Alexander Wallasch

23. 4. 2024

Počet trestných činů spáchaných pravicovými extremisty prý v letech 2022 až 2023 prudce vzrostl. Nyní se však objevují pochybnosti. Nejsou antisemitské trestné činy z řad příznivců Hamásu označovány nesprávně? Analýza.

Po zveřejnění údajů o nárůstu kriminality páchané na cizincích se do centra pozornosti německých médií dostala politicky motivovaná trestná činnost, zejména údajný nárůst počtu trestných činů pravicových extremistů.

Kdo však předpokládá, že stačí vzít do ruky policejní statistiky kriminality (PKS) a dočíst se o nich, bude se muset prokousat katalogem odkazů, od interpretačních pomůcek až po předvýběr Spolkového ministerstva vnitra. Některá čísla také stále čekají na zveřejnění.

Pokud jde o politicky motivovanou kriminalitu, agenturní zpráva z minulého pátku nesla titulek: „Počet pravicově extremistických trestných činů vzrostl – Faeserová viní AfD“.

Zpráva cituje čísla, která však nepocházejí z policejní statistiky kriminality (PKS), jak by se dalo očekávat, ale z odpovědi Spolkového ministerstva vnitra (BMI) na drobný dotaz parlamentní frakce Levicové strany, kterou zase původně dostal k dispozici list taz, který o ní informoval jako první.

Proč se to dělá? Protože kompletní statistiky pro rok 2023 zřejmě ještě nejsou k dispozici. Agenturní zprávy uvádějí: „Konečné statistiky politicky motivované trestné činnosti za rok 2023 představí spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD) v květnu.“.

Podle odpovědi na výše zmíněnou drobnou interpelaci strany Levice došlo v roce 2023 k výraznému nárůstu pravicově extremistických trestných činů. V oblasti „politicky motivované trestné činnosti – pravicové“ zaznamenaly úřady 28 945 trestných činů oproti 23 493 v předchozím roce.

40,8 procenta politicky motivovaných trestných činů zůstává neoznámeno

Stojí za to se na tyto údaje podívat blíže. Když v polovině roku 2023 přišla na řadu PKS pro rok 2022, objevila se na webových stránkách BMI zpráva s následujícím titulkem: „Více trestných činů s rozptýlenou ideologickou motivací“. Uvádělo se v ní, že nárůst politicky motivované kriminality je především důsledkem zvláště prudkého nárůstu trestných činů, „které nelze přiřadit ke klasickým oblastem politicky pravicově nebo politicky levicově motivované kriminality“. V roce 2022 tvořily tyto trestné činy 40,8 procent politicky motivovaných trestných činů.

Proč tomu tak bylo právě v roce 2022? BMI píše, že významná část těchto trestných činů souvisí s protesty proti omezením během covidu. Jinými slovy: Pokud orgány ochrany ústavy řadí protesty proti covidu a debatu o povinném očkování do kategorie „pravicově extremistických“, odráží se to i v PKS. Například Úřad na ochranu ústavy v Dolním Sasku píše o „směsici popíračů, říšských občanů a pravicových extremistů“.

Jak to vypadá v dubnu 2024 s ohledem na PKS pro rok 2023? Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová sdílela v pátek odpoledne prostřednictvím X https://twitter.com/NancyFaeser/status/1781331579819684280

„AfD a její příznivci neustále podněcují nehorázný rasismus a pohrdání lidskostí. To vytváří rostoucí atmosféru zášti a násilí, což vede i k dalším pravicově extremistickým trestným činům a násilným činům.“

Přiložen byl odkaz z t-online.

Z jakých čísel však tyto předpoklady vycházejí? A jak je to v roce 2023 s počtem politicky motivovaných trestných činů, které nebylo možné připsat v roce 2022? Zde stojí za zmínku, že počet pravicově extremistických násilných trestných činů údajně vzrostl, a to zejména v posledním čtvrtletí roku 2023. Noviny taz na základě výše zmíněného drobného šetření Levicové strany napsaly:

„Podle odpovědí ministerstva vnitra vystřelily počty zejména v posledním čtvrtletí roku 2023. Podle toho zde bylo 7 170 pravicově extremistických trestných činů – v předchozím čtvrtletí 5 113, v posledním čtvrtletí předchozího roku 3 381 trestných činů.“

Nárůst v posledním čtvrtletí roku 2023

Která událost nebo události by mohly být zodpovědné za tento nárůst v posledním čtvrtletí roku 2023? V chronologickém třídění vzniká podezření, že antisemitismus je po 7. říjnu automaticky zaznamenáván jako pravicový. Dne 7. října Hamás zabil 1 200 Izraelců, izraelská armáda poté vtrhla do Gazy a válka pokračuje dodnes. Protesty, zejména příznivců Hamásu, Palestinců a levicových skupin spřízněných s Palestinci, se zintenzivnily i v Německu.

Byl antisemitismus, který se rozhořel po 7. říjnu, automaticky klasifikován jako pravicový?

Taz opět ví více:

„Nárůst může souviset s reakcemi v této zemi na masakr Hamásu v Izraeli v říjnu 2023 a následnou izraelskou vojenskou operaci v Gaze. Podle údajů ministerstva vnitra bylo jen ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenáno předběžně celkem 2 782 antisemitských trestných činů. To je již více než za celý předchozí rok, kdy BKA zaznamenal 2 641 antisemitských trestných činů.“

Zjednodušeně řečeno to znamená, že antisemitismus je automaticky zařazen do kategorie politicky motivované trestné činnosti jako pravicový extremismus. V souladu s tím by antisemitismus přistěhovaleckých příznivců Hamásu a německých levicových radikálů byl zařazen do kategorie pravicově extremistických trestných činů.

To zase potvrzuje článek v Junge Freiheit o palestinském táboře na dohled od Říšského sněmu s titulkem: „Hitler, zbraně a násilí – tak radikální je palestinský tábor v Berlíně“. Dále se v něm uvádí: „V tomto táboře se konají různé akce, např: V takzvaném palestinském protestním táboře v Berlíně to začíná vřít. Levičáci a migranti bez ostychu vyzývají ke genocidě Židů, šíří Hitlerovy projevy a oslavují islamistické vrahy. Policie je nechává jít.“

Nakolik je výpověď paní Pauové věrohodná?

Bez ohledu na to mluví místopředsedkyně Spolkového sněmu Petra Pau (Levice), která drobnou interpelaci formulovala, o „devastujícím rozsahu pravicových deliktů“. Paní Pauová se domnívá, že v době, kdy se diskriminační postoje stále více normalizují a pravicová rétorika je všudypřítomná, se pachatelé cítí ve svém jednání legitimizováni.

Nakolik je však tvrzení paní Pauové obhajitelné vzhledem k nárůstu politicky motivovaných trestných činů připisovaných pravicovému extremismu, zejména v posledním čtvrtletí roku 2023?

Zpravodajský pořad Tagesschau na to upozorňuje:

„Podle zpráv médií bylo v roce 2023 zaznamenáno téměř 29 000 trestných činů motivovaných pravicovým extremismem, což je mnohem více než již v předchozím roce. Prudce vzrostl také počet antisemitských trestných činů, zejména po útoku Hamásu na Izrael.“

Zásadní význam má však něco jiného: míra objasněnosti. Koneckonců, pokud je trestný čin zpočátku připsán pravicovým extremistům, lze toto připsání považovat za jisté až po úplném objasnění trestného činu. Informationsdienst Wissenschaft (idw) v listopadu 2023 zjistil, že pozadí politicky motivovaných trestných činů často zůstává neznámé. A dále:

„Poměrně nízká míra objasněnosti politicky motivovaných trestných činů celkově, která v roce 2022 činila necelých 42 procent, zpochybňuje účet spolkového ministerstva vnitra.“

Systematicky nesprávně zaznamenávaná čísla případů

Výroční zprávy Spolkového sdružení výzkumných a informačních center pro antisemitismus (RIAS) zjistily, že až 53 procent trestných činů v roce 2022 mělo neznámé pozadí a 21 procent bylo přičitatelných prostředí konspirační ideologie. Pravicově extremistické nebo pravicově populistické pozadí našlo RIAS pouze u 13 procent antisemitských trestných činů.

Další zajímavý fakt: RIAS poukazuje na to, že konspiračně-ideologické motivy byly hlavním motorem protižidovských trestných činů, zejména v době pandemie koronaviru.

A Leibnizův institut pro ekonomický výzkum na konci roku 2023 také uvedl, že je již delší dobu známo, „že počet případů antisemitských trestných činů připisovaných pravicovému spektru je systematicky zaznamenáván nesprávně“.

Již v roce 2021 upozornil deník Tagesspiegel na to, že nevyřešené případy byly zařazeny do kategorie „PMK-rechts“ (politicky motivované trestné činy – pravicové), ačkoli vhodnější by byla kategorie „nepřičitatelné“.

V číslech to znamená, že více než 80 procent antisemitských trestných činů v roce 2022 bylo přiřazeno ke krajně pravicovému spektru. Připočteme-li nyní poměrně nízkou objasněnost, je potenciál zkresleného obrazu obzvláště vysoký a počet skutečných pravicově extremistických trestných činů je pravděpodobně i pro rok 2023 výrazně nižší, než se oficiálně prezentuje.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.