Ondřej Horecký

30. 4. 2024

Společnosti EDF a KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v České republice. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se v bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout do léta. Evropská komise dnes oznámila, že souhlasí s veřejnou finanční podporou k výstavbě jaderného bloku v Dukovanech.

Evropská komise své dlouho očekávané rozhodnutí oznámila v tiskové zprávě. Pro Českou republiku notifikace znamená, že stát bude moci poskytnout na projekt finanční výpomoc a zároveň garantovat stabilní příjmy elektrárně prostřednictvím smlouvy o výkupu elektřiny, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Uchazeči o tendru stavby v Dukovanech a potencionálně další tři reaktory, francouzská EDF i korejská KHNP, podaly k dnešku závazné nabídky, které bude společnost ČEZ analyzovat. Pro veřejnost jsou dokumenty prozatím utajené. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout do léta. Podle ČEZu by měl první z bloků stát v roce 2036.

„Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a podle smlouvy se státem předáme hodnotící zprávu ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě ČR k finálnímu schválení,“ citovala ČTK člena představenstva a ředitele divize nová energetika ČEZ Tomáše Pleskače. ČEZ předpokládá, že smlouvy s vítězem budou finalizovány během tohoto roku a připraveny k podpisu do konce března příštího roku.

Komise uvedla, že Česko provedlo úpravy původních podmínek podpory, aby rozptýlilo její obavy z negativních dopadů na trh. Výše podpory vzejde z výsledku tendru. Uznání podpory umožní podle vlády realizovat samotný projekt. Komise začala plánovanou podporu vyšetřovat v červnu 2022 kvůli pochybnostem, zda je tato pomoc v souladu s pravidly Evropské unie.

„Úkolem komise je zajistit, aby navrhovaná státní pomoc byla cílená, přiměřená a bez nadměrných dopadů na energetický trh EU. Během našeho vyšetřování Česko původní opatření upravilo a předložilo podstatné závazky. To nám umožnilo pomoc schválit,“ uvedla v dnešní tiskové zprávě místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Podle předsedy vlády Petra Fialy bude stavba nového reaktoru největší investicí ČR v její moderní historii a je podstatná pro zajištění energetické bezpečnosti země i rozumných cen energií. Pro Česko je důležité i to, že oba účastníci tendru deklarovali zájem o spolupráci s českým průmyslem.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1 000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...