Fotograf agentury AP, který krátce po útoku střelce zachytil zakrváceného amerického exprezidenta Donalda Trumpa se vzdorně zdviženou pěstí, nemyslel v klíčovém okamžiku na vlastní bezpečí. Zajímalo ho jediné – mít svůj objekt v záběru. Držitel Pulitzerovy ceny Evan Vucci to řekl v telefonickém rozhovoru se serverem The Daily Beast několik hodin poté, co šokující snímky pořídil.
„Všechno se to seběhlo hodně rychle. Ve chvíli, kdy jsem slyšel výstřely, jsem věděl, že tento okamžik americké historie je nutné zdokumentovat,“ prohlásil Vucci ve videu zveřejněném agenturou AP.
Vucci byl jedním z řady fotografů, kteří byli vysláni na Trumpovo předvolební shromáždění ve městě Butler v Pensylvánii. Očekával, že to bude běžný mítink, který se nebude nijak lišit od těch, které pokrýval v minulosti. Dokud nezaslechl výstřely.
„Co se bude dít dál? Co musím udělat? Kde musím být? Jaké jsou světelné podmínky? Co kompozice? Takové věci vám proběhnou hlavou,“ řekl Vucci. „Jako fotograf musíte být u toho. Nemůžete o tom napsat později. Nemůžete se vrátit v čase a přepracovat to. Musíte dělat svou práci,“ dodal.
Na videonahrávkách z místa je vidět, jak Vucci pár vteřin po střelbě spěchá k pravé straně pódia. Tudy totiž předpokládal, že agenti tajné služby budou Trumpa odvádět. „Postaví se a pak (Trump) začne zdvihat pěst směrem k davu… V tu chvíli se jen ujistíte, že máte dobrou kompozici, a pořizujete snímky, které potřebujete,“ popsal.
Vucciho fotografie, zachycující zkrvaveného Trumpa jen pár dnů předtím, než má být nominován republikánským kandidátem na prezidenta, rychle zaplavily média a sociální sítě, společně se snímky jeho kolegů Douga Millse z listu The New York Times a Anny Moneymakerové z Getty Images.
Vucci, jenž pracuje jako fotograf pro agenturu AP více než 20 let, má za sebou množství zkušeností, které ho na dramatický okamžik připravily. V roce 2021 získal Pulitzerovu cenu za obrazové zpravodajství z protestů za rasovou spravedlnost ve Washingtonu v roce 2020 po smrti černocha George Floyda, který zahynul při brutálním zásahu policie v Minneapolisu.
Proslavila ho také fotografie, na níž v prosinci 2008 zachytil tvář iráckého novináře, který hodil botu po bývalém prezidentovi Georgi Bushovi – i když Vucciho doteď mrzí, že na snímku nemá i Bushe, jak před letící botou uhýbá.
Vucciho nejnovější snímek, na němž zraněný Trump dává zaťatou pěstí najevo svou sílu, vyvolal ihned na internetu diskuse ohledně politického významu jeho fotografií. Podle názorů některých expertů by díky snímku mohl Trump získat ve volebním souboji převahu. Vucci se ale podobnými argumenty neznepokojuje.
„Živím se fotografováním politiky. Trávím život ve velmi polarizované části naší společnosti. Každá moje fotografie je předmětem debat. Ať udělám cokoli, najdou se lidé, kteří to budou nesnášet, a jiní, kterým se to bude líbit,“ podotkl Vucci. „Cílem (žurnalistiky) je informovat americkou veřejnost a já doufám, že když se lidé podívají na moje fotografie, uvidí, co jsem ten den viděl já,“ dodal.