Redakce Epoch Times ČTK

a 6. 5. 2024

Vesmírná loď CST-100 Starliner americké společnosti Boeing se v úterý po dlouholetých odkladech pokusí o první let s posádkou. Při týdenní misi by se loď měla připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V případě úspěchu získá Boeing šanci konkurovat společnosti SpaceX, která dosud pro americký vesmírný program zajišťovala veškeré starty astronautů z domácího území.

Start je v tuto chvíli naplánován na 04:34 SELČ. Starliner na orbitu z kosmodromu z floridského mysu Canaveral vynese raketa Atlas V společnosti United Launch Alliance (ULA). Na palubě budou veteráni amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a bývalí zkušební piloti amerického námořnictva – velitel Barry „Butch“ Wilmore a pilotka Sunita Williamsová.

Raketa United Launch Alliance (ULA) Atlas V je přepravena do Space Launch Complex 41 na Cape Canaveral Space Force Station v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě 4. května 2024. (MIGUEL J. RODRIGUEZ CARRILLO / AFP via Getty Images)

Osmapadesátiletá Williamsová má podle agentury Reuters zkušenostmi s řízením více než 30 různých typů letadel a od svého prvního letu v roce 2007 strávila 322 dní ve vesmíru. Jedenašedesátiletý Wilmore byl na orbitě 178 dní, poprvé se do vesmíru vydal v roce 2009.

Mise, jejíž náklady za roky vývoje překročily stanovený rozpočet o více než miliardu dolarů, je předstupněm pro schválení kosmického plavidla pro pravidelné komerční lety. Astronauti během ní provedou důkladnou kontrolu plavidla a ujistí se, že řádně funguje při automatickém i ručním ovládání. V případě úspěchu se počítá s šestiměsíčními misemi na ISS, přičemž první s názvem Starliner-1 má k orbitální stanici zamířit příští rok.

Dlouho očekávaný testovací let s posádkou zpozdily nejprve potíže při dvou předchozích bezposádkových zkušebních letech a následně i pandemie covidu-19. První testovací let k ISS se uskutečnil v prosinci 2019, tehdy se však loď kvůli závadě musela předčasně vrátit na Zemi, aniž by orbitální stanice dosáhla. Úspěch Boeing zaznamenal v květnu 2022, kdy se kosmická loď připojila k ISS a následně i vrátila na Zemi, i tento pokus ale provázely technické problémy.

Starliner, což je modul ve tvaru kapky s prostorem až pro sedm astronautů, se stal symbolem boje společnosti Boeing s dalšími rivaly, jako je společnost SpaceX. Její kosmická loď Crew Dragon uskutečnila svou první lidskou misi v roce 2020 a v je současnosti jediným dopravcem astronautů NASA na ISS. Do vesmíru létají i ruské lodě Sojuz, kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem v důsledku ruské invaze na Ukrajinu ale vesmírná spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem utrpěla.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.