Za jeden měsíc jsme srazili rozpočet na 5 % HDP, říká v rozhovoru pro Epoch Times argentinská ministryně.
Po sedmdesáti letech vlády populistů se v prosinci 2023 v Argentině ujal vlády libertariánský ekonom a svérázný politik Javier Milei.
Jeho ministryní vnitra se stala bývalá akademička Patricia Bullrichová, kterou pro pořad American Thought Leaders vyzpovídal moderátor Epoch TV Jan Jekielek. Politička vysvětluje, co způsobilo obří zadlužení státu a jak se nové vládě podařilo v rekordním čase dosáhnout rozpočtového přebytku.
Podle ní dochází v zemi k velmi hlubokým změnám a navíc ve velmi krátké době. Drtivá většina obyvatelstva pracovala ve státním sektoru, který byl sužován korupcí. „Tak jsme se rozhodli změnit toto paradigma ze dne na den a za jeden měsíc jsme srazili náš rozpočet na 5 % HDP,“ říká v pořadu Bullrichová s tím, že ve změnu nedoufali ani samotní Argentinci.
Země byla předtím ovládána mafií, všudypřítomné úplatky znemožňovaly soukromé podnikání a inflace dosahovala závratných čísel. Chod měst ochromovaly neustálé násilné pouliční protesty různých skupin lidí za další státní podporu a příspěvky. „V Argentině bylo 10 tisíc výtržností za rok, víceméně 30 nepokojů denně… Nebylo možné jít do práce,“ vysvětluje ministryně vnitřní bezpečnosti.
Video rozhovor v plné délce s českými titulky můžete zhlédnout zde:
Ihned po nástupu se tomu vláda rozhodla učinit přítrž. Na demonstrace nyní dohlíží policie a účastníci nesmí blokovat dopravu. Tyto výtržnosti organizují tzv. sociální organizace, které Bullrichová označuje za „obchodníky se svobodou“. Když lidé odmítají vyjít do ulic protestovat, odmítnou jim tyto organizace vyplatit dávky od státu, které spravují.
V Argentině dostává nyní podporu 30 % obyvatelstva, kteří nepracují z ideologického principu. Vláda proto zavedla v rámci boje s nepoctivými organizacemi speciální linku, kde lze hlásit nepoctivé organizace.
„Za jeden měsíc jsme měli přes 80 tisíc lidí, kteří řekli: ,Když nepůjdu na manifestace, protože nechci jít, chci podpořit vládu, tak mi ten příspěvek vezmou,‘“ líčí zkorumpovaný systém Bullrichová.
Vláda se rozhodla tyto nepoctivce stíhat před soudem. Posledním velkým případem byl pracovník státního úřadu v jedné z provincií, který si za vyplacení dávek vynutil od 70 žen sexuální služby pro všechny zaměstnance v úřadě.
Prezident Milei nechal přebujelý státní sektor značně zeštíhlet a osekal privilegia odborů a státních podniků. Ti, kdo nejsou ochotni se novému postupu vlády přizpůsobit, jsou vyhozeni. „My dáváme všechny zaměstnance do situace, kdy musí pracovat, protože jsou za svou práci placeni. Nemohou si dělat, co chtějí, ale to, co si vyžaduje politika vlády,“ popisuje politička.