Pouze asi 5 procent z ukradených finančních prostředků bylo získáno zpět.
Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo prostřednictvím hackerských útoků a podvodů ukradeno více než půl miliardy dolarů v kryptoměnách, přičemž většinu ukradených prostředků tvoří podle platformy Immunefi dva incidenty.
Ztráty kryptoměn ve 2. čtvrtletí 2024 činily více než 572 milionů dolarů, uvádí červnová zpráva od Immunefi. Společnost vyplácí etickým hackerům odměny za nalezení programovacích chyb, které by mohly vést ke zneužití.
Ztráty přes 564 milionů USD byly způsobeny 53 hackerskými incidenty a zbývajících 8,45 milionů USD jde na účet 19 podvodů. Hacking byl zodpovědný za 98,5 procenta ztrát, přičemž podvody tvořily 1,5 procenta. Dva hlavní hackerské incidenty v tomto čtvrtletí představovaly 360 milionů dolarů (62,8 procenta) celkových ztrát.
Prvním byl hackerský útok z 31. května na japonskou kryptoměnovou platformu DMM Bitcoin, který vedl ke ztrátě přibližně 305 milionů amerických dolarů, zatímco druhým byl kybernetický útok z 23. června zaměřený na tureckou kryptoburzu BtcTurk, který vyústil v odcizení finančních prostředků v hodnotě 55 milionů USD.
Hlavním cílem exploitů byly subjekty centralizovaného financování (CeFi). V CeFi jsou všechny kryptoobchody řešeny prostřednictvím centrální burzy. To je v kontrastu s decentralizovaným financováním (DeFi), kde do obchodu není zapojena žádná směna.
Ztráty CeFi tvořily 70 procent celkových ztrát, zbývajících 30 procent připadá na DeFi. „Toto čtvrtletí ukazuje, jak může být narušení infrastruktury nejničivějšími hackerskými útoky v kryptoměnách, protože jediné narušení může vést k milionovým škodám,“ uvedl generální ředitel Immunefi Mitchell Amador.
„To bylo evidentní během tohoto čtvrtletí, kde ztráty vzrostly především kvůli hackům zaměřeným na infrastrukturu CeFi, které překonaly DeFi, a to i přes menší počet hacků v tomto sektoru. Rozhodující jsou robustní opatření k ochraně celého ekosystému,“ pokračoval Amador.
Podle americké Federální obchodní komise (FTC) platby prováděné prostřednictvím kryptoměn „obvykle nejsou vratné“. Jako takové může být obtížné získat ukradené kryptoměny zpět. Údaje společnosti Immunefi ukazují, že ze čtyř incidentů ve 2. čtvrtletí bylo získáno zpět 26,7 milionu dolarů, což představuje pouze 5 procent celkových ztrát. Míra návratnosti odcizených financí byla nicméně mírným zlepšením oproti 3,9 procenta obnoveným ve 2. čtvrtletí 2023.
Průzkum společnosti Pew Research z dubna 2023 ukázal, že 17 procent dospělých v USA investovalo do kryptoměn, obchodovalo s nimi nebo je používalo.
Krypto hackeři
V souvislosti s hackerskými incidenty zatklo americké ministerstvo spravedlnosti za poslední rok několik lidí. V květnu byli zatčeni dva bratři za krádež kryptoměny v hodnotě 25 milionů dolarů, uvedlo ministerstvo. Dvojice se snažila loupež provést „prostřednictvím technologicky sofistikovaného a špičkového komplotu, který plánovali měsíce a provedli během několika sekund,“ uvedla zástupkyně generálního prokurátora Lisa Monaco.
Bratři jsou obviněni z manipulace s procesy používanými k ověřování transakcí na blockchainu Ethereum. To jim dle obvinění umožnilo získat přístup k určitým transakcím čekajícím na schválení a nakonec ukrást lidem kryptoměnu.
V dubnu 2024 byl odsouzen ke třem letům vězení Shakeeb Ahmed, bývalý bezpečnostní inženýr v jedné digitální firmě. Podle obvinění se hackerským útokem vloupal do dvou decentralizovaných kryptoburz, kde zcizil víc než 12 milionů dolarů v kryptoměnách.
Při jednom incidentu zaútočil na kryptoburzu Nirvana Finance a ukradl finanční prostředky ve výši 3,6 milionu dolarů. Krádež představovala téměř všechny finance ve vlastnictví společnosti. V důsledku toho byla Nirvana nucena ukončit činnost.
Také kryptopodvody způsobují běžným občanům velké ztráty. Podle FTC Američané loni kvůli podvodům přišli o více než 10 miliard dolarů. Spotřebitelé uvedli, že kvůli podvodným bankovním převodům a kryptoměnám přišli o více peněz než u všech ostatních metod dohromady.
„Digitální nástroje usnadňují víc než kdy jindy cílit na tvrdě pracující Američany a důsledky toho vidíme v datech, která dnes zveřejňujeme,“ oznámil Samuel Levine, ředitel Úřadu pro ochranu spotřebitelů FTC a dodal, že jeho úřad pilně pracuje na to, aby proti takovýmto podvodům zasáhl.
Podle zprávy Institute for Marketplace Trust z roku 2023 byly investiční/kryptoměnové podvody v loňském roce na prvním místě seznamu „nejrizikovějších podvodů“. Více než 80 procent obětí těchto podvodů oznámilo finanční ztrátu.
– ete –