Vladislava Mašková

14. 5. 2024

Prezident Petr Pavel přivítal včera na Pražském hradě českého astronauta a bojového pilota české armády Aleše Svobodu.

„Spoustu z nás by se chtělo podívat do vesmíru, ale málokomu se to opravdu podaří. Aleš Svoboda uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury mezi více než 22 tisíci uchazeči z celého světa a stal se tak prvním astronautem samostatné České republiky. Rád jsem ho dnes přivítal na Pražském hradě, a moc bych přál jemu i nám, aby se do vesmíru opravdu podíval,“ uvedl prezident Petr Pavel na své účtu X.

Sám astronaut návštěvu s prezidentem komentoval slovy: „Vždy jsem rád za příjemný rozhovor. Dnes dvojnásob. Hovořili jsme o dalším rozvoji českých kosmických aktivit o Vzdušných silách, o příležitostech pro Česko, ale i o hokeji a významu sportu při rozvoji dětí. Moc děkuji za milé setkání, pane prezidente,“ napsal na svém účtu X Svoboda.

Kdo je Aleš Svoboda?

Aleš Svoboda je český vojenský pilot. V roce 2021 se přihlásil do výběrového řízení agentury Evropské kosmické agentury (ESA), kam se kromě něho přihlásilo dalších 22 500 uchazečů. Mezi nimi bylo i 200 Čechů. V listopadu 2022 dostal odpověď, že byl vybrán jako člen záložního týmu astronautů, který obsahuje 11 členů. Základní tým tvoří pět astronautů. Informaci přinesl iRozhlas.

V rozhovoru pro Českou televizi Svoboda uvedl: „Mohl bych být součástí něčeho, co je významné. Něčeho, v čem vidím velký smysl. Zažít něco, co jsem dosud nezažil.“

V testech, které byly součástí přijímacího řízení, byla zahrnuta i komplexní zdravotní prohlídka: „Možná jsem v tomhle měl určitou výhodu, protože stejné dimenze, stejné disciplíny, které se testují, tak spoustu z nich vyžadujeme i pro budoucí a současné bojové piloty,“ zmínil v rozhovoru astronaut.

Finance hrají svou roli

Pokud se ale Svoboda do vesmíru nakonec podívá, záleží i na finanční situaci České republiky a zdali se do financování zapojí i soukromý sektor.

Minulý rok v červnu dostala Česká republika nabídku od společnosti Axiom na let do vesmíru, který z finančních důvodů musela odmítnout.

Podle šéfa odboru kosmických aktivit a výzkumu na ministerstvu dopravy Václava Kobery, jehož vyjádření citoval server iRozhlas, nejsou na krátkodobé mise peníze. Její cena se totiž odhaduje na 1,35 miliardy korun.

„V současné době finanční prostředky na to, aby (Svoboda) letěl (do vesmíru), nemáme,“ řekl Kobera.

Kobera dále dodal, že není vyloučeno, že se nabídka od Axiomu či jiných společností bude v budoucnosti opakovat.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.