Společnosti EDF a KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v České republice. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se v bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout do léta. Evropská komise dnes oznámila, že souhlasí s veřejnou finanční podporou k výstavbě jaderného bloku v Dukovanech.
Evropská komise své dlouho očekávané rozhodnutí oznámila v tiskové zprávě. Pro Českou republiku notifikace znamená, že stát bude moci poskytnout na projekt finanční výpomoc a zároveň garantovat stabilní příjmy elektrárně prostřednictvím smlouvy o výkupu elektřiny, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Uchazeči o tendru stavby v Dukovanech a potencionálně další tři reaktory, francouzská EDF i korejská KHNP, podaly k dnešku závazné nabídky, které bude společnost ČEZ analyzovat. Pro veřejnost jsou dokumenty prozatím utajené. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout do léta. Podle ČEZu by měl první z bloků stát v roce 2036.
„Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a podle smlouvy se státem předáme hodnotící zprávu ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě ČR k finálnímu schválení,“ citovala ČTK člena představenstva a ředitele divize nová energetika ČEZ Tomáše Pleskače. ČEZ předpokládá, že smlouvy s vítězem budou finalizovány během tohoto roku a připraveny k podpisu do konce března příštího roku.
Komise uvedla, že Česko provedlo úpravy původních podmínek podpory, aby rozptýlilo její obavy z negativních dopadů na trh. Výše podpory vzejde z výsledku tendru. Uznání podpory umožní podle vlády realizovat samotný projekt. Komise začala plánovanou podporu vyšetřovat v červnu 2022 kvůli pochybnostem, zda je tato pomoc v souladu s pravidly Evropské unie.
„Úkolem komise je zajistit, aby navrhovaná státní pomoc byla cílená, přiměřená a bez nadměrných dopadů na energetický trh EU. Během našeho vyšetřování Česko původní opatření upravilo a předložilo podstatné závazky. To nám umožnilo pomoc schválit,“ uvedla v dnešní tiskové zprávě místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.
Podle předsedy vlády Petra Fialy bude stavba nového reaktoru největší investicí ČR v její moderní historii a je podstatná pro zajištění energetické bezpečnosti země i rozumných cen energií. Pro Česko je důležité i to, že oba účastníci tendru deklarovali zájem o spolupráci s českým průmyslem.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1 000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.