Již čtvrtým rokem se koná prázdninová aktivita pro děti a dospělé s názvem Pročtené léto, která je iniciativou projektu Mravenčí chůva a slovenské organizace Krajina čitateľov. Každý prázdninový týden v ní organizátoři doporučují dětem, rodičům, učitelům nebo knihovníkům zajímavé knihy ke čtení a další aktivity k vybraným tématům. Téma letošního ročníku je Slovo a na to navazují tři podtémata Slova o mně, Slova o lidech a Slova o světě.
Hlavní myšlenkou je podle spoluautorky projektu Mravenčí chůva Marie Podvalové, aby si děti a jejich rodiče mohli společně povídat a říkat si slova, která si chtějí pamatovat, říká paní Marie.
„Letošní ročník Pročteného léta přináší opět něco nového, co v něm dosud nebylo. Jak napovídá podtitul tohoto ročníku, letošní témata umožní dětem i dospělým při společném prázdninovém čase lépe poznat sami sebe a přitom si navzájem říkat, co si chceme o sobě či o světě kolem nás pamatovat,” popisuje paní Marie.
Proč vznikl projekt Mravenčí chůva?
Pro název projektu Mravenčí chůva autorky projektu Julii D. Zemanovou a Marii Podvalovou inspirovala česká autorka dětských knížek Daisy Mrázková.
„Mravenčí chůva vlastně vznikla s takovým záměrem ukázat na knížky, které třeba tolik nejsou vidět, ale jsou skvělé. Postupně během těch už teďka čtyř let se vyvinula v projekt, který podporuje dospělé, aby podporovali děti ve čtení a aby pomohla dospělým se vyznat v obrovské nadprodukci knížek pro děti,“ řekla Podvalová v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Jak podpořit dítě ve čtení?
Podle paní Marie hraje k vytvoření kladného vztahu ke čtení knih zásadní roli rodina, potom škola nebo i místní knihovna.
„Ale pokud chceme, aby děti četly, tak fakt potřebují vidět, že my sami čteme, že máme čtení rádi a že to nějakým způsobem náš život může obohatit.“
Dalším důvodem, proč například čtení některé malé děti tolik nebaví, je, že k němu ještě věkově nedozrály. Podle studie americké vědkyně Maryanne Wolfové se čtecí dráha, a tím i čtecí prožitek, vytváří až ve 13 a 14 letech.
„Takže když mu budeme číst delší dobu, tak mu můžeme pomoct ten zážitek předat, ještě než se to samo naučí.“
Jaké knihy pro letošní léto připravili?
Na každý týden máme připravené knihy pro úplně nejmenší, pak pro děti 5 až 8 let a dále pro děti ve věku 9 let a starší.
„Hodně jsme se snažili vybrat knížky, které vás rozesmějí, které přinesou zábavu, protože to, že knížky děti baví, je velikánským předpokladem k tomu, že rády čtou,“ vysvětluje spoluautorka projektu.
Tento týden je mimo jiné i o odvaze, kterou vyjadřuje příběh „Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgayje, což je teda krásný příběh o jejich cestě a o jejich překonávání nemožného“, sdílí paní Marie.
Jak se můžete zapojit?
Ti, kteří by se do Pročteného léta chtěli zapojit, si mohou na jejich webové stránce bezplatně stáhnout brožuru, která je bude provázet celými prázdninami. V každém z devíti prázdninových týdnů v ní najdou tipy na knihy pro děti i dospělé k tématům daného týdne, říkají organizátorky.
S projektem spolupracují i některé knihovny a knihkupectví a v rámci jejich spolupráce vznikla řada akcí. Například knihovna v Havířově připravila výstavu knih na vybraná témata, kterou můžete najít na jejich webové stránce. 24. července od 10 hodin se můžete v Mateřském centru Sedmikráska v Brně zúčastnit Knihohrátek, akce na motivy knihy Petra Horáčka Nejlepší dárek. Bude se na ní podle pořadatelů číst, zpívat, cvičit, vyrábět a povídat si na téma kamarádství.