ČTK

26. 4. 2024

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než soupeři, řekl čínský prezident Si Ťin-pching americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi během setkání v Pekingu. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na čínská státní média. Blinken, který dnes končí návštěvu Číny, předtím jednal se svým čínským protějškem Wang Iem více než pět a půl hodiny. Jednání Blinken označil za hloubkové a konstruktivní.

„Obě země by měly být partnery, nikoliv soupeři,“ uvedl Si podle státní televize CCTV. „Je třeba vyřešit ještě mnoho problémů a je možné vyvinout další úsilí,“ dodal. „Doufáme, že Spojené státy mohou také zaujmout pozitivní postoj k rozvoji Číny. Až bude tento zásadní problém vyřešen, mohou se vztahy skutečně stabilizovat, zlepšit a posunout vpřed,“ uvedl rovněž Si.

Na úvod předchozího jednání se svým čínským protějškem Wang Iem v Pekingu Blinken prohlásil, že věří, že USA a Čína budou schopny dosáhnout pokroku a domluvit se, uvedly tiskové agentury. Naopak Wang I poukázal na rostoucí neshody mezi oběma velmocemi, napsala agentura AFP.

Blinken jako příklad uvedl spolupráci v boji proti pašování fentanylu – drogy, která je zodpovědná za úmrtí desítky tisíc Američanů ročně. USA by rády viděly další pokrok v omezování dodávek chemických látek, které se používají k výrobě fentanylu, z Číny. Dále Blinken zmínil také vztahy mezi ozbrojenými silami či rizika umělé inteligence, uvedla agentura Reuters.

Čínský ministr varoval před rostoucími negativními okolnostmi ve vzájemné spolupráci. „Pod vedením hlav států se čínsko-americké vztahy stabilizovaly. V různých oblastech zesílil dialog, spolupráce a pozitivní aspekty. Ale na druhé straně negativní faktory v čínsko-amerických vztazích sílí a kumulují se. Neopodstatněně se potlačují zákonná práva Číny na rozvoj a základní zájmy Číny ustavičně narážejí na problémy,“ citovala Wangovo vyjádření agentura TASS.

„Podle našeho soudu neexistuje žádná náhrada za diplomacii tváří v tvář,“ odpověděl Blinken. Dodal, že chce zajistit, aby si s Pekingem „co nejjasněji vyjasnili oblasti, v nichž mají rozdíly, přinejmenším proto, aby se se vyhnuli nedorozuměním a chybným kalkulacím“.

Blinkenovo jednání s Wangem potrvá šest hodin, předpověděl list The Guardian. Jedním z témat budou podle agentur obavy USA a jejich spojenců, že čínské firmy dodávají Rusku technologie dvojího využití, které ruská armáda používá ve válce proti Ukrajině, trvající již déle než dva roky.

Státní deník China Daily uvedl, že obě strany „do značné míry mluví jedna přes druhou“. „Pokud jde o konflikt na Ukrajině, svět jasně vidí, že ukrajinská otázka není problémem mezi Čínou a USA; a americká strana by z ní neměla dělat problém,“ napsal deník.

Podle amerického ministerstva zahraničí ale pomoc Rusku může poškodit širší vztahy mezi Čínou a USA i přesto, že se vazby stabilizují poté, co je zasáhla návštěva tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu v roce 2022 a sestřelení podezřelého čínského sledovacího balonu Spojenými státy v únoru 2023. Tchaj-wan Čína považuje za součást svého území.

Během návštěvy amerického ministra schválili čínští zákonodárci nový celní zákon, který má platit od 1. prosince. Zákon agentura Reuters označila za nejnovější přírůstek do čínského arzenálu nástrojů na ochranu obchodu, zatímco Peking udržuje s Washingtonem neklidné příměří po obchodní válce, která začala za předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...