Olympijská vlajka byla oficiálně předána starostkou Paříže Anne Hidalgovou starostce Los Angeles Karen Bassové, která ji předala Cruiseovi.
Filmová hvězda Tom Cruise přistál na francouzském stadionu Stade de France s 80 000 místy za zvuků americké hymny v podání H.E.R., aby přenesl olympijskou vlajku. Tím přinesl nádech Hollywoodu do závěrečného ceremoniálu olympijských her v Paříži, když se předávala štafeta dalšímu hostiteli her, kterým bude v roce 2028 Los Angeles.
Po týdnech tvrdé soutěže se olympijské hry v Paříži 2024 uzavřely 11. srpna, když francouzský prezident Emmanuel Macron zahájil závěrečný ceremoniál zpěvem francouzské národní hymny.
Ceremoniál zahrnoval více než stovku vystupujících, mezi nimiž byli akrobaté, tanečníci a cirkusoví umělci. Režie se stejně jako při zahájení ujal Thomas Jolly a hlavním tématem večera byly „Rekordy“.
Vrcholným okamžikem bylo oficiální předání olympijské vlajky z rukou starostky Paříže Anne Hidalgové starostce Los Angeles Karen Bassové, což symbolizovalo přechod k dalšímu hostiteli olympijských her. Bassová poté předala vlajku Cruiseovi, který odjel ze stadionu na motorce.
Během ceremoniálu se předávaly medaile za ženský maraton a součástí bylo samozřejmě ceremoniální zhasnutí olympijského ohně.
Spuštěním olympijské pochodně začínají přípravy na paralympijské hry, které se uskuteční od 28. srpna do 8. září. Po odchodu ze Stoke Mandeville, historického rodiště paralympijského sportu v Anglii, dorazí plamen 25. srpna 2024 tunelem pod kanálem La Manche do francouzského Calais.
Tam se následně rozdělí do dvanácti plamenů a pochodně bude ve štafetovém běhu nést přibližně 1 000 běžců, aby 28. srpna dorazily do Paříže, kde se spojí ve slavnostní zahájení paralympijských her.
Americká plavecká hvězda Katie Ledecká a zlatý medailista ve veslování Nick Mead během závěrečného ceremoniálu hrdě nesli americkou vlajku. Ledecká přidala na olympiádě v Paříži ke své historické kariéře devátou zlatou medaili, a to za závod na 800 metrů volným stylem. Tato medaile jí zajistila místo v historii jako nejúspěšnější olympioničce všech dob.
Spojené státy vedly v celkovém počtu medailí se 126 medailemi, včetně 40 zlatých, následované Čínou, která získala celkem 91 medailí, a Japonskem na třetím místě s celkovým počtem 45 medailí.
Čeští sportovci získali v Paříži celkem 5 medailí. Naše výprava tak obsadila s nejchudší sbírkou medailí v samostatné historii na olympijských hrách 28. místo v pořadí národů. O zlaté medaile se postarali tenisté Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč ve smíšené čtyřhře a rychlostní kanoisté Martin Fuksa a Josef Dostál. Bronzovou radostí překvapilo družstvo kordistů a oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Nad stadionem Stade de France se rozprostřelo tajemství, když ze střechy stadionu sestoupila záhadná postava oděná celá ve zlatém. Její identita zůstává pečlivě střeženým tajemstvím, což vyvolalo mezi diváky fascinaci. Tuto záhadnou bytost přivítal stříbrně maskovaný jezdec, který měl na starosti zahájení ceremoniálu.
Jejich příchod byl spojen s vyvěšením řecké vlajky jako symbolickým odkazem na kolébku olympijských her.
Následně z nebe sestoupili tanečníci, kteří během interpretativního tance zvedali obří olympijské kruhy.
Poté zahrála svoje hity francouzská skupina Phoenix a následovali ji další umělci, včetně hlavního zpěváka skupiny Vampire Weekend, Ezra Koeniga.
–ete–