John Mills

3. 8. 2024

Komentář

Na summitu NATO ve Washingtonu 10. července se členské státy jednohlasně zapojily do boje proti nezodpovědnému chování komunistické Číny po celém světě tím, že prohlásily a označily Peking za podporovatele a živitele Ruska.

Jednalo se o mimořádný krok ze strany NATO, které se až do tohoto data stavělo k otázkám týkajícím se Číny zdrženlivě a formálně se angažovalo pouze mimo bezprostřední evropský region, s výjimkou misí, jako byla ta v Afghánistánu, uskutečněných na základě mandátu OSN, nikoliv nutně s odvoláním na článek 5, který definuje útok na jednoho člena jako útok na všechny.

V části 26 komuniké z 10. července NATO jasně vyjádřilo svůj postoj k Čínské lidové republice (ČLR): „ČLR se stala rozhodujícím podporovatelem ruské války proti Ukrajině prostřednictvím svého takzvaného partnerství ,bez hranic‘ a rozsáhlé podpory ruské obranné průmyslové základny. Tím se zvyšuje hrozba, kterou Rusko představuje pro své sousedy a euroatlantickou bezpečnost.“

NATO vytyčilo červenou linii a v současné době není mnoho pochyb o tom, že blok považuje ČLR za původce světového napětí a konfliktu.

Čína je označována za důvod, proč Rusko stále stojí na nohou

NATO se na Čínu obořilo a v komuniké dále uvedlo:

„Vyzýváme ČLR jako stálého člena Rady bezpečnosti OSN, který má zvláštní odpovědnost za dodržování cílů a zásad Charty OSN, aby ukončila veškerou materiální a politickou podporu ruského válečného úsilí. To zahrnuje transfer materiálů dvojího užití, jako jsou součásti zbraní, vybavení a suroviny, které slouží jako vstupy pro ruský obranný sektor. ČLR nemůže umožnit největší válku v Evropě v nedávné historii, aniž by to mělo negativní dopad na její zájmy a pověst.“

Čínský ministr zahraničí Wang I v reakci na to zatlačil na pilu a označil prohlášení NATO za „nepodložená obvinění“. Varoval tak NATO před vytvářením napětí s Pekingem.

Skutečnost je taková, že Čína je největším výrobcem dělostřelecké munice ráže 152 mm a 122 mm, munice pro kulomety 7,62 x 39 mm, bezpilotních letounů, náhradních dílů pro všechna ruská letadla, raket a dalšího životně důležitého válečného materiálu, který Rusko potřebuje k pokračování válečného úsilí na Ukrajině. Nikdo jiný nevyrábí běžné vybavení, munici a zásoby, které Rusko potřebuje.

Podle ředitelky americké národní zpravodajské služby Avril Hainesové je pomoc, kterou Čína Rusku poskytla, obrovská.

Írán a Severní Korea jsou součástí tohoto satelitu obranné průmyslové výroby a poskytují velkou podporu, včetně možnosti Číny předstírat neúčast. Přesto jsou strojírenské a výrobní zdroje a odborné znalosti v těchto čínských „koloniích“ poskytovány čínskými poradci.

Čínské lodě proplouvají územím USA, Peking vysílá vojáky do Evropy

Prohlášení NATO vychází z obav, že se čínský režim přímo vměšuje do záležitostí členských zemí NATO. Peking neztrácel mnoho času, aby toto vnímání ještě prohloubil dvěma provokativními akcemi.

Téměř okamžitě po zveřejnění prohlášení NATO o Číně provedly námořní síly Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády (PLAN) „nevinný průjezd“ přes území USA, řetězce Aleutských ostrovů. Čtyři lodě PLAN propluly dvěma body řetězce a poté odpluly.

„Nevinný průjezd“ je definován v článku 19 Úmluvy OSN o mořském právu a je povolen s určitými omezeními. PLAN jsou prohnané a posouvají hranice bodu úmluvy 2(d), který zakazuje tranzity za účelem propagandy.“

V rámci jedné z prvních projekcí čínské vojenské síly přímo do Evropy a bezprostřední zóny bojů na Ukrajině vyslala Čína v polovině července do Běloruska speciální operační jednotku na podporu operace s názvem „Assault Eagle 2024“ (Útok orla 2024 – volný překlad). Bělorusko se stalo hlavní základnou pro ruské síly, které vedou válku na Ukrajině, a je nejbližším bodem k Ruskem ovládanému svrchovanému území Kaliningradu na Baltském moři.

Vážnou obavou je, že by Rusko mohlo prorazit „nejnebezpečnější místo na Zemi“ – Suwalskou kapsu – a vytvořit pozemní most přes polské a litevské území do Kaliningradu. To by mohlo vyvolat rozsáhlý konflikt v celé Evropě. Čínská vojenská výprava byla strategickým poselstvím. Mohou tam být, aby podpořili takový ruský nápor v pokusu o zopakování – tentokrát úspěšně – odvážného, ale nakonec neúspěšného ruského útoku na letiště Hostomel v prvních dnech války na Ukrajině.

Čtyři tichomořské státy se blíže zapojily do NATO

Jedním z výsledků konference NATO bylo povýšení čtyř zemí na partnery NATO. Aliance oznámila „posílený politický dialog a zapojení“ s Austrálií, Japonskem, Jižní Koreou a Novým Zélandem. To nutně neznamená, že by se tyto země vydaly stejnou cestou jako Švédsko a Finsko k plnému členství v NATO, avšak jejich posílené vztahy s NATO představují strategickou protiakci vůči čínskému režimu. Tyto čtyři země vydaly komuniké, v němž napomínají Severní Koreu za její závislost na Číně v oblasti strojního vybavení a továrenských zařízení, avšak ve skutečnosti se jednalo o krok proti Pekingu.

„Nový Zéland, Japonsko, Korejská republika [Jižní Korea] a Austrálie důrazně odsuzují nezákonnou vojenskou spolupráci mezi Ruskou federací a KLDR [Severní Koreou], která podkopává mír a stabilitu v indo-pacifickém i evropském regionu,“ uvádí se v prohlášení.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vymezil další jasný postoj vůči čínskému režimu slovy: „Musíme ještě těsněji spolupracovat na zachování míru a ochraně mezinárodního pořádku založeného na pravidlech. … Naše bezpečnost není regionální. Je globální.“

Odhodlání NATO reagovat na celosvětové zhoubné kampaně komunistické Číny je nyní jasně prokázáno.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

ete

Související témata

Přečtěte si také

„Co bude dál?“ Mezi zaměstnanci Volkswagenu v Německu panuje nejistota, říká insider
„Co bude dál?“ Mezi zaměstnanci Volkswagenu v Německu panuje nejistota, říká insider

Se svým pohledem na současnou náladu v podniku se našim kolegům v německých Epoch Times svěřil pod podmínkou anonymity dlouholetý zaměstnanec Volkswagenu ve Zwickau.

Sloučenina objevená na Velikonočním ostrově může prodloužit život a bojovat proti nemocem souvisejícím s věkem
Sloučenina objevená na Velikonočním ostrově může prodloužit život a bojovat proti nemocem souvisejícím s věkem

Rapamycin, objevený v záhadné zemi, který produkují tamní bakterie, dokáže zpomalit růst všeho možného od vrásek,až po rakovinu.

Na základě českých covidových dat žádá americký senátor Johnson úřady CDC a FDA o vyšetřování
Na základě českých covidových dat žádá americký senátor Johnson úřady CDC a FDA o vyšetřování

Již více než měsíc mohou čeští statistici analyzovat sadu anonymizovaných dat obsahující více než 11 milionů řádků o českých občanech a jejich očkování proti covidu-19. Dat si všimli i v USA a na žádost senátora se jim věnují úřady.

Protesty v Číně ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostly, říká zpráva Freedom House
Protesty v Číně ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostly, říká zpráva Freedom House

Protesty v Číně vzrostly ve druhém čtvrtletí o 18 procent navzdory přísné kontrole režimu. Hlavními příčinami byly protesty související s pracovními problémy a problémy s nemovitostmi.

Meteorologové očekávají od čtvrtka až extrémní srážky, může napadnout až 100 mm srážek
Meteorologové očekávají od čtvrtka až extrémní srážky, může napadnout až 100 mm srážek

Od čtvrtka do neděle zasáhnou velkou část České republiky vydatné, někde zřejmě až extrémní srážky, které mohou výrazně zvedat hladiny řek.