ČTK

15. 5. 2024

V evropském regionu, kam Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí Evropu a střední Asii, každý den podle evropské pobočky WHO zemře 10 000 lidí na kardiovaskulární onemocnění. Kvůli nemocem srdce a cév častěji umírají muži než ženy. Podle WHO je příčinou tohoto stavu nadměrná spotřeba soli.

Kardiovaskulární nemoci jsou hlavní příčinou invalidity a předčasných úmrtí v evropském regionu, ročně na ně připadá přes 42,5 procenta úmrtí. U mužů je 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na nemoc srdce a cév než u žen. Existují také velké rozdíly mezi jednotlivými částmi evropského regionu WHO, kdy ve východní Evropě a střední Asii je ve srovnání se západní Evropou skoro pětkrát vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby ve věku mezi 30 a 69 lety.

Do evropského regionu WHO spadají vyspělé země, jako jsou členové EU, nebo Británie a Švýcarsko, dále také Rusko nebo středoasijské postsovětské republiky.

Podle statistik trpí více než každý třetí dospělý ve věku od 30 do 79 let vysokým krevním tlakem, který je hlavním rizikovým faktorem pro vznik infarktu a mozkové mrtvice.

„Kardiovaskulárním nemocem a vysokému krevnímu tlaku se dá do velké míry předejít – a kontrolovat je,“ říká ředitel evropské kanceláře WHO Hans Kluge. Počty lidí, zejména mužů, kteří hlavně ve východní Evropě umírají na tyto choroby, Kluge označil za ohromné. „Ale je to něco, co můžeme změnit,“ dodal. Podle Klugeho se všeobecně ví, co proti těmto nemocem pomáhá, ale nedaří se zavádět postupy podložené vědeckými důkazy, což má za důsledek „nepřijatelně vysokou míru úmrtí, kterým se dá zabránit“.

V 51 z 53 zemí evropského regionu WHO lidé spotřebovávají více soli než doporučovaných pět gramů denně, což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce. Zavedení opatření s cílem snížit příjem soli o čtvrtinu by do roku 2030 vedlo k záchraně přibližně 900 000 lidských životů, podotýká WHO.

„Nadměrná spotřeba soli je hlavním faktorem vedoucím k hypertenzi a následně k úmrtím na infarkty, mozkové mrtvice a další kardiovaskulární choroby. Hlavními viníky jsou často fast foody a vysoce průmyslově zpracované potraviny,“ uvádí WHO a dodává, že omezení množství soli v průmyslově zpracovaných potravinách může mít pozitivní dopad na lidské zdraví.

Lidé v Česku podle českých statistik denně spotřebují 13,4 gramu soli.

Podle WHO by činitelé na rozhodujících pozicích ve snaze omezit spotřebu soli a lépe kontrolovat míru hypertenze měli zavést různá povinná opatření. Jde o stanovení limitů množství soli obsažené v běžných potravinách, v jídlech nabízených v restauracích a jídelnách, dále o uvádění údajů o obsahu soli na předních stranách obalů potravin. Veřejnost by ke snižování konzumace soli měly motivovat osvětové kampaně. WHO zdůrazňuje, že je třeba „odolat opozici ze strany potravinářského průmyslu“, z jehož pohledu potraviny s vysokým obsahem soli přinášejí nejvyšší zisky. Jako další krok k omezení počtu úmrtí na kardiovaskulární nemoci vidí WHO například efektivní léčbu vysokého krevního tlaku nebo zvyšování povědomí pacientů o vysokém krevním tlaku, jeho komplikacích a efektivitě léčby.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...