Zdenka Danková

9. 5. 2024

Ženy mají nosit šaty. Tím není myšleno synonymum na kterýkoliv oděv, ale míníme tím opravdové ženské šaty. Co více uvádí ženu, když ne šaty a sukně?

Z Francie už zjara nějaký čas doléhá volání – jarním hitem pro dámy budou šaty, šaty, šaty. V současnosti mají v našem šatníku převažovat oproti jiným prvkům.

A jaké barvy a vzory nabízí letošní jarní móda?

Můžeme si vybrat. Někde se hlásí pastelové tóny, další nabízí květinové, puntíky nejsou vynechány a nechybí ani oblíbené květy na černém podkladě. Pro náročnější se nabízí ruční malba na látce šatů.

Délky šatů nebo sukní nabízejí také bohatý výběr – od mini přes midi po maxi.

K šatům se samozřejmě nosí oblíbené bílé tenisky nebo balerinky. Konzervativnější dámy vezmou lodičky a další se budou těšit na teplejší období, aby mohly k šatům nazout sandálky.

Ze střihů šatů je možno vybrat nepřeberně – áčkový střih, košilový, tričkový, romantický, rovný nebo s rozšířenou sukní. Hitem je úzký prostřih stranou pod výstřihem či zkřížený výstřih nebo různé jemné asymetrie. Rukávy mohou být jak dlouhé, tak krátké, nebo vezmete šaty bez rukávů.

Někdo rád vzorované šaty nebo květinové, nosí se i jednobarevné. Právě na jaře je správný čas, kdy mohou dámy oživit svůj styl.

(envato / TDyuvbanova)

Módní tvůrci doporučují barvu červenou, která zaručeně přitáhne pozornost okolí. Boho šaty jsou pro romantické duše, volné a vzdušné, vhodné k procházkám. Vždy žádaná a elegantní je černá pro společenské příležitosti.

Nabízí se lněné nebo úpletové šaty, spatřit lze i háčkované. Pletené šaty jsou dobrým společníkem v chladnějších dnech, hodí se i na pracovní schůzky. Nemusíte brát zrovna kalhoty, stále můžete vyhlížet žensky figurálně a být v teple a pohodlí, obklopeny měkkým vláknem.

Šaty a sukně jsou nejženštějším kouskem vašeho šatníku.

Jakou mají dámské šaty historii v průběhu odívání?

V historii odívání šaty zpočátku sloužily jak dámám, tak i pánům. Byl to jednoduchý kus svrchního oblečení, který se postupně vyvíjel. Šaty vznikaly z původních raně středověkých plášťů, které se nosily přes ramena, nebo z pelerín. Postupně měnily střih i použité tkaniny. Někdy měly střih jen na ramínkách s nošením na spodní oblečení, jindy dlouhé rukávy různé šířky a také se dělily na společenské, košilové nebo pletené či domácí.

Dámská róba koncem 18. století, Marie Antoinette. (Élisabeth Vigée-Lebrunová, volné dílo)

Postupně nabíraly tvar více odpovídající lidskému tělu, což se odehrálo zejména v 15. století z původního kirtle nebo cotardie.

Dámské cotardie měly vysoký živůtek, rozšiřující se do poloviny boků, odkud přecházely do sukně. Živůtek měl vpředu zdola hluboký výkroj, shora končil límcem. Takový střih šatů opticky zeštíhloval. Pro zdůraznění ženské siluety pomáhaly šněrovačky a kostice v sukních.

Dámy se už řadu let nemusí trápit šněrovačkou, dlouhým spodním prádlem, výztuhou sukní a dalšími náležitostmi středověké módy. Dnes otevřeme šatník, z ramínka sundáme šaty, které si lehce oblékneme, vezmeme kabelku a můžeme jít ven.

V letošním jaru si vybíráme z mnoha možností, jak se pěkně obléci, a čistě ženské šaty nám budou slušet každý den.

Jak budeme ve společnosti působit nebo jak úspěšní budeme, záleží na našem oděvu, vkusu i vystupování. Není od věci si připomenout staré rčení, že „Šaty dělají člověka“, jak nám potvrdil Jan Werich.

Ruský sarafán, tradiční venkovský oděv žen, kroj, nošený přes spodní oděv. (shakko, Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0)

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...