Vladislava Mašková

23. 5. 2024

Poslanecká sněmovna včera schválila novelu, která zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři. Novela je součástí insolvenčního zákona.

Podle ředitelky České asociace věřitelů Petry Kolářové zkrácení doby celkově negativně ovlivní jak ekonomiku, tak potenciálně i státní rozpočet, kdy více než polovina pohledávek souvisí se státem, městy a kraji. Návratnost pohledávek by mohla podle propočtů asociace věřitelů klesnout na pět až deset procent.

„Tvrdě to poznamená věřitele. Jde třeba o pronajímatele bytů, o důchodce, kteří půjčili známým své celoživotní úspory, nebo o lidi, jimž od práce utekl řemeslník i s inkasovanou zálohou. Odnesou to i nedobrovolní věřitelé, jako jsou společenství vlastníků bytových jednotek,“ uvedla pro ČTK Kolářová.

Kolářová dále připomněla situaci na Slovensku, kde se také snažili pomoci oddlužit lidi v exekucích.

„Také tam šli daleko za podmínky, které určuje Evropská unie. Výsledkem je, že 97 procent osobních bankrotů končí bez jakékoliv úhrady pro věřitele,“ upozornila.

Schválení novely naopak uvítala například organizace Člověk v tísni a její program Dluhové poradenství v čele s vedoucím Danielem Hůlem, a zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

„Věřitelé nejsou jen finanční instituce, ale také samoživitelky… Podle novely pohledávka za výživným nemůže být oddlužena a musí být splacena celá během 3 let oddlužení. Pro samoživitelky je to VÝHRA,“ uvedl na svém účtu X Hůle.

Podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olgy Richterové se nyní pomoc zaměří na 200 tisíc lidí v exekuci.

„Sněmovna dnes schválila tříleté oddlužení. To už platí pro seniory a podle EU musí být možné i pro podnikatele. Nově bude možné pro každého dlužníka, který poctivě splácí, tak jako je to ve velké části západních zemí. Naším cílem je v první vlně dostat z exekucí 200 tisíc lidí. Půjde to,“ sdílela Richterová na svém účtu X.

Oddlužení je jednou z možností řešení úpadku. Změny insolvenčního zákona vycházejí z evropské směrnice, která ale požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Kabinet se v programu zavázal k tomu, že se bude vztahovat i na spotřebitele. Zastánci tvrdí, že předlužení lidé získají druhou šanci spočívající v možnosti rychleji se dostat z dluhové pasti a vrátit se do legální ekonomiky.

S využitím zprávy ČTK.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...