„Pro děti v této době není lehké žít.“ Citát psychiatra Martin Hollého otvírá novou knihu kolektivu autorů Děti v ohrožení, která se zabývá zhoršením duševního stavu českých dětí a dospívajících.

Rozhovor se spoluautorem knihy, psychiatrem Davidem Kolouchem z Dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, natočila DVTV.

Během roku 2020 a 2022 došlo k více než zdvojnásobení hospitalizací dětí a dospívajících s duševními problémy, říká Kolouch.

„Psychická situace u dětí a těch dospívajících, se kterými se setkáváme, se opravdu v těch posledních letech výrazně zhoršuje… Daleko častěji se setkáváme s problematikou sebepoškozování, sebevražedného chování nebo nějakých sebevražedných představ,“ hodnotí Kolouch.

Podle psychiatra se kniha snaží odkrýt ty zásadní příčiny, které za touto situací stojí. Koronavirové lockdowny, energetická krize nebo válka na Ukrajině se objevují jako některé ze zátěží, které situaci duševního zdraví dospívajících zhoršují.

„Přičemž ta situace koronavirových lockdownů … byla pro děti asi největším zásahem,“ říká Kolouch.

Koronavirová doba přinesla mimo jiné sociální izolaci, rozvolnění denního režimu dětí i existenční problémy, ale mimo jiné také podle Koloucha děti přišly o možnost pravidelně trénovat sociální interakce v osobním životě.

„Co vidíme v současnosti, je, že ta křehkost těch dospívajících postupně narůstá, že jako by ztráceli tu odolnost vůči nějaké zátěži, vůči nějakému stresu. A to je otázka, která přesahuje období koronavirové pandemie. Já si myslím, že to je opravdu otázka, jako posledních let nebo desetiletí, kdy vidíme u těch dospívajících, že oni daleko hůře tolerují nějakou zátěž ve svém prostředí. Jsou daleko citlivější, křehčí, někdy se jim říká i … generace sněhových vloček, které jsou velice křehké.“

Důvod psychiatr vidí i v tom, že se mladým lidem často rodiče i společnost snaží „umetat cestičku“ životem. Jako příklad uvedl, že se na řadě škol nehodnotí číselně, ale slovně. Podle něho tento typ stresu (z klasického hodnocení) nebo zátěže, kterými si děti projdou, mohou do určité míry děti připravit na další, větší zátěže.

Dalším faktorem dnešní křehké generace je podle Koloucha současná uspěchaná doba i život v blahobytu, kdy můžeme lehce získat bez dlouhého a velkého úsilí cokoliv, na co si vzpomeneme.

„Tohle všechno je něco, co trochu zbavuje ty dospívající touhy něco chtít, o něčem si snít, k něčemu směřovat… A oni pak někdy přicházejí k nám s tím, že nemají smysl života, že hledají proč žít,“ říká.

Cestu ven z problému Kolouch vidí například v pobytu v přírodě či překonání určitého druhu nepohodlí, které může mít příznivý vliv na psychiku. Dále pak na příkladu rodičů a v tom, že se rodiče nebudou snažit za každou cenu odstraňovat všechny překážky ze života dospívajících. Pokud na to stačí, je důležité mladé lidi nechat, aby se s některými problémy zvládli vypořádat sami, dodává Kolouch.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.