Slovenský bezpečnostní analytik a bývalý šéf Úřadu pro ochranu ústavních činitelů Juraj Zábojník vnímal současnou společenskou i zahraniční situaci v posledních dnech jako značně vyhrocenou a údajně doporučil zvýšit premiérovu bezpečnost.

„Já jsem už před několika dny řekl: zvyšte bezpečnost premiéra, situace je velmi vážná také kvůli tomu, co říkají sociologové – společnost je polarizovaná, společnost je rozdělená, je zde strašně moc násilí,“ řekl TA3.

Po prezidentských volbách se o nebezpečné atmosféře ve společnosti vyjádřil i premiér Robert Fico (Smer-SD). Vinu za ni přičítal především médiím, která podle něj vybízejí voliče Progresivního Slovenska, aby na ulicích nadávali vládním politikům, a občany, kteří nevolí jejich stranu, považovali za méněcenné. „Čekám jen, kdy se tato frustrace, tak intenzivně stupňovaná Denníkem N, Sme nebo Aktualitami, promítne do vraždy některého z předních vládních politiků. A to nepřeháním ani o milimetr,“ uvedl ve videu na sociální síti.

Přípravu ochranných složek v přímém přenosu hodnotil Zábojník jako nedostatečnou. „Trochu mě znepokojuje postup operativců. Zdálo se mi, že tam bylo hodně lidí z ochranky, což je dobře, ale byl tam jakýsi chaos, nebylo to nijak koordinované.“

Uvedl, že bezpečnostní zásah byl velice pomalý a nemělo dojít k tolika výstřelům. Analytik uvedl, že když útočník vystřelí jednou a nejsou přijata náležitá bezpečnostní opatření, a je schopen vystřelit ještě několikrát, měl by být někdo pohnán k odpovědnosti. „Neviděl jsem, že by někdo skočil před premiéra,“ zhodnotil situaci.

Podle českého bezpečnostního experta Zdeňka Charváta byla „opožděná reakce v okamžiku útoku strašná, všichni jen přihlíželi a nikdo nic neudělal“. Na obranu ochranky však dodal, že situace byla opravdu velmi složitá a jejich následný postup byl správný.

Zábojník navíc kritizuje nepřítomnost záchranného vozu. Podle něj musí být u takových událostí vždy přítomna sanitka, která v akutním případě, kdy mohou rozhodovat vteřiny, odveze ústavního činitele do nemocnice. V případě atentátu na premiéra Fica nebyla k dispozici záchranná služba a do nemocnice byl převezen vládním vozidlem. Analytik z dostupných záběrů usuzuje, že při zásahu panoval chaos a ochranka neměla dostatečně nacvičené sestavy pro rychlou reakci a okamžité převzetí zraněné osoby do záchranného vozidla.

Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.