ČTK

30. 4. 2024

Evropská komise dnes zahájila vyšetřování Facebooku a Instagramu kvůli podezření, že tyto sociální sítě neplní povinnosti v oblasti boje proti dezinformacím. Komise to dnes uvedla v tiskovém prohlášení. Vedoucí představitelé komise vyjadřují obavy z možných manipulací voleb do Evropského parlamentu ze strany Ruska, připomněly agentury.

Cílem vyšetřování bude podle EK zjistit, zda společnost Meta, která vlastní Facebook a Instagram, neporušila evropská pravidla v oblasti politické reklamy. EK se domnívá, že americká firma dostatečně nebojuje proti šíření klamavé reklamy a dezinformačních kampaní v EU.

„Pokud máme podezření na porušení pravidel, přijmeme opatření. To platí vždy, ale zejména v době demokratických voleb,“ řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedla také, že její úřad disponuje prostředky, aby občany EU ochránil před cílenými dezinformacemi a manipulací ze strany třetích zemí.

Šéfka unijní exekutivy při dnešní návštěvě Prahy rovněž poděkovala českému premiérovi Petru Fialovi za jeho „aktivní roli při nastolení této otázky na evropské úrovni“, uvádí se také v prohlášení EK.

Podle nových pravidel EU budou muset platformy jako Facebook, X, Google a řada dalších v budoucnu rychleji a přísněji zasahovat proti nezákonnému obsahu, jako jsou nenávistné projevy na internetu. V opačném případě jim hrozí vysoké pokuty. Zákon o digitálních službách (DSA) má také zajistit, aby uživatelé mohli snadněji hlásit nelegální obsah. Velké služby, jako jsou Facebook a Instagram, musí v principu dodržovat přísnější pravidla než malé služby.

Komise zdůraznila, že zahájení řízení je pouhým prověřením podezření a že předběžné stanovisko nepředstavuje konečný výsledek vyšetřování. Komise bude pokračovat ve shromažďování důkazů, například prostřednictvím výslechů.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton již v říjnu varoval Facebook před podle něj přílišným množstvím manipulovaného obsahu uveřejněného na platformě. Breton tehdy uvedl, že chce být neprodleně informován o opatřeních, která Facebook přijal k omezení falešných informací v souvislosti s červnovými volbami do Evropského parlamentu.

Řada unijních představitelů vyjadřovala obavy, že Rusko se snaží volby ovlivnit. Belgie nedávno oznámila, že její zpravodajské služby se domnívají, že Moskva se snaží, aby se do Evropského parlamentu dostalo co nejvíce proruských poslanců. Minulý týden belgické předsednictví v EU spustilo mechanismus se zkratkou IPCR, který má usnadnit užší spolupráci unijních institucí v boji proti ruskému vměšování.

EK již dříve zahájila vyšetřování on-line platforem TikTok a X. V případě TikToku se komise snaží určit, zda čínská společnost svou verzí aplikace TikTok Lite neohrožuje duševní zdraví nezletilých. Vyšetřování sociální sítě X se týká možných nezákonných a zavádějících příspěvků o útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael z loňského října.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.