ČTK

4. 5. 2024

Dánsko uvolní pravidla umělého přerušení těhotenství. Nově budou moci dívky od 15 let podstoupit potrat bez souhlasu rodičů. Ženám rovněž bude umožněno interrupci podstoupit až do 18. týdne těhotenství. S odkazem na dánské vládní představitele o tom dnes informovala agentura AP. Dosud byla interrupce v Dánsku legální do 12. týdne těhotenství.

Ministryně pro genderovou rovnost Marie Bjerreová uvedla, že země posiluje práva žen v době, kdy se v jiných částech světa tato práva ztrácejí. „Jde o osobní svobodu ženy, o právo rozhodovat o svém těle a životě. Dnešek je historickým dnem pro ženskou rovnoprávnost,“ řekla.

Věk způsobilosti k pohlavnímu styku je v Dánsku stanoven na 15 let. Bjerreová věří, že i 15leté dívky by proto o svém těle měly rozhodovat samy. „Doufám, že mladým ženám se dostane podpory od rodičů. Ale pokud by tomu tak nebylo, musí mít samy právo rozhodnout, zda chtějí, nebo nechtějí být matkami. Je to jejich tělo a jejich život.“

Interrupce je v Dánsku legální od roku 1973. Podle ministerstva zdravotnictví byl limit 12 týdnů původně stanoven proto, že se „tou dobou potraty prováděly chirurgicky a zákrok po 12. týdnu představoval větší riziko a komplikace“.

„Po padesáti letech je načase, aby se legislativa přizpůsobila dnešní době,“ uvedla ministryně zdravotnictví Sophie Löhdeová. Doplnila, že Švédsko, které interrupci do 18. týdne těhotenství legalizovalo v roce 1996, nezaznamenalo výrazný nárůst zákroků.

Vládní strany se na nové právní úpravě dohodly se čtyřmi dalšími stranami. Zatím není jasné, kdy bude hlasovat parlament, ale přijetí nové normy se považuje za jisté, neboť kabinet se v zákonodárném sboru může spolehnout na většinu poslanců. Zákon má nabýt účinnosti 1. června 2025.

Poslankyně Mette Thiesenová z konzervativní Dánské lidové strany označila nový zákon za „příšerný“. „Mezi právem ženy rozhodovat o vlastním těle a právem na život plodu v jejím těle je velice tenká hranice,“ řekla médiím. „V 18. týdnu už mluvíme o malém človíčkovi s prsty na rukou i na nohou, kterého v těle cítíte.“

V minulém roce v Dánsku 14.700 žen podstoupilo medikamentózní interrupci, při níž jsou místo chirurgického zákroku těhotným podávány léky.

Umělé přerušení těhotenství je v naprosté většině evropských zemí legální. Francie jako první na světě v březnu zavedla ústavní právo na potrat. V Česku k interrupci do 12. týdne těhotenství stačí žádost těhotné ženy, později, do 24. týdne, je nutný souhlas lékaře; ve výjimečných případech, kdy je ohrožen život ženy či plodu, je se souhlasem odborné komise možná interrupce i po 24. týdnu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v červnu 2022 v reakci na zrušení práva na potrat ve Spojených státech uvedl, že česká vláda nemá ambice aktuální legislativní úpravu měnit.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.