě, přičemž zdůraznila, že je třeba, aby bylo komplexní a zajistilo odpovědnost.

Bílý dům uvedl, že během telefonátu prezident „jasně vyjádřil potřebu, aby Izrael oznámil a provedl řadu specifických, konkrétních a měřitelných kroků k řešení bezpečnosti humanitárních pracovníků, škod způsobených civilistům a humanitárního utrpení.“ Ve čtvrtek Bílý dům sdělil, že nadále podporuje dočasné příměří, které by usnadnilo výměnu rukojmích, a zároveň podporuje Izrael zbraněmi a municí.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...