Generálporučík Karel Řehka v jeho nejnovějším brífinku zmínil dotaz diváka, zda plánujeme kromě systému SPYDER a ESSI rozšiřovat naši protivzdušnou obranu. Dotazu dává důraz, protože jak poznamenal, nedávno v diskuzi v Prague Business Club byl mile překvapen, kolik lidí z businessu se zajímá o naši obranu, včetně té protivzdušné. Válka na Ukrajině dle něj ukazuje, že protivzdušná obrana (PVO) v tzv. near-peer konfliktu je zásadní. Je potřeba chránit kritickou infrastrukturu, měkké cíle, aglomerace aj.
„Naše členství v ESSI neboli Evropean Sky Shield Initiative vedené Německem ještě nezbytně nutně neznamená zařazení se do akvizičních projektů a pořizování společných schopností,“ uvedl Řehka a doplnil: „A ano, vícevrstvou integrovanou protivzdušnou a protiraketovou obranu bezesporu potřebujeme a plánujeme ji budovat. Téma také často zaznívá v NATO a zaznělo i na posledním summitu ve Washingtonu.“
Za problém generálporučík považuje, že toho právě nyní potřebujeme nakupovat až příliš. Musíme prioritizovat, peníze nejsou na všechno. Bude to trvat dlouho a stát hodně peněz a úsilí. Při úplném funkčním řešení pro ČR se bavíme zhruba o nižších stovkách miliard, upřesnil.
Považuje to za důsledek „brutálního zanedbávání a podfinancování obrany po spoustu let“. Disciplína protivzdušné obrany státu u nás byla podle něj v minulosti úplně zdecimována a zrušena. Zbyla jen taktická protivzdušná obrana vojsk, a to ještě velmi omezeně a na pokraji vyhynutí.
„To se teď ale mění, modernizujeme a už modernizujeme naše RBS-70 tak, aby měly lepší bojové využití“ uvedl naléhavě.
„Pořízením izraelského systému SPYDER s různými druhy a dosahy střel od krátkých až po dlouhé vzdálenosti výrazně navýšíme své schopnosti i dosah a pokrytí prostoru i cílů. Zároveň modernizujeme náš přehled o vzdušné situaci zaváděním 3D radarů. Vyvíjíme také vlastní pasivní systémy, které dále zlepšují náš přehled o vzdušné situaci. V neposlední řadě výrazně narostou naše schopnosti PVO i integrováním letounů páté generace F-35.“
Do budoucna má armáda dle Řehky další plány, a to i v oblasti ochrany proti balistickým střelám.
Je to dost a je to dostatečně rychlé? Stačí to všechno? Pokládá si Řehka řečnickou otázku a odpovídá: „No samozřejmě ne.“
„Tyhle věci však prostě trvají. Když si např. pořídíte nový systém, třeba baterie Patriot… Dejme tomu, že na ně teď máme peníze – což nemáme – není to pouze o značných finančních nákladech. Musíme mít i infrastrukturu, postavit novou jednotku, vybudovat kasárna, mít prostory k rozmístění, sehnat dostatek kvalifikovaných lidí a vycvičit je.“
Zmínil, že stavební řízení v mírových podmínkách trvá dlouho, a o lidech ani nemluvě.
„Poučení z toho všeho by mělo být, že do obrany je třeba investovat průběžně, ne až v krizi. Pak to vše trvá, všeho je málo, čeká se ve frontě a ceny raketově rostou. Zrušit něco je velmi lehké, obnovit schopnost je však bolestivé, nákladné a trvá to roky.“
Jiří Vojáček, vojenský analytik, v rozhovoru pro Echo.24.cz řekl: „Už od rozpadu Varšavské smlouvy jsou desítky českých měst, na které jsou namířeny ruské jaderné rakety. V Rusku vyšly žebříčky toho, kdo jsou největší nepřátelé Ruské federace. My jsme tam vždycky spolu s Poláky, Brity a Američany okupovali ta přední místa. My v současných vztazích s Ruskem nemáme co zhoršit, Rusko je v současné době de facto totalitní diktatura.“