Současný prezident Joe Biden odstoupil z kandidatury na další funkční období měsíc před konáním sjezdu své strany, na kterém měl být po úspěšných primárkách oficiálně jmenován jako stranický kandidát. Aktuální otázka k prezidentským volbám nyní zní: kdo Bidena nahradí?
Samotný Joe Biden a část členů Demokratické strany podporují viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Jedním z důvodů jsou finance. Veškeré dary na volební kampaň pro Joea Bidena jako kandidáta na prezidenta a Kamalu Harrisovou jako jeho „running mate“, tedy spolu-kandidátku na viceprezidentku, jsou svázány s jejich jmény. Pokud by nyní kandidoval někdo jiný, nemohl by tyto finance využít a musel by začít kampaň úplně od začátku.
Kandidatura Harrisové však ještě není úplně jistá. Primárky totiž vyhrál Joe Biden a demokraté mohou požadovat možnost zvolit si nového kandidáta opět formou primárek.
Další otázkou tedy je, kdo by chtěl případně kromě Kamaly Harrisové kandidovat?
Spekuluje se například o tom, že by demokraté mohli poprvé v historii nominovat dvě ženy – prezidentku a viceprezidentku. V amerických médiích se probírají různé možné kandidátky jako například 52-letá guvernérka státu Michigan Gretchen Whitmerová, která byla v roce 2022 zvolena na druhé funkční období a ze zákona nemůže usilovat o třetí.
Seznam podporovatelů Harrisové už nyní čítá demokratické předsedy všech 50 států USA, delegáty sjezdu nejméně ze čtyř států a některá z největších stranických jmen, včetně Clintonových, guvernérů Kalifornie, Pensylvánie a New Jersey a demokratického mega dárce Alexe Sorose (syna George Sorosa).
Rostoucí koalice za Harrisovou jí téměř zajišťuje pozici prezidentské kandidátky strany, přesto se může setkat s vyzyvatelem ještě předtím, než delegáti demokratů příští měsíc odevzdají svůj hlas pro finální nominaci.
Harrisová zatím nejmenovala svého spolukandidáta. V neděli hovořila s pensylvánským guvernérem Joshem Shapirem a guvernérem Severní Karolíny Royem Cooperem.
Národní sjezd Demokratické strany je naplánován na 19. – 22. srpna v Chicagu ve státě Illinois. Původně se mělo jednat o „korunovaci“ prezidenta Bidena na demokratického kandidáta, nyní se však zřejmě diskutuje o možnostech, které v minulosti nemají precedent.
Názory na „extrémní levicovost“ Harrisové
Exprezident Donald Trump v minulosti v rozhovoru pro pořad „Ráno s Marií“ na Fox Business Network prohlásil, že demokratická viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová je „komunistka; je nalevo od Bernieho“. Bernie Senders je známý socialistický politik, nyní senátor.
Na svém profilu na Truth Social se k samotné Harrisové po Bidenově oznámení zatím nevyjádřil.
Proslovy a ideologické pozadí Harrisové hodnotil pro deník Epoch Times v roce 2020 Trevor Loudon, novozélandský spisovatel, filmař a řečník, momentálně působící v USA, který se více než 30 let se zabývá výzkumem radikálních levicových, marxistických a teroristických hnutí a jejich skrytého vlivu na hlavní politické proudy ve světě. (Článek z roku 2020 si můžete přečíst zde.)
Podle Loudona jsou názory Harrisové „skutečně ještě extrémnější než názory senátorů Bernieho Sanderse nebo Elizabeth Warrenové“, kteří jsou už sami o sobě považováni za krajně levicové.
Novozélandský výzkumník dále uvádí „přesvědčivější důkazy“, které podle něho naznačují, že Kamala Harrisová může být „skutečně komunistkou“. Více…