ČTK

4. 5. 2024

Delegace palestinského hnutí Hamás přijela do Egypta na jednání o příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích. Rozhovory zprostředkované Egyptem a Katarem v posledních dnech nabraly na intenzitě a podle egyptské státní televize AlQahera News přinesly „významný pokrok“. Izrael proti Hamásu vede už skoro sedm měsíců válku v odvetě za teroristické útoky z loňského 7. října.

AlQahera News s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že egyptští vyjednávači dospěli „ke konsenzuálnímu stanovisku ve většině sporných bodů“. Na zprostředkování rozhovorů se podílejí také zástupci Kataru.

Podle informací z pátku poslední návrh vyzývá ke klidu zbraní, který by trval 40 dní a během něhož by Hamás propustil 33 z izraelských rukojmích. Následně by byla možnost jednat o dlouhodobém příměří. V další fázi, která by zahrnovala nejméně šestitýdenní klid zbraní, by se Hamás s Izraelem měl dohodnout na propuštění větší skupiny rukojmích a dalším příměří, které by mohlo trvat až rok.

Hamás dal podle britské BBC najevo, že jeho delegace do Egypta míří „pozitivně naladěna“ poté, co si prostudoval poslední návrh dohody o příměří. „Jsme odhodláni zajistit takovou smlouvu, která naplní požadavky Palestinců,“ uvedlo v pátek večer teroristické hnutí. Hlavní spornou otázkou zůstává, zda má být příměří dočasné nebo trvalé.

Podle nejmenovaných zdrojů americké televize CBS se do Káhiry vypravil šéf zpravodajské služby CIA William Burns, aby pomohl při zprostředkování jednání. Klíčovou roli při nich sehrál také šéf americké diplomacie Antony Blinken. V pátek řekl, že „jedinou věcí, která stojí mezi lidmi v Gaze a příměřím, je Hamás“.

Dosavadní jednání o dohodě o příměří od listopadového krátkého klidu zbraní několikrát ztroskotala.

Izrael vede v Pásmu Gazy proti Hamásu válku v odvetě za útok z loňského 7. října, kdy ozbrojenci této skupiny a jejích spojenců v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí a dalších 253 unesli na palestinské území. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně. Podle Izraele je v Pásmu Gazy stále 129 rukojmích, z nichž nejméně 35 je po smrti.

Masivní izraelské bombardování Pásma Gazy a následná pozemní operace si na tomto palestinském území podle aktuálních údajů zveřejňovaných ministerstvem zdravotnictví v Gaze, které kontrololuje Hamás, vyžádaly 34 654 životů, z toho 32 lidí zemřelo za poslední den. Skoro 78 000 lidí utrpělo zranění. Humanitární organizace i OSN upozorňují, že v Gaze je situace katastrofální a hlavně na severu pásma je hladomor.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.