Lisa Bedford

22. 5. 2024

Šetrný prepper se s vámi podělí o to, jak připravit rodinu na mimořádné události, aniž byste museli utratit celé jmění.

V době prepperského šílenství na počátku tisíciletí vydělali podvodníci i poctiví podnikatelé na prodeji bunkrů na dvorku a celoročních zásob zmrazených potravin svým vystrašeným zákazníkům. V televizních pořadech jako „Preppeři soudného dne“ se zdálo, že jediným způsobem, jak se připravit na velkou krizi, je vyprázdnit spořicí účet nebo vyčerpat kreditní karty.

Pravdou je, že k přípravě nepotřebujete utratit celé jmění. Ve skutečnosti můžete být připraveni a z dlouhodobého hlediska ušetřit peníze, protože mimořádné události mohou zcela vyčerpat bankovní účty. Pokud jste plánovali a jste připraveni, můžete zmírnit finanční dopady a vyhnout se uspěchaným nákupům na poslední chvíli.

Plastové kbelíky jsou výhodným nejlepším přítelem preppera. (FabrikaPhoto/ Envato)

Nejlepší způsob, jak ušetřit peníze

Můj nejlepší tip je vyhnout se nutkání nakupovat v panice. Znáte ten pocit. Novinový titulek křičí, že se blíží válka a mimochodem, bude ekonomický krach a nedostatek dětských plenek a kakaa! Je přirozené, že se obáváte a cítíte se v pokušení nakupovat, což je příslibem ochrany vaší rodiny. Přesto lidé, kteří v panice utratili tisíce dolarů za bunkry na dvorku, mohou nyní svého rozhodnutí litovat.

Odstupte od emocí a budete moci činit ta nejlepší proaktivní rozhodnutí v rámci svého rozpočtu.

Sledujte ceny položek na vašem seznamu „ke koupi“ a porovnávejte je. (seventyfourimages/ Envato)

3 seznamy, jak zůstat soustředěný a šetřit peníze

Když přemýšlíte o tom, jak nejlépe připravit sebe, svůj domov a rodinu, je snadné být zahlcen. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout pokušení nakupovat v panice, je vytvořit si tři seznamy: K učení, K nákupu a K udělání. Zaznamenejte si nápady na věci, které se chcete naučit, produkty, jejichž koupi zvažujete, a seznam úkolů, abyste neustále dělali pokroky. Tyto seznamy mějte po ruce v malém zápisníku, který budete mít u sebe, nebo v aplikaci v telefonu, do které si můžete zapisovat poznámky. Budou vám připomínat, že prepping není jen o utrácení peněz, ale také o konání a neustálém učení se.

Když už budete muset utrácet, seznam K nákupu vám pomůže soustředit se na to, co skutečně potřebujete, a pomůže vám vyhnout se syndromu nablýskaného předmětu, kterým je nějaký nový musím-mít pro přežití. Hodí se vám jako reference, když nakupujete.

Pokud chcete být při nakupování ještě chytřejší, uveďte do seznamu čísla modelů a ceny položek a využijte tyto informace ke srovnávání nákupů, ať už na internetu, v kamenném obchodě nebo při výprodeji na dvoře. Před několika lety jsem na jednom výprodeji majetku našla použitý zavařovací hrnec ve vodní lázni za 20 dolarů. Rychlá kontrola na Amazonu mi ukázala, že to není moc výhodná koupě a že bych si mohla pořídit úplně nový za cenu jen o pět dolarů vyšší.

Nepřestávejte se průběžně vzdělávat, zejména v praktických dovednostech a znalostech, které jsou hlavní součástí připravenosti. (LightFieldStudios/ Envato)

Kde najít výhodné nákupy

Garážové výprodeje a obchody se smíšeným zbožím jsou skvělým místem, kde najdete výhodné nákupy většiny věcí ze seznamu K nákupu. Mlýnek na pšenici jsem našla v obchodě s levnými věcmi a litinové pánve, konzervárenské potřeby a dokonale dobré nouzové rádio ve výprodejích. Výprodeje majetku mohou být pokladnicemi s kvalitním ručním nářadím, zdravotnickými potřebami a užitečnými příručkami.

Poohlédněte se také po nabídkách na internetu. Svůj první dehydrátor potravin jsem koupila za 35 dolarů na Craigslistu. Dalšími online zdroji výhodných nabídek jsou Facebook Marketplace a skupiny na Facebooku ve vašem okolí. Jedna z místních skupin, ve které jsem aktivní, se zabývá rozdáváním věcí zdarma, což pro mě zahrnovalo i řízky rostlin a zahradnické potřeby.

Jedním z výdajů, se kterými se setkáte, je vytváření nouzových zásob potravin. To se může stát významným výdajem díky inflaci, která za poslední čtyři roky vzrostla o neuvěřitelné desítky procent. Stále však můžete najít výhodné ceny konzervovaných potravin, když budete hledat výprodeje v obchodech a nakupovat ve slevových akcích v obchodech s potravinami.

Při nákupu potravin, jako je rýže, těstoviny, fazole a vše, co je zabaleno v kartonové krabici nebo v chatrném plastovém obalu, chraňte své investice do potravin před škůdci a vlhkostí tím, že tyto potraviny přebalíte do ochrannějších obalů. Mohou to být zavařovací sklenice, dvoulitrové láhve od limonády, těžké mylarové sáčky a plastové kbelíky s těsně přiléhajícími víčky, které jsou vhodné pro potraviny.

Plastové kbelíky jsou nejlepším výhodným přítelem preppera. Mají desítky využití i mimo skladování potravin a často je můžete získat zdarma nebo velmi levně v pekárnách a lahůdkářstvích v obchodech s potravinami. Pokud je budete používat ke skladování potravin, ověřte si, že jsou vyrobeny z plastu vhodného pro potraviny. Lze je použít k organizaci zásob, jako nádoby pro případ nouze a dokonce i jako nouzovou toaletu.

Vytvořte si svou banku znalostí zdarma (nebo téměř zdarma)

Jednou z kategorií příprav, které nelze nikdy ukrást ani zničit, je to, co máte v hlavě a na seznamu věcí, které se chcete naučit. Naštěstí právě zde můžete ušetřit spoustu peněz. Na YouTube najdete videotréninky pro téměř všechny typy dovedností v oblasti přežití, přípravy a hospodaření, na které si vzpomenete. Veřejné knihovny, okresní poradenské kanceláře, obchody s domácími potřebami a obchody se sportovním zbožím nabízejí bezplatné kurzy všeho možného od zřízení venkovní kuchyně až po výměnu semen.

Okresní poradenské kanceláře jsou možná jedním z největších skrytých pokladů naší země. Tyto úřady a jejich webové stránky nabízejí bezplatné a levné zdroje, které vám pomohou dozvědět se, jak uchovávat potraviny, jaká jsou nejlepší plemena hospodářských zvířat pro vaši oblast a kdy sázet konkrétní plodiny pro vaši vegetační oblast.

Zde je tip: nemusíte žít v určitém kraji, abyste mohli využívat jejich online zdroje. Spolehlivé a relevantní informace najdete v poradenských kancelářích v oblastech podobných vaší pěstitelské zóně.

Pokračujte v online vzdělávání z Udemy. Našla jsem kurzy dovedností pro přežití, permakultury, lekce skladování potravin a bylinkářství, většinou za méně než 20 dolarů. Přečtěte si recenze a podrobnosti, abyste přesně věděli, co kurz zahrnuje.

Nepřestávejte se průběžně vzdělávat, zejména v oblasti praktických dovedností a znalostí, které jsou hlavní součástí připravenosti. Předávejte to, co se naučíte, svým dětem a vnoučatům – možná dokonce absolvujte společný kurz.

Vždy pokročte v plnění seznamu úkolů

Není možné být připraven na mimořádné události, pokud nepodnikáte žádné kroky. Pro mnoho lidí je prostě jednodušší soustředit se na seznam K nákupu, což je, přiznejme si, mnohem jednodušší než se učit a něco dělat!

Váš seznam K udělání může být ze všech tří nejdelší a nakonec i ten, který přináší největší výsledky. Některé úkoly mohou trvat jen pár minut, zatímco jiné mohou být velkými projekty. Může zahrnovat porovnání různých značek zmrazených potravin, sestavení 30denního jídelníčku pro nouzové nákupy potravin nebo vyhledání místního chovatele pro čerstvé hovězí maso.

Několik položek, které byste si měli přidat na svůj vlastní seznam úkolů, jsou následující:

  • Zkontrolujte, zda nemáte slabá místa v zabezpečení svého domova, jako jsou zámky dveří a venkovní osvětlení.
  • Vyčistěte zásuvky a skříně, abyste uvolnili místo pro skladování potravin.
  • Sestavte si nouzovou sadu do auta.
  • Najděte zdroj bezplatných plastových kbelíků.
  • Porovnejte ceny potřeb pro zavařování v obchodech.
  • Shromážděte všechny svítilny a ujistěte se, že mají funkční baterie.

Je překvapivé, kolik z položek K udělání lze dokončit rychle a bez nákladů.

Stále více z nás pociťuje tíseň, pokud jde o rostoucí ceny, ale pokud jde o prepperství, můžete mnohé z toho uskutečnit s omezeným rozpočtem.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.