Srovnávací výzkum „Město pro byznys“ udělil v dubnu další ocenění nejlepších měst pro podnikání v České republice za rok 2023.

Město pro byznys již 17 rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Do výzkumu je každoročně automaticky zařazeno 205 měst a obcí s rozšířenou působností ve 14 krajích a 22 městských částí města Prahy. Hodnotí se ve dvou základních oblastech a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Každá oblast má několik kategorií, například podíl podnikatelů, podíl malých a velkých firem nebo výdaje na vzdělání, sociální péči, a další.

„Každoroční vyhlašování regionálních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys již tradičně patří do programu krajských setkání představitelů Svazu měst a obcí ČR se zástupci místních samospráv. Těší nás jejich zájem, se kterým prezentují svoje města jako moderní místa s širokou nabídkou podnikatelských aktivit. Pro ně samé je důležité i srovnání a srovnávání s podobně velkými sídly a sdílení dobré, ale i špatné praxe. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových vizí a pokroku, který dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty“, říká František Lukl předseda Svazu měst a obcí na webu Město pro byznys.

Mezi vítěze minulého kola patří například Český Krumlov za Jihočeský kraj. Podle týdeníku Ekonom pomohlo městu k vítězství především kvalitní podnikatelské prostředí. Počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1 000 obyvatel je zde vysoce nadprůměrný a je zde dostatek volných pracovních sil.

V Královéhradeckém kraji zvítězilo krajské město Hradec Králové. Druhý se umístil Broumov na Náchodsku a třetí Trutnov. Hradec Králové vynikl nad ostatními vysokým podílem firem s více než 250 zaměstnanci na celkový počet ekonomických subjektů a nadprůměrnou výstavbou. Dále k dobrému hodnocení přispělo i příznivé dopravní spojení.

Podle Miroslava Hlouška (ODS), náměstka hradecké primátorky, město podnikání podporuje: „Snažíme se nastavit ještě transparentnější pravidla pro podnikání. Město je zřizovatelem Technologického centra, které je přímo určeno pro podporu začínajících podnikatelů. Pravidelně se potkáváme s podnikateli.“

Vítězem městské části Praha se stala Praha 22.

„Každé ocenění, ať se týká společenské odpovědnosti, školství nebo podnikatelského prostředí, je známkou toho, že v městské části něco velmi dobře funguje. Je to velmi dobrá zpětná vazba. Do naší městské části se stěhuje mnoho mladých lidí, čímž se pěkně rozvíjí také byznys, ať už z pohledu občana, podnikatelských příležitostí i podnikání jako takového. To považuji za velmi pozitivní,“ říká místostarostka MČ Praha 22 Hana Vagenknechtová.

Výsledky dalších měst naleznete na výše zmíněném webu.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.