Vesmírná loď CST-100 Starliner americké společnosti Boeing se v úterý po dlouholetých odkladech pokusí o první let s posádkou. Při týdenní misi by se loď měla připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V případě úspěchu získá Boeing šanci konkurovat společnosti SpaceX, která dosud pro americký vesmírný program zajišťovala veškeré starty astronautů z domácího území.
Start je v tuto chvíli naplánován na 04:34 SELČ. Starliner na orbitu z kosmodromu z floridského mysu Canaveral vynese raketa Atlas V společnosti United Launch Alliance (ULA). Na palubě budou veteráni amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a bývalí zkušební piloti amerického námořnictva – velitel Barry „Butch“ Wilmore a pilotka Sunita Williamsová.
Osmapadesátiletá Williamsová má podle agentury Reuters zkušenostmi s řízením více než 30 různých typů letadel a od svého prvního letu v roce 2007 strávila 322 dní ve vesmíru. Jedenašedesátiletý Wilmore byl na orbitě 178 dní, poprvé se do vesmíru vydal v roce 2009.
Mise, jejíž náklady za roky vývoje překročily stanovený rozpočet o více než miliardu dolarů, je předstupněm pro schválení kosmického plavidla pro pravidelné komerční lety. Astronauti během ní provedou důkladnou kontrolu plavidla a ujistí se, že řádně funguje při automatickém i ručním ovládání. V případě úspěchu se počítá s šestiměsíčními misemi na ISS, přičemž první s názvem Starliner-1 má k orbitální stanici zamířit příští rok.
Dlouho očekávaný testovací let s posádkou zpozdily nejprve potíže při dvou předchozích bezposádkových zkušebních letech a následně i pandemie covidu-19. První testovací let k ISS se uskutečnil v prosinci 2019, tehdy se však loď kvůli závadě musela předčasně vrátit na Zemi, aniž by orbitální stanice dosáhla. Úspěch Boeing zaznamenal v květnu 2022, kdy se kosmická loď připojila k ISS a následně i vrátila na Zemi, i tento pokus ale provázely technické problémy.
Starliner, což je modul ve tvaru kapky s prostorem až pro sedm astronautů, se stal symbolem boje společnosti Boeing s dalšími rivaly, jako je společnost SpaceX. Její kosmická loď Crew Dragon uskutečnila svou první lidskou misi v roce 2020 a v je současnosti jediným dopravcem astronautů NASA na ISS. Do vesmíru létají i ruské lodě Sojuz, kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem v důsledku ruské invaze na Ukrajinu ale vesmírná spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem utrpěla.