DUE

19. 6. 2024

Pro mnoho lidí může být pochopení finančních rad skličující. Obrovské množství informací o rozpočtech, investicích a správě dluhů může být až ochromující. Avšak co když něco chybělo, nějaký zásadní posun, který by vše zjednodušil? Vstupte do síly záměru.

Záměrnost nemusí být tak složitá jako finanční produkt nebo strategie. Klíčem je vědomé směřování myšlenek a činů k žádoucímu finančnímu výsledku. Jinak řečeno, spojuje „co“ (finanční cíle) s „jak“ (konkrétními kroky). Právě to mění dobré finanční rady v příjemnou a udržitelnou cestu.

Zde je důvod, proč je záměrnost poslední finanční rada, kterou kdy budete potřebovat.

Odhaluje to vaše „proč“

Téměř všechny finanční rady se točí kolem otázky „jak“. Tedy jak sestavit rozpočet, jak spořit a jak investovat. Ačkoli jsou tyto informace důležité, často chybí otázka „proč“.

Na druhou stranu, záměrnost vás vybízí k tomu, abyste šli více do hloubky a kladli si otázky typu:

  • Jsou zde nějaké vaše finanční cíle?
  • Jaký život chcete vést se svými penězi?
  • Chcete spořit na vysněnou dovolenou, pohodlný důchod nebo finanční zabezpečení pro svou rodinu?

Motivace je poháněna silným „proč“. Důvod? Mít silné „proč“ vás motivuje k tomu, abyste se drželi rozpočtu nebo investovali více času do dosažení svých finančních cílů.

V budoucnu se vždy, když budete stát před rozhodnutím o výdajích, ptejte sami sebe: „Bude to v souladu s mými finančními záměry?“. Tato jednoduchá otázka má neuvěřitelnou sílu.

Vytváří to individuální plán

Finanční rady by neměly být univerzální. Neexistuje žádná záruka, že to, co funguje u vašeho souseda nebo přítele, bude fungovat i u vás. Cílevědomým přístupem si však můžete vytvořit finanční plán přizpůsobený vašim hodnotám, cílům a okolnostem.

Co je pro vás důležitější, zážitky nebo hmotné statky? Sestavování rozpočtu pro cestování může vyžadovat jiný přístup než spoření na zálohu na dům. Je váš investiční horizont dlouhý a máte vysokou toleranci k riziku? Pokud se blížíte k důchodu, může vaše investiční strategie vypadat jinak.

Jednoduše řečeno, přijměte svou individualitu a přijímejte finanční rozhodnutí na základě svého jedinečného „proč“.

Podpora myšlení založeného na hojnosti

Navzdory tomu, čemu možná věříte, bohatství nepochází jen z investic. Navíc nejde jen o hromadění hotovosti. Naopak, když jste bohatí, můžete dělat to, co vás baví, a trávit dny tak, jak si přejete.

Pokud jde o peníze, existují dva základní způsoby myšlení. Když věříte, že budete mít vždy dostatek, máte myšlení hojnosti. S myšlením hojnosti lidé vydávají bez zábran a mají tendenci mít pozitivní pohled na život. Podle studie zveřejněné v časopise Psychology and Cognitive Sciences toto myšlení lidem výrazně pomáhá při přijímání „cíleně zaměřených rozhodnutí“ .

Opačná situace nastává u lidí, kteří hromadí peníze v důsledku myšlení založeného na nedostatku. Problémem je podle nich nedostatek peněz. Obávají se, že pokud budou vydávat, dojdou jim peníze. S tímto způsobem myšlení proto může být obtížné užívat si života.

Abyste si vypěstovali myšlení hojnosti, musíte tomu věnovat čas a úsilí. Jinými slovy, zvolit si pozitivní pohled na věc vyžaduje praxi. Mít peněžní myšlení je však klíčem k vašemu dlouhodobému osobnímu i finančnímu růstu.

Pěstujte vděčnost

Když se soustředíme pouze na to, co nám chybí, může nás to demotivovat. Když jste cílevědomí, je pravděpodobnější, že budete vděční za to, co už máte.

V důsledku toho byste si měli přiznat svou současnou finanční situaci, bez ohledu na to, jak dobrá nebo špatná může být.

Peníze se stávají nástrojem, ne vládcem

Není pochyb o tom, že peníze jsou mocným nástrojem. Pokud si však nedáme pozor, mohou se snadno stát naším vládcem. Záměrným přístupem můžete získat zpět kontrolu. Vy určujete roli, kterou peníze ve vašem životě hrají, ne naopak.

Místo toho, aby peníze byly cílem samy o sobě, stanou se prostředkem k dosažení stanoveného cíle. Pomocí nich můžete dosáhnout svého vytouženého života a podpořit své hodnoty. Tuto změnu perspektivy můžete využít k přijímání finančních rozhodnutí, která jsou v souladu s vaším celkovým dobrým životním stavem.

Uvedení záměru do praxe

Jak tedy zavést cílevědomý záměrný přístup k financím? Zde je několik praktických kroků, které můžete podniknout:

Určete si své cíle

Jako první krok byste si měli určit své cíle, částku, kterou k tomu budete potřebovat, a časový rámec. Abyste dosáhli svého cíle, budete muset vypočítat částku, kterou potřebujete ušetřit každý týden nebo měsíc. Toto je něco, co byste měli vzít na vědomí.

Nezáleží na tom, jaký je váš cíl. Ať už chcete spořit na nové auto, školné pro své děti, zálohu na bydlení nebo dostatek peněz na důchod, začít zde je nutností.

Pochopení vaší situace

Pochopení vaší současné finanční situace je dalším krokem k tomu, abyste se svými penězi nakládali záměrněji. Pokud s financemi začínáte, začněte tím, že si sestavíte svůj rozpočet.

Co to vůbec je?

Sepište si seznam všeho, co měsíčně utratíte za účty a nezbytné věci. Jste schopni toto číslo pokrýt svým měsíčním příjmem? Pokud ano, víte, že ve své situaci můžete pokročit, a nyní můžete učinit potřebné kroky.

Pokud však váš celkový měsíční příjem nepokrývá vaše měsíční výdaje, budete muset najít další zdroje příjmů. Vědomí, že jste každý měsíc v minusu, pomáhá vysvětlit, proč se necítíte finančně zajištěni.

Před jakýmkoli nákupem si jej dobře promyslete

Behaviorální ekonom Dan Ariely věnoval většinu své kariéry pochopení toho, proč a jak se rozhodujeme, včetně našich finančních rozhodnutí. Podle něj jsou peníze především o příležitostech a nákladech obětované příležitosti: „Pokaždé, když si kupujete šálek kávy, měli byste přemýšlet: ‚Co bych mohl za sto korun udělat lépe?‘“

Poté, co si ujasníte, jak vypadá vaše situace, a přidělíte své příjmy na to nejnutnější, můžete začít přemýšlet o položkách, které nejsou součástí vašeho rozpočtu.

Také je třeba vědět, jak mohou neplánované výdaje ovlivnit vaši finanční situaci, když se svými financemi nakládáte se záměrem. I když nákup neuskutečníte, už jen to, že o něm přemýšlíte, je dobrý začátek.

Zjistěte, zda můžete reálně dosáhnout svých cílů, a upravte své výdaje – aniž byste obětovali příliš mnoho

Můžete reálně dosáhnout svého cíle na základě toho, co potřebujete ušetřit a kolik utrácíte? Zvažte na chvíli náklady obětované příležitosti, které jsou spojeny s vašimi výdaji. Co z těchto nákupů získáte? Přinášejí vám radost a štěstí a jsou v souladu s vašimi cíli?

Podíváte-li se na své velké výdaje a obrátíte-li se na svého dodavatele, můžete ve skutečnosti utratit méně. Můžete se například zeptat svých dodavatelů služeb a pojišťovny, zda nemůžete získat lepší nabídku.

Neúmyslně šetřete záměrně

Ti, kteří „neúmyslně spoří záměrně“, si nastaví systém spoření, na který, poté co ho nastaví zapomenou, dokud se k penězům nepotřebují dostat. Dobrým příkladem je vytvoření spořicí položky pro každé dítě.

Kromě toho můžete vytvořit položky pro „dovolenou“, „splácení kreditní karty“ a „jiné“ cíle, například pro odchod do důchodu. Vytvořením těchto položek jste vytvořili bankovní účty, které jsou úročeny. Každý týden můžete na tyto spořicí účty přesměrovat část svých příjmů.

Utrácejte podle svých cílů

Kdykoli utrácíte peníze se záměrem, víte, jaký to má dopad na vaši současnou i budoucí situaci. Pokud tedy chcete s penězi nakládat cílevědoměji, začněte své výdaje spojovat s cíli.

Zvažte tuto otázku: „Mohu dosáhnout svých cílů rychleji, když si koupím tuto věc? Má smysl si danou věc koupit, pokud je odpověď kladná. Pokud je však odpověď ne, pak to není věc, která vám dlouhodobě pomůže.

Nezapomeňte, že důležité jsou vaše cíle, ne váš majetek.

Kontrolujte a opakujte

Své záměrné výdaje a úspory často sledujte. Abyste si vytvořili návyk, doporučuje Dan Ariely provádět tuto činnost jednou měsíčně.

Nakonec se to zúží na vytvoření správných peněžních návyků, uvědomění si nákladů obětované příležitosti, pokud jde o výdaje, a zajištění toho, abyste záměrně spořili.

Záměrnost a finanční nástroje

Záměrnost nenahrazuje pevné finanční strategie. Aplikace pro tvorbu rozpočtu, průzkum investic a plány splácení dluhů jsou stále základními nástroji. Záměrnost však dodává procesu smysl a motivaci.

Záměrnost zvyšuje účinnost finančních nástrojů následujícími způsoby:

  • Sestavování rozpočtu. Sledováním čísel se rozpočet stává plánem k dosažení vašich cílů. Dodržování rozpočtu je pak posilující, nikoli omezující.
  • Investování. Když investujete záměrně, investujete za konkrétním účelem, například na vzdělání dítěte nebo na vysněnou dovolenou.
  • Splácení dluhů. Když se na dluh díváte jako na překážku na cestě k vašim cílům, připadá vám těžší. Splácení dluhu se stává aktivním krokem k finanční svobodě, pokud je prováděno se záměrem.

Slovo na závěr

Cílem finanční rady je pomoci vám dosáhnout vašich cílů, ovšem je to pouze prostředek k jejich naplnění.

Nakonec můžete dosáhnout finanční svobody a spokojenosti tím, že budete znát své „proč“ a přizpůsobíte tomu své jednání.

Autor: John Rampton

Epoch Times copyright © 2024. Vyjádřené názory a stanoviska jsou názory autorů. Jsou určeny pouze pro obecné informační účely a neměly by být vykládány ani interpretovány jako doporučení nebo nabádání. Epoch Times neposkytuje investiční, daňové, právní, finanční, majetkové ani jiné poradenství v oblasti osobních financí. Epoch Times nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo aktuálnost poskytovaných informací.

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.